Moc atrakcji podczas pikniku retro – sobotnie wydarzenia 41. Dni Choroszczy!


Sobotnie wydarzenia 41. Dni Choroszczy (17 czerwca) skumulują się na Stadionie Miejskim w Choroszczy, gdzie od godziny 16:00 będzie odbywał się Piknik Rodzinny w stylu RETRO. Atrakcjami w stylu retro wprowadzimy mieszkańców naszego miasta w klimat przedwojennych historii oraz modnych w obecnych czasach rekonstrukcji historycznych.

Jedną z głównych atrakcji będzie wystawa zabytkowych rowerów pt. „Zabytkowe rowery przedwojenne”, która dotrze do Choroszczy prosto z Radomia. Wśród rowerów m.in. kadojan z lat 30 XX w., łucznik typ 19A (damski – balonowy – turystyczny rower z przełomu 1939-1945 roku) oraz niemiecki Durkopp. Mobilne Muzeum Rowerów umożliwi również uczestnikom pikniku podziwianie jazdy na prawdziwym bicyklu. W przestrzeni pikniku rozgoszczą się również inne zabytkowe dwukołowce – motory. Doskonałą rozrywką dla osób w każdym wieku będzie pokaz balonowy w wykonaniu Stowarzyszenia „Białostocki Klub Balonowy”. Tego sobotniego popołudnia obecny będzie również rekonstruktor, historyk – Andrzej „Ząbek” Bieluczyk ze Stowarzyszenia „Grupa Wschód”.

fot. Mobilne muzeum rowerów


Fot. Mobilne muzeum rowerów

Kolejną z retro atrakcji będzie możliwość wykonania zdjęcia w „dawnym stylu”. Na terenie pikniku stanie altana, która będzie zaaranżowana na wzór pradawnego saloniku oraz dawne monidło. Zachęcamy więc do przyjścia na piknik w ubiorze w stylu retro (lata 20. i 30. XX wieku) – mile widziane kaszkiety, szelki, wachlarze i inne dodatki.

Przewidziane są również  sportowe i rodzinne animacje  – o edukację ekologiczną zadba formacja Anima, a w gry i zabawy dla dzieci sprzed 100 lat wprowadzą animatorzy M-GCKiS. Zaprezentowane zostaną karty z propozycjami rodzinnego spędzania czasu, do stworzenia których pomysły zaczerpnięto z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego. Przy pomocy instruktorów będzie można wykonać również efektywne lampiony, które uczestnicy warsztatu zabiorą ze sobą do domu.

fot. pinterest

Edukować będzie również Ochotnicza Straż Pożarna z Cho­roszczy, która dotrze na piknik swoim strażackim, a gdy tylko pogoda pozwoli  – umożliwią najmłodszym psikanie wodą z prawdziwego węża strażackiego. Magicznym akcentem atrakcji tego popołudnia będzie pokaz iluzjonisty – Łukasza Granta, który zaczaruje i oszołomi publiczność w każdym wieku.

fot. M-GCKiS

Wspólnie z lokalną drużyną piłki nożnej Strzelec Białystok Choroszcz oraz rekonstruktorami i historykami zaprosimy na mecz (Strzelec Białystok Choroszcz vs Victoria Sosnowiec). Piłkarze spotkają się na płycie głównej stadionu o godzinie 17:00. Z inicjatywy choroszczańskiej drużyny retro młodzieżowa amatorska liga podwórkowa piłki nożnej również będzie miała możliwość rozgrywek dawną piłką. Chłopcy spotkają się na Orliku, aby od godz. 15:30 rozpocząć rywalizację meczową, zaś finał rozegrają w przerwie meczu seniorów. RETRO LIGA to jednak nie tylko mecze piłki nożnej. W związku z setną rocznicą powstania STRZELCA Choroszcz, na terenie pikniku od 16:00 odbędzie się Otwarty Turniej Łuczniczy. Zawodami profesjonalnie pokieruje pan Michał, sołtys wsi Oliszki, który zapewni profesjonalny sprzęt i obsługę sędziowską. Udział w zawodach może wziąć każdy chętny (bez względu na wiek i płeć). Zapisy będą odbywać się na miejscu, zaś podsumowanie zmagań: w przerwie meczu choroskiego Strzelca i sosnowskiej Victorii.

plakat Retro Strzelec Białystok

Pod wieczór do wspólnej zabawy zaprosi wszystkich zespół Zimne Dranie, który oczaruje publiczność muzyką na żywo z okresu lat 30. XX w., a później, jak na prawdziwe święto i sobotni wieczór przystało, nie zabraknie wspólnej zabawy podczas miejskiej potańcówki. Podczas pikniku będzie możliwość zakupu drewnianych zabawek od lokalnego rękodzielnika oraz pysznych lodów.

fot. Adam Ostaszewski

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

436 odsłon