Kolejne Dni Choroszczy przeszły do historii


Za nami 41. Dni Choroszczy – weekend pełen aktywności kulturalnych. Podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenie było świętem lokalnej społeczności, podkreślającym potencjał grodu nad Horodniańską. Nie zabrakło okazji do sportowej rywalizacji, wycieczki o charakterze historycznym, kameralnych koncertów czy wspaniałej zabawy uczestników pikniku w stylu retro.

Podczas weekendu 16–18 czerwca każ­dy mógł znaleźć coś dla siebie. Trzydniowe wydarzenia, podobnie jak w roku ubiegłym, odbyły się w różnych miejscach naszego miasteczka – ważnych z uwagi na rozwój jego potencjału edu­kacyjnego, historycznego czy architekto­nicznego. Podczas tegorocznych Dni Cho­roszczy nie zabrakło ciekawych gości, ale szczególnie podkreślana była dzia­łalność organizacji pozarządowych i grup działających społecznie na terenie naszej gminy oraz rola lokalnych osobowości, dla których praca na rzecz Choroszczy jest pasją i dzięki którym wiele dobre­go w naszej społeczności się dzieje.

Pro­gram miał charakter interdyscypli­narny, łączył bowiem w sobie wiele atrakcyjnych form: akcentów muzycznych – odbyły się trzy bardzo różne od siebie koncerty muzyczne w wykonaniu: Karoliny Cichej & SWADY &+Spółki, Zimnych Drani oraz Krzysztofa Antkowiaka; sportowych: na murawie głównej Stadionu Miejskiego spotkały się retro drużyny Strzelec Białystok Choroszcz i TS Victoria Sosnowiec, a na boisku Orlik drużyny młodzieżowe amatorskiej ligi podwórkowej; plastycznych – poprzez kreatywne warsztaty z instruktorkami M-GCKiS, a także na przekór wszystkiemu: magicznych, za sprawą występu iluzjonisty Łukasza Granta. Niecodzienną w Choroszczy atrakcją był pokaz balonowy w wykonaniu Białostockiego Klubu Balonowego, dzięki któremu wsparta została zbiórka Fundacji „Pomóż Im” hospicjum dla dzieci. Podczas pikniku obecne było też „Mobilne Muzeum Rowerów”, które przyjechało do Choroszczy z ponadczasową wystawą rowerów przedwojennych: bicyklem, łucznikami i innymi nie koniecznie powszechnie znanymi rowerami z historią.

Podczas Dni Choroszczy odbyło się również 5 turniejów o charakterze sportowym (strzelecki ze Stowarzyszeniem Pamięć i Tożsamość SKAŁA; wędkarski z kołem wędkarskim PZW „Amur” w Choroszczy; szachowy poprowadzony przez Łukasza Stasienko – instruktora zajęć szachowych M-GCKiS; piłkarski dla piłkarzy z młodzieżowej amatorskiej ligi podwórkowej oraz strzelecki przeprowadzony podczas pikniku retro przez sołtysa wsi Oliszki – Michał Frydrycha), w tym te o Puchar Burmistrza Choroszczy. Ważnym aspektem tegorocznego święta naszego miasta była historia. Wszyscy chętni miłośnicy małej ojczyzny zostali zabrani na wycieczkę autokarową po gminie pn. „Z historią w tle”, zaś gośćmi pikniku było  Stowarzyszenie Grupa Wschód i zespół Policji 39. Nie zabrakło również akcentów literackich – w ramach 41. Dni Choroszczy zostało zorganizowane spotkanie autorskie z niesamowicie zgranym duetem: Wojciechem Koronkiewiczem i Urszulą Arter, a poprowadzone przez Dorotę Sokołowską.  Dni Choroszczy były również doskonałą okazją do podsumowania sezonu artystycznego zajęć odbywających się w przestrzeniach M-GCKiS.

W realizację 41. Dni Choroszczy zaan­gażowało się wiele instytucji, stowarzyszeń oraz firm i osób prywatnych, którym serdecznie dziękujemy! Wśród nich, prócz wcześniej wymienionych: Parafia rzymskokatolicka im. Jana Chrzciciela i Szczepana Męczennika w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Ochotnicza Straż Pożarna w Choroszczy, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Podlaski Instytut Kultury, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, firma E-Krysiewicz, Jacek Dąbrowski, Eulalia Rutkowska, Joanna Krukowska.

Zachęcamy do obejrzenia obszernej fotorelacji!

PIĄTEK, 16 CZERWCA

SOBOTA, 17 CZERWCA

NIEDZIELA, 18 CZERWCA

147 odsłon