33. Jarmark Dominikański za nami!


7 sierpnia 2022 roku w pięknych okolicznościach przyrody na terenie Parku Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy odbywał się – już po raz 33 – Jarmark Dominikański.

Od samego rana alejki zapełniały się jarmarcznymi straganami z przeróżnym asortymentem. Wystawcy docierali do Choroszczy z różnych stron – wśród nich byli m.in. lokalni rękodzielnicy i handlowcy, twórcy ludowi z całej Polski, a nawet z Litwy. Nie zabrakło ręcznie rzeźbionych figurek z drewna, wiklinowych koszyków, obwarzanek, lizaków, waty cukrowej i baloników. W strefie gastronomicznej można było posmakować m.in. potraw węgierskich, specjałów białostockiej gastronomii, rękodzielniczych lodów, jak i orzeźwiającej lemoniady. Swoje stoiska miały również fundacje działające na terenie Gminy Choroszcz, które w strefie promocyjnej o charakterze edukacyjnym promowały swoją działalność, zaś tuż przy stajni znajdującej się na terenie Muzeum stacjonował ambulans, który przy współpracy ze Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi z Choroszczy prowadził zbiórkę krwi.

Wraz z wejściem na teren Jarmarku najmłodsi mogli skorzystać z oferty strefy edukacyjnej w której gościli partnerzy niedzielnego wydarzenia: Narwiański Park Narodowy, KOMA, Muzeum Wojska w Białymstoku, Nadleśnictwo Dojlidy Lasy Państwowe, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej oraz 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, zaś w namiocie tuż obok animatorki z formacji Animacje Fascynacje prowadziły ciekawe gry i zabawy: od łowienia rybek i kaczuszek po wspólne tańce, bańki mydlane oraz malowanie twarzy i tatuaże. 

Jarmarkowa Strefa Rozrywki rozpoczęła się blokiem artystycznym w którym swój występ na scenie miał Amatorski Teatr Rodziców z Zielnej z przedstawieniem „Kopciuszek”. Zaraz po przedstawieniu, które obfitowało w publiczność w każdym wieku rozpoczęły się sportowe atrakcje 33. Jarmarku Dominikańskiego. Tuż obok sceny stanął ring bokserski z prawdziwego zdarzenia, na którym to początkowo pojawił się sam Dariusz Snarski oraz Prezes Grupy Chorten – sponsor 33. Jarmarku Dominikańskiego – Krzysztof Pakuła. Po przywitaniu wszystkich obecnych i krótkim wstępie od prowadzącego „choroszczańską, jarmarkowa galę boksu” rozpoczęły się prezentacje i bokserskie walki pokazowe Chorten Boxing Production. Decyzja o zwycięzcach walk pokazowych była w rękach sędziów, a wśród nich zasiadał m.in. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Publiczność również miała prawo głosu w sprawie zwycięzców i bacznie obserwując przyczyniła się do wyłonienia najlepszych z walczących na ringu. Sportowym emocjom jednak nie było końca, bo zaraz po bokserach na ringu pojawiła się Pszczółka – maskotka Jagielloni, podlaskiego klubu piłkarskiego rozgrywającego na szczeblu Ekstraklasy. Była ona zapowiedzią prezentacji i samej obecności piłkarzy Jagiellonii Białystok w strefie rozrywki na sierpniowym Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy. Była to przestrzeń do zadawania pytań zawodnikom, do uzyskania autografu czy wykonania sobie pamiątkowej fotografii.

Zaraz po sportowych emocjach Jarmark nabrał nieco innego charakteru. Na scenie – charyzmatyczne głosy – Alicji Grabowskiej oraz Mega Band’u, a przed sceną – roztańczona i rozśpiewana publika. Spragnieni wypoczynku mogli skorzystać ze strefy relaksu i rozsiąść się wygodnie na leżaczkach.

Wieczorem na scenie pojawiła się muzyczna gwiazda – zespół Poparzeni Kawą Trzy, znany z takich utworów jak „Byłaś dla mnie wszystkim”, „Okrutna zła i podła”. Swoim koncertem – muzycznym arcydziełem –  poczuciem humoru i dystansem do otaczającego świata rozbawili publiczność, która za to nie zawiodła frekwencją. Był również oczywiście upragniony BIS oraz płyty z autografami.

Organizatorami 33. Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy byli: Gmina Choroszcz oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Burmistrza Choroszczy – Roberta Wardzińskiego. Partnerami wydarzenia byli: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Chorten Boxing Production oraz Jagiellonia Białystok. Patronatu medialny sprawowali:Wrota Podlasia, BIA24, TVP3 Białystok, Polska Press Białystok, Radio JARD, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny oraz Gazeta Współczesna. Specjalne podziękowania kierujemy do sponsorów 33. Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy: Dwór Czarneckiego oraz Grupa Chorten.

 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji w wykonaniu Joanny Krukowskiej.

 

207 odsłon