Rusza projekt “Ucieczka z szuflady”


Już niebawem galeria przy Centrum Kultury nabierze świeżości. Stanie się to dzięki programowi “Moje miejsce na ziemi” Fundacji Orlen  Dar Serca, w ramach którego zrealizujemy projekt “Ucieczka z szuflady”. Zakłada on stworzenie przestrzeni dla twórców z Choroszczy. Chcemy, by została ona wypełniona wystawami pasjonatów, którzy nie mieli jeszcze szansy na pokazanie swoich prac szerokiemu gronu odbiorców. 

“Prawdziwym patriotą jest ten, który nie ze wszystkiego jest zadowolony w swej ojczyźnie, to człowiek, który pragnie i walczy o to, by w niej było lepiej”. Te słowa widnieją na dyplomie, który Centrum Kultury otrzymało od Fundacji Orlen Dar Serca. “Moje miejsce na ziemi” to program, który zmienia nasze małe ojczyzny – pozwala tworzyć w nich nowe rzeczywistości, walczyć o marzenia. Choroszczański projekt “Ucieczka z szuflady” z ponad 1100 nadesłanych pomysłów uzyskał dofinansowanie w wysokości 10 000 zł i znalazł się w gronie 50 najlepszych. Uroczysta gala Fundacji odbyła się w listopadzie 2018 roku w Warszawie, gdzie otrzymaliśmy dyplom z rąk prezesa PKN Orlen. 

Projekt odpowiada na potrzeby wielu mieszkańców. Jest oddolną inicjatywą mieszkanek Choroszczy: Eweliny Ramotowskiej i Emilii Kosakowskiej, Moniki Tekielskiej – Chmielewskiej i  Karoliny Gołębiewskiej (dwie ostatnie instruktorki Centrum Kultury). Wielu pasjonatów tworzy “do szuflady”. Nadchodzi czas przebudzenia! Już niebawem ruszy cykl wystaw, na których zaprezentują się mieszkańcy gminy Choroszcz. Chcemy integrować aktywną artystycznie społeczność, dawać przestrzeń do wymiany doświadczeń i inspiracji, by lokalni twórcy zaprezentowali się w swoim otoczeniu.

Na początku galeria przejdzie prace renowacyjne: zostaną odmalowane ściany, zyska nowe oświetlenie i wyposażenie (linki wystawiennicze, sztalugi, ramy, kubiki). Niebawem odbędzie się pierwszy wernisaż – swoje plakaty zaprezentuje Monika Tekielska-Chmielewska. Otworzy ona cykl wystaw lokalnych twórców. Każda z nich uczczona zostanie wydaniem pocztówki upamiętniającej wydarzenie, którą będzie można wkleić do kroniki projektu dostępnej w galerii. 

Wszystkich chętnych, by wystawić swoje prace w galerii zapraszamy do współuczestnictwa. Można zgłosić się do Karoliny Gołębiewskiej (instruktorka Centrum Kultury) po więcej informacji. Projekt trwa do czerwca 2019 roku, ale galeria będzie dostępna dla twórców przez kolejne miesiące. 

Projekt “Ucieczka z szuflady” został sfinansowany ze środków Fundacji Orlen Dar Serca w ramach programu “Moje miejsce na ziemi”

23 odsłon