Majowe święta patriotyczne w Gminie Choroszcz


Dwa dni pełne atrakcyjnych aktywności społecznych związanych z majowymi świętami patriotycznymi – to propozycja Gminy Choroszcz na udane spędzenie 2 i 3 maja 2022 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa: Mieszkańców i Gości Gminy Choroszcz do skorzystania z oferty. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

2 maja – to dzień Flagi Państwowej, zaś 3 maja – to 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na te dni Gmina Choroszcz proponuje Mieszkańcom i Gościom ciekawe spędzenie czasu: włączenie się w aktywności artystyczne: plastyczne i muzyczne, sportowe, a także „typowo” patriotyczne: refleksyjne i poważne. Przede wszystkim jednak – integrujące społeczność. Serdecznie zapraszamy! Harmonogram obchodów patriotycznych świąt majowych w Gminie Choroszcz przedstawiamy poniżej.

2 MAJA – ŚWIĘTO FLAGI PAŃSTWOWEJ

Wszystkich Państwa: Mieszkańców i Gości Gminy Choroszcz
serdecznie zachęcamy, by tego dnia
WYWIESIĆ FLAGĘ PAŃSTWOWĄ
lub w inny sposób zaakcentować biało-czerwone barwy
– i w ten sposób pokazać nasze obywatelskie zaangażowanie.

Zapraszamy także, aby wziąć udział w poniższych wydarzeniach:

*o godz. 15.00 instruktorzy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zapraszają na warsztaty pt. „Biało-czerwone kotyliony”. Podczas spotkania uczestnicy, pod opieką instruktorki M-GCKiS – Katarzyny Magdziak, z przygotowanych materiałów wykonają biało-czerwone znaki patriotyczne, które następnie zostaną wykorzystane podczas tegorocznych uroczystości patriotyczne. Kto może wziąć udział w warsztatach? Każdy! Zapraszamy całe rodziny, dzieci, młodzież, a także osoby dojrzałe i seniorów. Miejsce: M-GCKiS w Choroszczy.

* o godz. 17.00 odbędzie się Marsz z Flagą, który przejdzie ulicami miasta Choroszcz. Start – to siedziba M-GCKiS w Choroszczy i pl. dr. Z. Brodowicza, a następnie przemarsz skieruje się na ulice: H. Sienkiewicza, Powstania Styczniowego, A. Mickiewicza – by ostatecznie zakończyć swój bieg na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Na Marsz z Flagą zapraszamy wszystkich Mieszkańców, a także Gości Gminy Choroszcz: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów. Zachęcamy, by tego dnia cała Gmina Choroszcz stała się biało-czerwona: poprzez nasze stroje, niesione flagi i sztandary. Zapraszamy gorąco!

* o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich na ognisko integracyjne, które odbędzie się na Błoniach Jana Pawła II w Choroszczy (teren za kościołem pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy). Zachęcamy, by wspólnie spędzić czas rekreacyjnie: przy kiełbasach, w piknikowej atmosferze. Wszak święta patriotyczne to także luźne, niezobowiązujące aktywności. Zapraszamy!

3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Wszystkich Mieszkańców Gminy Choroszcz, a także Gości zapraszamy, by skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Gminę Choroszcz związanych z 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja:  

* o godz. 11.00 Msza Święta za Ojczyznę – odbędzie się w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.

* o godz. 12.00 (tuż po Mszy) odbędą się główne uroczystości związane z 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po krótkich przemówieniach historycznych, opisujących przeszłe wydarzenie, ale także interpretujących je w kontekście naszej współczesności, nastąpi uroczyste złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Niepodległości na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Na zakończenie zapraszamy wszystkich, by wspólnie wykonać pamiątkowe zdjęcie. 

* o godz. 15.00 Zespół „Rytmy Czasu”, kierowany przez Jerzego Tomzika i działający przy M-GCKiS w Choroszczy, zaprasza na koncert patriotyczny. W repertuarze znajda się utwory znane z polskiej estrady, m.in.: „Czym ojczyzna jest?” – wykonywany przez Marka Grechutę, „Gołębi song” z repertuaru Jacka Cygana czy Maryli Rodowicz; będzie też można usłyszeć patriotyczną pieśń „Mazurek 3 Maja”. Minikoncert  „Rytmów Czasu” z pewnością będzie czasem wartościowym – będzie spotkaniem z wysokiej jakości sztuką muzyczną. Na koncert zapraszamy wszystkich bez wyjątku: młodych i dojrzałych, rodziny, grupy przyjaciół i osoby indywidualne. Wstęp na koncert – wolny. Miejsce: M-GCKiS w Choroszczy. 

* ok. godz. 15.45 – tuż po koncercie – odbędzie XXI Kawiarenka Historyczna. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy – Józef Waczyński przypomni zgromadzonym akt uchwalenia na Zamku Królewskim w Warszawie, pierwszej w Europie i drugiej na świecie – Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Opis historyczny zrelacjonuje fakty z przeszłości, lecz także będzie refleksją nad znaczeniem 3-Majowej Konstytucji we współczesności. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: miłośników i pasjonatów historii, tych zaangażowanych, jak i mniej włączonych w zagadnienia historyczne. Warto znać historię i przeszłość – bowiem wiedza o dawnym pozwala lepiej widzieć i rozumieć teraźniejszość oraz przygotować się na przyszłość. Zapraszamy! Miejsce: M-GCKiS w Choroszczy.

* o godz. 17.00 zapraszamy na mecz piłkarski w stylu retro. Naprzeciwko siebie, w charakterystycznych przedwojennych strojach sportowych, staną piłkarze-rekonstruktorzy: Strzelec Choroszcz oraz Jagiellonia Białystok. Dla obu drużyn będzie to mecz towarzyski, spotkanie o charakterze patriotycznym, lecz także sprawdzian przed najbliższymi meczami w Krajowej Retro Lidze (przypominamy: 7 maja Strzelec zagra z Czarnymi Lwów z Wałbrzycha). Miejsce: Stadion Miejski w Choroszczy.

Zapraszamy wszystkich Mieszkańców Gminy Choroszcz na dwa dni patriotycznych świąt majowych.
Po latach pandemii, obecnie mamy szansę wrócić do tradycyjnych obchodów
patriotycznej majówki w Choroszczy!
Skorzystajmy z przygotowanych ofert.
Zapraszamy!

Organizatorzy: Gmina Choroszcz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała”, Koło Emerytów, Inwalidów i Rencistów nr 15 w Choroszczy, LZS Korona Choroszcz.

122 odsłon