„Dźwięki w Godzinie Ciszy” w Choroszczy


W piątek, 8 kwietnia 2022 r. o godz. 19.00 w kościele parafialnym w Choroszczy odbędzie się – jak co tydzień – Droga Krzyżowa. Jednak tym razem wydarzenie to odbędzie się w wyjątkowy sposób – w postaci „Dźwięków w Godzinie Ciszy”, które Mękę Pańską przedstawią z towarzyszeniem gitary, perkusji i piasku.

Dzwieki w Godzinie Ciszy_08.04.2022_banner.jpg

„Dźwięki w Godzinie Ciszy” to przedstawienie Męki Pańskiej ukazujące wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa od momentu modlitwy w Ogrójcu, aż po Zmartwychwstanie. Przy czym ta Pasja ma nietypową, bo multimedialną oprawę i formę.

W „Dźwiękach w Godzinie Ciszy”, muzyka i obraz wykonywane są na żywo. Muzyka jest grana na gitarach, a także przy dźwiękach subtelnie, z wyjątkowym wyczuciem tematu, uderzanej perkusji oraz na innych nietypowych instrumentach perkusyjnych – a do tego równocześnie tworzone są rysunki na piasku, prezentowane na dużym ekranie.

Jest to pierwszy i jedyny, jak do tej pory, pomysł przedstawienia Pasji Chrystusa za pomocą tych trzech narzędzi. A wszystko skoordynowane w czasie, tak, że odpowiednie momenty Męki Pana wyraźnie przemawiają i zapadają głęboko oraz na długi czas w sercach ludzi słuchających, oglądających – słowem: doświadczających przekazu. Jednakowoż takie właśnie chcą być „Dźwięki w Godzinie Ciszy”: prawdziwe, poruszające, budzące świadomość – pomagające w dotarciu do współczesnego człowieka z tak trudnym tematem.

Projekt „Dźwięki w Godzinie Ciszy” powstał w 2011 roku i był prezentowany m.in.: na antenie TVP 1 w programie „Między niebem a ziemią”. Podróżuje co roku, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, w wielu miejscach na terenie Polski, a w 2014 roku – odbył dwutygodniową trasę po Anglii.

Projekt tworzą:

Piotrek Kurstak – pomysłodawca projektu; artysta muzyk, aranżer, kompozytor, autor tekstów i muzyki do wielu projektów (m.in. Bogu Dźwięki); gitarzysta z zamiłowania, na co dzień prowadzący z powodzeniem od 1998 roku Akademicką Scholę Adonai i Muzyczną Piwnicę Pod Katedrą.

Witek Wilk – perkusista zaangażowany w wiele projektów muzycznych, niezwykle wrażliwy i subtelny w swojej grze, prowadzi własne studio nagrań w Otwocku; obecnie mieszka w Rzeszowie;

Kasia Perkowska – absolwentka architektury, prowadząca własną pracownię oraz szkołę pisania ikon, o niezwykłym talencie do rysunków wszelkiego rodzaju. Szczególnie dobrze wykonuje prace w kolorystyce czarno-białej. Odkryła, że równie skutecznie jak ołówkiem czy węglem, posługuje się swoimi własnymi palcami, rysując na piasku. A ta forma z kolei idealnie wpisuje się w cały projekt Pasji. Mieszka nieopodal Poznania.

Organizatorzy wydarzenia:

Fundacja Via Musica wraz z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.

26 odsłon