Henri Matisse – ukochane kolory M.


Spotkania przy sztaludze to cykl internetowych transmisji promujących sztukę wizualną, edukujący o sławnych artystach sztuk wizualnych oraz prezentujący różnorakie techniki plastyczne na żywo. Zgodnie z założeniem pomysłodawczyni i prowadzącej cykl – Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej przez ostatni rok powstał  zestaw portretów do których pozowali pracownicy i pracownice ośrodka kultury i biblioteki w Choroszczy. Powstało 8 portretów chętnych modeli. Kolejno: Przemysław Waczyński w obrazie Jana Matejki, Paulina Krysiewicz w obrazie Stanisława Wyspiańskiego, Adam Kamieński jako model na wzór Stanisława Ignacego Witkacego, Olga Szutkiewicz-Gola jako Frida Khalo, Mieczysław Ciołko w obrazie Leonarda Da Vinci, Anna Kulikowska w obrazie Zofii Stryjeńskiej, Wojciech Jastrzębski jako model do popartowego Andiego Warhola oraz Łukasz Kalinowski w serii portretów na wzór Pablo Picassa. Wszystkie transmisje są dostępne naszym profilu facebookowym.

Zaproszeni goście opowiadali widzom o życiu i twórczości wybranych artystów, a prowadząca portretowała ich „wpisując” wizerunek w dzieło omawianego twórcy, starając się przy tym zachować specyficzny styl danego twórcy. Artyści zostali dobrani przez Monikę urodą i osobowością do pozującej osoby. Cykl miał też charakter rozrywkowy. Podczas portretowania prowadziliśmy luźny dialog między portretującą a modelem/modelką oraz z widzami, którzy w formie komentarzy na żywo zadawali pytania gościom i portrecistce.

Jak wyżej zostało napisane zostali sportretowani wszyscy chętni pracownicy i pracownice. Została tylko Monika Tekielska-Chmielewska. Do tej pory stojąca za sztalugą, zamieni się rolami i zapozuje do portretu tworzonego wspólnie przez cztery osoby: Olgę Szutkiewicz-Golę, Paulinę Krysiewicz, Łukasza Kalinowskiego i Wojciecha Jastrzębskiego. Ten eksperyment będzie polegał na intuicyjnym zobrazowaniu Moniki za pomocą barw, kształtów, symboli, wieloma technikami i w dowolnej formie. Punktem wyjścia do swobodnej ekspresji twórczej ma być Henri Matisse, a dokładniej jego barwna, radosna twórczość, która inspiruje najbliższą pozującą.

Serdecznie zapraszamy na ostatni odcinek Pierwszego Cyklu Spotkań przy Sztaludze. Nietypowy, z pewnością radosny. My jesteśmy podekscytowani. Zapraszamy do towarzyszenia nam i włączania się w rozmowę na bieżąco.  Już 1 lipca 2021 roku w środę o godz. 18:00 na naszym kanale live.

Na koniec warto nadmienić, że kolejny cykl Spotkań przy Sztaludze uruchamiamy jesienią b.r. Będzie równie ciekawy, bardzo kulturalny. Pragniemy zapraszać znane osoby z kręgu kultury i sztuki, które warto zobaczyć, posłuchać, sportretować 😊

159 odsłon