W tym roku uroczystości upamiętniające święto odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. będą rozłożone na trzy dni wypełnione różnymi działaniami, skierowanymi do mieszkańców Choroszczy i okolic.
W pierwszy dzień obchodów, we czwartek, 9 listopada, o godz. 17:00, w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się spotkanie redakcyjne „Gazety Dzieci”, którego tematem będzie wolność. Podczas warsztatów literacko-twórczych poruszony zostanie temat wartości patriotycznych. Nieco później, o godz. 18:00, odbędzie się spotkanie w ramach XXV Kawiarenki Historycznej organizowanej wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy. Prócz historycznej refleksji planowana jest projekcja filmu dokumentalnego „Niepodległa” z 2018 r. Jest on oparty na materiałach archiwalnych z lat 1914–1923, poddanych współczesnej obróbce graficznej. Prezentuje w układzie chronologicznym losy ziem polskich i Polaków w okresie kształtowania się II Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów. Podczas spotkania dostępne będą wydawnictwa historyczne związane z gminą Choroszcz.
Z kolei w piątek, 10 listopada, o godz. 17:00, w siedzibie Centrum podczas rodzinnych warsztatów twórczych będzie można zastanowić się – w sposób dosłowny i w przenośni – jak smakuje wolność. Niejednego łasucha z pewnością skuszą warsztaty wykonywania biało-czerwonych słodkości. Pod okiem specjalisty uczestnicy będą przygotowywać lizaki, wyrabiać karmelki i lepić słodycze. Wieczorem natomiast już po raz ósmy akcentem choroszczańskiego świętowania odzyskania niepodległości będzie Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewać Każdy Może”, organizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Choroszczy, który w tym roku obchodził swoje 25-lecie. Spotkanie, wzorem lat ubiegłych, odbędzie się w remizie OSP w Choroszczy o godz. 19:00. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z pewnością dostarczy wielu wzruszeń i będzie okazją do wielopokoleniowej integracji. Tego dnia wybrzmią hymny, pieśni marszowe i partyzanckie, przywołana zostanie historia naszych przodków, którzy tak wiele potrafili poświęcić dla naszej wolności i niezależności. Po zakończeniu spotkania organizatorzy odwiedzą liczne miejsca pamięci narodowej w naszej gminie i wezmą udział w akcji „Światła Pamięci Niezwyciężonym” przez zapalenie zniczy m.in. w Złotorii, przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej w Choroszczy czy przy Pomniku Ofiar Totalitaryzmów na pl. dr. Z. Brodowicza w Choroszczy.
Zakończeniem Narodowego Święta Niepodległości w gminie Choroszcz będą oficjalne uroczystości: 11 listopada, o godz. 9:30, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy odbędzie się msza święta za Ojczyznę. Bezpośrednio po liturgii na Rynku 11 Listopada w Choroszczy, przy pomniku ku czci poległych w walkach o wolność, odbędą się uroczystości połączone ze złożeniem kwiatów i zniczy. Podczas wspólnego spotkania pracownicy M-GCKiS będą rozdawać pamiątkowe pocztówki oraz karty edukacyjne, przypominając tym samym genezę i znaczenie polskiej pocztowej karty patriotycznej. Dla naszych przodków cierpiących pod obcymi zaborami była ona jedną z nielicznych możliwości okazania swych patriotycznych uczuć poprzez symboliczne obrazy i literackie skojarzenia. Nagromadzenie motywów i symboli narodowych manifestowało uczucia i postawy narodowe, a same karty dawniej nie tylko uczyły historii, ale przybliżały piękno i budziły nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.
Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz partnerzy serdecznie zapraszają do uczestniczenia w Narodowym Święcie Niepodległości. Organizatorzy: Gmina Choroszcz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapraszamy!