Kolejna wystawa w ramach “Ucieczki z szuflady” otwarta!


Kim jest Inny? Czy nie każdy z nas nosi w sobie taką postać? Jak odnaleźć się we współczesnym świecie przepełnionym szumem informacyjnym, jak pamiętać o przeszłości, jaką narrację o niej snuć? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Anna Kulikowska w wystawie „Doświadczanie świata – inny w kulturze”, która została zorganizowana w ramach projektu „Ucieczka z szuflady” programu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen Dar Serca.


Na wystawę składają się rollupy stworzone w 2009 roku w projekcie „Wielokulturowa pamięć i trwałość śladów – Czerniowce na Bukowinie”, które opowiadają historię miasta zanurzonego w różnorodności kulturowej, gdzie przeszłość odcisnęła niezatarte ślady. Ponadto można oglądać także cykl fotografii wykonany przez autorkę w Tykocinie oraz przeczytać fragmenty bloga, który Anna Kulikowska prowadzi już od 10 lat.
Wystawa jest o tyle ważna dla samej twórczyni, bowiem ukazuje jej dojrzewanie, podróże, zmianę miejsca zamieszkania, aż wreszcie powrót do korzeni, do swojej wspólnoty, która pozostaje wciąż fascynująca i jest powoli odkrywana. To także opowieść o tym, jak istotna jest akceptacja Innego, którym Anna Kulikowska przez lata dorastania się czuła. Ze względu na skomplikowaną historię życiową autorka musiała wyjechać, by powtórnie wrócić do domu i już na nowo odczytywać swoje miejsce i rolę w lokalnej społeczności.
Akceptacja siebie i Innych jest niezbędna, by żyć w zgodzie i harmonii, choć może wydawać się to utopijne, to jednak we własnym zakresie i w najbliższym otoczeniu należy do tego dążyć. Bo inaczej będą rodzić się konflikty, które doprowadzą do eskalacji zła. Jak sama autorka mówi: „Żeby choć jedna osoba wyniosła z tej wystawy nieco zmieniony sposób patrzenia na Innego, by otworzyła się na różnorodność i całą paletę skali szarości. Bo przecież jest tyle niejednoznaczności w życiu codziennym. Ktoś powiedział, że zdjęcia na wystawie są smutne. Ale przecież takie bywa i życie, ale człowiek dążąc do upragnionej radości, może wciąż się rozwijać i stawiać przed sobą nowe wyzwania.”

Wystawę można oglądać do 9 maja w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zapraszamy!

                 

95 odsłon