Fotorelacja z wydarzeń upamiętniających 160. rocznicę Powstania Styczniowego w Choroszczy


W bieżącym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W Choroszczy to wydarzenie corocznie jest obchodzone w sposób szczególny. Poza uroczystościami na choroskiej „Szubienicy” w styczniu każdego roku, także październik to czas wspomnienia tego zrywu narodowego. Wynika to z faktu, iż pod koniec października 1863 r. za udział w powstaniu zostali straceni czterej parafianie z Choroszczy. Z tej okazji ukazała się również nowa publikacja książkowa wydawnictwa Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, a autorstwa Henryka Zdanowicza.

Wydarzenia upamiętniające 160. rocznicę Powstania Styczniowego w Choroszczy odbyły się w dn. 26-27 października br.

Wieczorem, we czwartek 26 października w kościele parafialnym odbyła się msza święta w intencji powstańców styczniowych, a chwilę po niej – przy mogile powstańczej na ul. Zastawie I złożony został hołd w postaci pamiątkowych wieńców i zniczów. Obecne władze samorządowe oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, a także mieszkańcy skłonili się nad poległymi w zadumie i modlitwie.

Dzień później, w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbyła się promocja książki wydawnictwa M-GCKiS w Choroszczy, a autorstwa Henryka Zdanowicza.

Opowiada ona o wszelkich faktach związanych z przebiegiem i konsekwencjami Powstania Styczniowego na terenie m. in. naszej gminy. Publikacja pt. Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą powstała na bazie zachowanych archiwaliów rosyjskiej administracji wojskowej z okresu powstania. Prezentuje ona losy mieszkańców gminy Choroszcz i Suraża w 1863 roku a także późniejsze losy niektórych z nich. Informacje zawarte w publikacji rzucają także nowe światło na wydarzenia powstańcze trwające w świadomości społecznej, a które to zmienia bądź upraszcza mijający czas.

Wydarzeniem współtowarzyszącym była wystawa kos powstańczych ze zbiorów Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość SKAŁA – M-GCKiS w Choroszczy. Obecni na piątkowym spotkaniu otrzymali również bezpłatny egzemplarz nowego wydawnictwa. Zainteresowani nabyciem książki proszeni są o kontakt z biurem M-GCKiS w Choroszczy.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzeń.


80 odsłon