Lato w Teatrze i “Pippi Pończoszanka”


Chcecie zobaczyć Pippi Pończoszankę z grupą piratów – akrobatów? Od 1 czerwca 2017 roku trwajązapisy na warsztaty i spektakl “Pippi Pończoszanka” w ramach wakacyjnej akcji “Lato w Teatrze”. Po bezpłatne wejściówki mieszkańcy gminy Choroszcz mogą zgłaszać się do M-GCKiS w Choroszczy. Tak tez prowadzone są zapisy na warsztaty teatralne dla dzieci. Zapraszamy do zapisów!

Dziecko jest silne. Dziecko jest wrażliwe. Widzi świat takim, jaki jest naprawdę i ocenia go według najprostszych kryteriów. Dziecko ma piękną i nieposkromioną wyobraźnię. Dlatego zawsze da sobie radę. Nie znaczy to jednak, że wszystko chce robić samo, że nie potrzebuje dorosłych.

Konrad Dworakowski, reżyser spektaklu

Pippi1_Marta_Ankiersztejn

Bohaterką spektaklu, który powstał na podstawie prozy Astrid Lindgren jest rudowłosa Pippi. Nie lubi siedzieć prosto przy stole, śpi z nogami na poduszce i nie przepada za wykonywaniem poleceń. Niezwykle odważna i silna dziewczynka samodzielnie daje sobie radę w życiu, ale tęskni też za swoimi rodzicami.

Spektakl wyprodukowany w 2013 przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatr Pinokio w Łodzi podejmuje temat niezależności dziecka i zwraca uwagę na jego prawo do indywidualności. Przedstawienie wypełniają żarty i porywające piosenki, a artyści wykorzystują elementy sztuki cyrkowej, m. in. akrobatykę i żonglerkę. Humor i przewrotne przesłanie sprawiają, że to fantastyczna propozycja dla dzieci w różnym wieku i dla towarzyszących im rodziców.

Pippi4_Marta_Ankiersztejn

Objazd „Pippi Pończoszanki” realizowany jest w ramach programu Lato w teatrze. To program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainicjowany został w 2008 roku. Odpowiada on na potrzebę popularyzacji innowacyjnych praktyk z obszaru pedagogiki teatru, kształtowania widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki oraz budowy platformy wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną. Jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego.

Pippi2_Marta_Ankiersztejn

W ramach akcji będą przeprowadzone warsztaty teatralne, parada familijna, spektakl teatralny oraz koncert zespołu Bura Kura. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy w biurze M-GCKiS w Choroszczy (z wyłączeniem parady). Plan działania prezentuje się następująco:

26 czerwca, godz. 15:00 – warsztaty teatralne dla dzieci (w trzech maksymalnie dwudziestoosobowych grupach; w M-GCKiS) POZWOLENIE NA UDZIAŁ W WARSZTATACH

26 czerwca, ok. godz. 17:00 – parada familijna ulicami Choroszczy

27 czerwca, godz. 18:00 – spektakl “Pippi Pończoszanka” w wykonaniu Teatru Pinokio z Łodzi (namiot cyrkowy na Stadionie Miejskim w Choroszczy)

27 czerwca (bezpośrednio po spektaklu) – koncert zespołu Bura Kura (w tym samym namiocie)

Pippi6_Marta_Ankiersztejn

 

TWÓRCY SPEKTAKLU:

tekst: „Pippi Långstrump” Astrid Lindgren
w tłumaczeniu: Agnieszki Hein i Magdy Godlewskiej
licencjodawca praw autorskich: Astrid Lindgren: Agencja Dramatu i Teatru
reżyseria, teksty piosenek: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
konsultacje cyrkowe: Grupa CARNIVAL
produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr PINOKIO w Łodzi
aktorzy: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Dominika Majewska, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Ewa Wróblewska/Małgorzata Krawczenko
cyrkowcy: Mateusz Kownacki/Paweł Łobanowski, Marzena Lesiak, Stanisław Madej/Michał Ratajski
muzycy z zespołu Bura Kura: Konrad Dworakowski, Piotr Frontczak/Kamil Stasiak, Łukasz Jerzykowski/Michał Nowak, Paweł Jabłoński

Więcej informacji o spektaklu znaleźć można na stronie www.latowteatrze.pl

Materiały prasowe Instytutu Teatralnego

pasekPippi

M-GCKiS

 

22 odsłon