Mecz z drużyną Jana Kiepury podczas 41. Dni Choroszczy


W ramach 41. Dni Choroszczy na Stadionie Miejskim w Choroszczy spotkają się drużyny retro:

STRZELEC Białystok CHOROSZCZ i VICTORIA SOSNOWIEC.

Mecz rozpocznie się o godz. 17:00.


Kilka słów wprowadzenia w klimat retro piłki nożnej spisanych przez Jacka Dąbrowskiego:

Tak się sympatycznie składa, że kolejny mecz naszej drużyny w ramach Retro Ligi rozegrany zostanie w ramach obchodów Dni Choroszczy!

To już 41 edycja Święta naszego Miasteczka. Tym razem gościć będziemy Victorię Sosnowiec u której jesienią graliśmy również podczas obchodów Dni Sosnowca. Wówczas jako liderzy rozgrywek zremisowaliśmy 2-2. Dziś to rywale są aktualnym liderem Retro Ligi i jako jedyni nie przegrali jeszcze meczu. Swoista rewizyta podczas Dni Miasta to nie wszystko. Czeka nas na stadionie sporo atrakcji m.in. wystawa przedwojennych rowerów, loty balonem, retro turniej dla dzieci czy zawody łucznicze z okazji 100-lecia Strzelca z Choroszczy. Będzie występ zespołu Zimne Dranie z repertuarem hitów przedwojennych oraz ,,żywego wciąż Jana Kiepury ‘’ który jest wielką legendą tego klubu. Światowej klasy tenor w latach 1921-22 wraz ze swoim bratem Władysławem był piłkarzem tego klubu! Później zaś stał się mecenasem sosnowieckiego piłkarstwa.

RYWAL STRZELCA – VICTORIA SOSNOWIEC

Towarzystwo Sportowe „Victoria” zawiązało się w sierpniu 1918 r. Członkami założycielami była grupa młodych ludzi, towarzystwo działało prężnie i w krótkim okresie czasu zyskało wielu członków i sympatyków. W 1919r. w obrębie towarzystwa działają dwie sekcje: piłki nożnej oraz chóralna. W 1921r. towarzystwo rozwinęło swoją działalność, wynajęto lokal na siedzibę oraz pierwsze boisko przy ulicy Długiej (dziś Marii Curie-Skłodowskiej) w dzielnicy Pogoń. Wg dostępnych źródeł w 1922r.

TS Victoria było jednym z najmocniejszych i najliczniejszych w Zagłębiu, skupiało ono swoich członków w sekcjach sportowych (bokserskiej, gimnastycznej, kolarskiej, lekkoatletycznej, piłki nożnej, szermierki, tenisowej, wioślarskiej) oraz rozrywkowych (chóralnej, gier towarzyskich, krykietowej, łyżwiarskiej, muzycznej, scenicznej, szachowej, wrotkowej oraz krajoznawczej).

W 1922r. TS Victoria zostało przyjęte do Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krakowie. W pierwszym meczu, rozegranym 16 kwietnia 1922r. TS Victoria Sosnowiec wygrało z Wartą Zawiercie 12:0. W 1923r. Victoria wygrała z mistrzem Górnego Śląska – Ruchem Hajduki Wielkie (Chorzów) 3-1,mecz uświetnił uroczystość poświęcenia nowego boiska.Pikanterii wydarzeniu dodaje fakt, że o tej samej porze w tym samym dniu Ruch grał również spotkanie z KS Sosnowiec. W latach 1923-24 Victoria zajmuje drugie miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo Zagłębia za KS Sosnowie. W 1924 o mistrzostwie zadecydował dodatkowy, niezwykle zacięty mecz, który drużyna Victorii przegrała 2:3 po golu strzelonym w dogrywce.

17 sierpnia 1924r. zespół Victorii rozegrał pierwsze spotkanie międzynarodowe goszcząc Makkabi Brno, które rozgromiło sosnowiczan 1:11.

Pierwszy tytuł mistrzowski Victoria zdobyła w 19225r a kolejny rok później w 1926. W rozgrywkach o awans do A klasy drużyna Victorii walczyła z mistrzami krakowskiej, tarnowskiej i bielskiej klasy B, jednak w sześciu meczach zdobyła jedynie 1 punkt i nie uzyskała awansu.

W sezonie 1927 drużyny z terenu Zagłębia Dąbrowskiego zostały włączone do podokręgu sosnowieckiego I ligi Górnośląskiego OZPN. Victoria zajęła II miejsce. W roku tym otworzono również nowe boisko klubu, mecz inauguracyjny rozegrany został z rezerwami Wisły Kraków. W latach 1925 – 1926 powołano do życia fundusz gromadzący środki na budowę tego obiektu, jednym z jego sponsorów był Franciszek Kiepura, ojciec najsłynniejszego gracza Victorii, tenora Jana Kiepury, który jak już wspominaliśmy występował w Victorii wraz z bratem Władysławem. Jan Kiepura stał się z czasem również mecenasem sosnowieckiego piłkarstwa .

W sezonie 1928 powołano do życia nowy Kielecki Okręgowy Związek Piłki Nożnej,, do którego przystąpiły kluby z Zagłębia i Częstochowy, a po roku również z Kielc i Radomia. W sezonie drużyna zdobyła w ładnym stylu kolejny tytuł mistrzowski, tym razem jednak mistrza okręgu. Uprawniał on do udziału w eliminacjach do Ligi Państwowej, jednakże rywale, Garbarnia Kraków z okręgu krakowskiego i Pogoń Katowice z górnośląskiego, okazali się zbyt mocnym przeciwnikiem. Był to największy sukces sosnowieckiego piłkarstwa w latach dwudziestych.

W sezonie 1929 Victoria zajęła II miejsce a kolejny tytuł mistrzowski w roku 1930. Sezon 1930 był niestety dla dwóch najmocniejszych klubów Sosnowca ostatnim w historii. Z powodu kłopotów finansowych obu klubów, przy jednoczesnej niekorzystnej decyzji magistratu nakładającej

na nie wysokie opłaty, w dniu 1 marca 1931r. doszło do połączenia KS Sosnowiec i TS Victoria, powołano do życia STS Unia Sosnowiec. Drużyna TS Victoria Sosnowiec występuje w Retro Lidze oficjalnie od ubiegłego roku i została reaktywowana przez grupę entuzjastów futbolu i historii, która sięga do początków XX w. W latach

2020-21 większość graczy tej drużyny występowało w sąsiednim Hakoach Będzin. Victoria w swym debiutanckim sezonie zdobyła 3 miejsce. Prezesem klubu i zawodnikiem drużyny jest Artur Demianko, co ciekawe uprawiający również hokej. Inną barwna postacią Victorii jest Bartosz Broen , który aktywnie z sukcesami uczestniczy w wielu lekkoatletycznych zmaganiach na bieżni promując także Retro Ligę nie tylko piłkarską, ale także i tę lekkoatletyczną.


 

228 odsłon