Choroszcz upamiętniła wybuch powstania styczniowego w 161. rocznicę


Uroczystości patriotyczno-religijne odbyły się w Choroszczy w weekend, 20-21 stycznia br.

Rozpoczęły się w sobotę, 20 stycznia XXVI. Kawiarenką Historyczną w auli M-GCKiS. Podczas spotkania został wyświetlony film “Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu” w reżyserii Lidii Trojanowskiej. Po projekcji zachęcano do rozmowy i wymiany refleksji na temat filmu, jak i samego powstania.

Niedzielne obchody (21 stycznia) tradycyjnie zostały zapoczątkowane mszą świętą, która odbyła się w choroszczańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Po mszy uroczystości zostały przeniesione na Miejsce Pamięci Narodowej zwane „Szubienicą” przy ul. Kruszewskiej w Choroszczy.

Oficjalna ceremonia rozpoczęła się poprzez podniesienie flagi narodowej na maszt i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. W tematykę spotkania na Szubienicy wprowadził Robert Wardziński, Burmistrz Choroszczy. Manifest Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 roku odczytał Józef Waczyński z Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, a Apel Poległych poprowadził Piotr Waczyński – radny Rady Miejskiej w Choroszczy. Modlitwę Anioł Pański w intencji poległych powstańców zaśpiewał ks. hm dr Aleksander Dobroński, proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy z Kozińc. W trakcie wspólnego śpiewania – Dzwon Wolności, pochodzący z bogatych zbiorów śp. Jana Adamskiego, rozbrzmiał 161 razy. Następnie odbyło się uroczyste złożenie wieńców, kwiatów oraz zapalenie zniczy pamięci przy Pomniku Powstania Styczniowego. Swoją obecność zaznaczyli żołnierze z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 18. Pułku Rozpoznawczego, a także harcmistrzowie z ZHP – hm. Andrzej Bajkowski i ks. hm. Aleksander Dobroński wraz z harcerzami.

Na zakończenie odbyło się ognisko integracyjne oraz serwowany był pyszny bigos, przygotowany przez Panie z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy, a podany przez Seniorki z Koła nr 15 w Choroszczy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym we współorganizację styczniowych obchodów. Zachęcamy do obejrzenia szerokiej fotorelacji wykonanej przez M-GCKiS w Choroszczy oraz Martę Śliwińską.

196 odsłon