41. Dni Choroszczy


Przed nami 41. Dni Choroszczy – weekend pełen aktywności kulturalnych. Podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenie ma być świętem lokalnej społeczności, podkreślającym potencjał naszej gminy. Nie zabraknie okazji do sportowej rywalizacji, historycznych spacerów, kameralnych koncertów czy dobrej zabawy przy muzyce na żywo.

Podczas weekendu 16–18 czerwca każ­dy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Trzydniowe wydarzenia, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędą się w różnych miejscach naszego miasteczka, ważnych z uwagi na rozwój jego potencjału edu­kacyjnego, historycznego czy architekto­nicznego. Podczas tegorocznych Dni Cho­roszczy nie zabraknie ciekawych gości, ale szczególnie podkreślana będzie dzia­łalność organizacji pozarządowych i grup działających społecznie na terenie naszej gminy oraz rola lokalnych osobowości, dla których praca na rzecz Choroszczy jest pasją i dzięki którym wiele dobre­go w naszej społeczności się dzieje. Pro­gram będzie miał charakter interdyscypli­narny, łącząc w sobie wiele atrakcyjnych form: akcentów muzycznych, teatralnych, sportowych, plastycznych, a także interaktywnych warsztatów, włączających wszystkich uczestników. W jego realizację zaan­gażują się stowarzyszenia i instytucje part­nerskie współpracujące z Centrum Kultury. Będzie to również doskonała okazja do podsumowania sezonu artystycznego zajęć odbywających się w przestrzeniach M-GCKiS oraz wspólnego „biesiadowa­nia” i promowania lokalnych producentów.

Kulturalny weekend rozpocznie się w pią­tek, 16 czerwca. Na strzelnicy w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Cho­roszczy Stowarzyszenie Pamięć i Tożsa­mość „Skała” zorganizuje Turniej Strze­lecki o Puchar Burmistrza Choroszczy. W turnieju będą mogli wziąć udział i starsi, i młodsi mieszkańcy gminy Choroszcz, którzy będą mieli okazję sprawdzić swo­je umiejętności w sportowej rywalizacji pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Równolegle w tym samym czasie w pięknej przestrzeni Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy odbędzie się koncert podsumowujący zajęcia nauki gry na pianinie odbywające się na co dzień w M-GCKiS w Choroszczy pod opieką instruktora Michała Szymczuka.  Wieczorem natomiast na placu dr. Zygmunta Brodowicza pojawi się Karolina Cicha – związana z Choroszczą kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka. Artystka jest laureatką nagrody Grand Prix i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce, a jej płyta „Tany” uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii Muzyka Świata. Chwilę po koncercie zaplanowane jest kino plenerowe i pokaz filmu „Narew – od źródeł do ujścia”. To produkcja filmowa o walorach wciąż nieodkrytej, porównywanej do Amazonki Narwi, będącej atrakcją przyrodniczą naszej gminy. Materiał po-wstał na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a zdjęcia do filmu wykonali: Zdzisław Folga, Waldemar Krasowski, Paweł Vogelsinger oraz Paweł Jankowski. Przepiękną muzykę opracował Marek Kubik, a głosu jako lektor użyczyła znana z Polskiego Radia Białystok Dorota Sokołowska.

Sobotnie atrakcje 17 czerwca rozpoczną się rodzinnymi zawodami wędkarskimi o Puchar Burmistrza Choroszczy. Odbędą się one na Kominowym Bajorze. Zawody te w Choroszczy mają już swoją tradycję. O sportową rywalizację zadba Koło PZW „Amur”. Popołudniem w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się otwarcie wystawy oraz podsumowanie pracy uczestników zajęć plastycznych i pracowni Lego. Zarówno ci najmłodsi, jak i najstarsi będą mogli pokazać swoim najbliższym efekty realizacji swoich artystycznych pasji.

Nieco później, przenosząc się na teren zielony stadionu miejskiego w Choroszczy, wprowadzimy mieszkańców naszego miasta w klimat przedwojennych historii oraz modnych w obecnych czasach rekonstrukcji historycznych. Wspólnie z lokalną drużyną piłki nożnej Strzelec Białystok Choroszcz oraz rekonstruktorami i historykami zaprosimy na mecz (Strzelec Białystok Choroszcz vs Victoria Sosnowiec) i piknik rodzinny w stylu RETRO. Jedną z głównych atrakcji będzie wystawa zabytkowych rowerów oraz możliwość podziwiania jazdy na prawdziwym bicyklu. Kolejną z retro atrakcji będzie możliwość wykonania zdjęcia w stylu retro. Przewidziane są również  sportowe i rodzinne animacje, o które zadbają partnerskie instytucje, które zaprezentują swoje stoiska edukacyjne. O edukację ekologiczną zadba formacja Anima, a w gry i zabawy dla dzieci sprzed 100 lat wprowadzą animatorzy M-GCKiS. Zaprezentowane zostaną karty z propozycjami rodzinnego spędzania czasu, do stworzenia których pomysły zaczerpnięto z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego. Całe rodziny będą mogły wziąć udział w ponadczasowej zabawie. Edukować będzie również Ochotnicza Straż Pożarna z Cho­roszczy.  Kolejną z atrakcji tego popołudnia będzie pokaz iluzjonisty – Łukasz Granta, który zaczaruje i oszołomi publiczność w każdym wieku. Pod wieczór do wspólnej zabawy zaprosi wszystkich zespół Zimne Dranie, który oczaruje publiczność muzyką na żywo z okresu lat 30., a później, jak na prawdziwe święto i sobotni wieczór przystało, nie zabraknie wspólnej zabawy podczas miejskiej potańcówki. Podczas pikniku będzie możliwość zakupu drewnianych zabawek od lokalnego rękodzielnika oraz pysznych lodów.

W ramach popularyzacji królewskiej gry w szachy w niedzielę, 18 czerwca, zorganizowany zostanie turniej szachowy o Puchar Burmistrza Choroszczy, podczas którego nagrodzi się najlepszych graczy z Choroszczy, a wszyscy sympatycy tej gry będą mogli rozegrać partię plenerową ogromnymi figurami, które z pewnością dostarczą atrakcji zarówno dzieciom, jak i do-rosłym. Pasjonatów lokalnych historii, a także literackich reportaży z pewnością zainteresuje organizowana w choroszczańskim Centrum Kultury promocja książki „Pływające krowy, czyli zdrowo zakręconego Podlasia i nie mniej zakręconej Suwalszczyzny część druga” autorstwa związanego z Choroszczą Wojciecha Ko­ronkiewicza i Urszuli Arter. Poruszonych wątków i ciekawostek, zarówno tych hi­storycznych, jak i społecznych, z pewno­ścią będzie sporo, podczas zorganizowa­nej wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy wycieczki po zakątkach na­szej gminy.

Na zakończenie i wyciszenie zaprosimy wszystkich na kameralny koncert Krzysztofa Antkowiaka, który odbędzie się na terenie przyklasztornym parafii rzymskokatolickiej w Choroszczy. Autorska płyta artysty „Zostanie mi muzyka” z 2020 r. zdobyła status platynowej. Zna­ny z pewnością wielu osobom wokalista, kompozytor, muzyk, producent i aktor, który popularność zdobył już jako nastolatek utworem „Zakazany owoc”, zaprosi w podróż przez epoki, podczas której usłyszymy przekrojowy materiał z twórczości artysty oraz covery znanych arty­stów, m.in. Stinga i Toma Waitsa.

Organizatorzy na czele z Miejsko-Gmin­nym Centrum Kultury i Sportu w Cho­roszczy oraz Gminą Choroszcz zapraszają do wspólnego świętowania, a po więcej informacji odsyłają do stron internetowych, gdzie niebawem pojawi się szcze­gółowy program wydarzeń. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.


Harmonogram imprezy o nazwie 41. Dni Choroszczy

16-18.06.2023

16.06.2023 /piątek/

16:00 Koncert pianistów zajęć M-GCKiS /Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy/

16:00 Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Choroszczy /Strzelnica SP w Choroszczy/

18:00 Koncert Karoliny Cichej /Plac dr. Z. Brodowicza/

21:00 Kino plenerowe – „Narew – od źródeł do ujścia” /Plac dr. Z. Brodowicza/

 

17.06.2023 /sobota/

7:00 Zawody wędkarskie z PZW „Amur” o Puchar Burmistrza Choroszczy /Kominowe Bajoro/

15:00 Wystawa Pracowni Sztuk Wizualnych oraz LEGO /M-GCKiS w Choroszczy/

16:00 Piknik rodzinny w stylu RETRO /Stadion Miejski w Choroszczy/

17:00 Mecz RETRO Strzelec Białystok Choroszcz vs. Victoria Sosnowiec  /Stadion Miejski w Choroszczy/

20:00 Koncert zespołu „Zimne Dranie” i potańcówka /Stadion Miejski w Choroszczy/

 

18.06.2023 /niedziela/

10:00 Turniej szachowy o Puchar Burmistrza Choroszczy /M-GCKiS w Choroszczy/

10:00 Wycieczka autokarowa po gminie Choroszcz z TPCh /start: Plac dr. Z. Brodowicza/ *ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

16:00 Spotkanie autorskie z Wojciechem Koronkiewiczem i Urszulą Arter – „Pływające krowy, czyli zdrowo zakręconego Podlasia i nie mniej zakręconej Suwalszczyzny część druga” /M-GCKiS w Choroszczy/

19:00 Koncert kameralny Krzysztofa Antkowiaka /teren przyklasztorny parafii rzymskokatolickiej w Choroszczy/

Serdecznie zapraszamy!

1 340 odsłon