23. Dzień Ogórka w Kruszewie – relacja


4 września już po raz 23. w Kruszewie swoje święto miał nikt inny jak ogórek herbowy. Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie przeszedł do historii!

Impreza jest spotkaniem z regionalnym produktem, wpisanym na listę produktów tradycyjnych województwa podlaskiego prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ma na celu promocję lokalnych producentów oraz ich rozmaitych wyrobów kulinarnych. Co roku do Kruszewa przybywają tłumy gości zainteresowanych kulinarnymi i artystycznymi atrakcjami. Tak też było i w tym roku. Od godzin rannych na terenie dawnej szkoły podstawowej ustawiali się wystawcy z różnych zakątków Polski, aby zaprezentować swój asortyment, który był niezwykle różnorodny. Na straganach prym wiodły produkty lokalnych wystawców, w tym współorganizatorów wydarzenia, tj. producentów ze Stowarzyszenia Kruszewskie Warzywa Herbowe, ale też miody, wędzonki czy smakołyki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło stoisk rękodzielników: wikliniarzy, garncarzy, osób tworzących wyroby ze szkła czy szydełkowe. Po raz pierwszy w Kruszewie powstała strefa edukacyjna, w której różne instytucje, stowarzyszenia i nieformalne zrzeszenia prowadziły działania animacyjne o charakterze edukacyjnym; wśród nich: Pracownia Sztuk Wizualnych ze swoim warsztatem konkursowym „Konstrukcja z ogórka”, Narwiański Park Narodowy, Stowarzyszenie „Chcę Żyć”, Damy Kurkowe św. Rity, Szpital w Grajewie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, Stowarzyszenie N.A.R.E.W oraz Główny Urząd Statystyczny.

Pierwszym punktem niedzielnego programu była msza święta w intencji plantatorów z Kruszewa i okolicznych miejscowości, odprawiona przez proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa księdza Wojciecha Kraśnickiego. Od początku festynu w namiocie organizatora: Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbywały się zapisy na Igrzyska Ogórkowe, czyli tradycyjne konkursy z ogórkiem w roli głównej. Konkursy miały na celu wyłonienie plantatorów najdłuższych, najcięższych i najciekawszych ogórków, a prócz tego zapisywano także na zawody w rzucie ogórkiem do beczki. Nowością był konkurs na najciekawsze stoisko wśród lokalnych wystawców.

Od godziny 14:30 ze sceny zaczęła dobiegać muzyka i śpiewy. Blok koncertowy otworzył zespół folklorystyczny Klepaczanki z Klepacz. Panie w pięknych strojach rozśpiewały publiczność. Tuż po nich na scenę weszły dziewczyny z zespołu Rytmy Czasu, który działa pod skrzydłami Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

W trakcie występów na scenie w strefie kiermaszu przechadzały się tłumy ludzi, którzy przyjechali do Kruszewa w głównej mierze po ogórki i kapustę, a zostając na dłużej, chętnie korzystali z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. A tych było co nie miara! Tuż obok ścianki promocyjnej prezentującej partnerów oraz sponsorów wydarzenia można było rozgościć się na leżaku, a niedaleko najmłodsi mieli okazję do zabawy na dmuchańcach.

Godzina 16:00 to początek występu zespołu Kwestia 07, znanego z takich hitów jak „Toksyna”, „Sztylet” czy „Lato”. Przed sceną pojawiły się tłumy, a o tym, że wszyscy się świetnie bawili, świadczyły oklaski po każdej piosence oraz prośby o bis.

Po występie Kwestii 07 przyszedł czas na Mistrzostwa w Rzucie Ogórkiem do beczki. Była to bardzo emocjonująca rywalizacja. Do rzutu zgłosiło się prawie 50 chętnych w różnym wieku. Zanim poznaliśmy zwycięzcę zawodów, trzeba było przeprowadzić kilka dogrywek.

Wieczorem sceną w Kruszewie zawładnął zespół Szeptucha, który mówi, że powstał, by leczyć muzyką, zarażać radością oraz przemycać w przystępnej formie tajemnice regionu podlaskiego. Publiczność bardzo ciepło przyjęła występ białostockiej grupy.

Tegoroczny Dzień Ogórka był zdecydowanie udany. Frekwencja dopisała, stoiska uginały się od asortymentu, który sprzedawał się w ekspresowym tempie, zespoły występujące na scenie zdecydowanie przypadły do gustu odbiorcom. Każdy niezależnie od wieku znalazł coś dla siebie i prawdopodobnie nikt nie wyjechał z Kruszewa głodny ani z pustymi rękoma.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim osobom, firmom i instytucjom zaangażowanym w organizację 23. Dzień Ogórka w Kruszewie.

_____________________________________________________________

Organizatorami 23. Dnia Ogórka w Kruszewie byli: Burmistrz Choroszczy – Robert Wardziński, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz mieszkańcy Kruszewa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Burmistrz Choroszczy.

Partnerem Strategicznym wydarzenia było: Województwo Podlaskie.

Patronat medialny objęły media: Wrota Podlasia, Polskie Radio Białystok, Bia24, TVP 3 Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna.

Sponsorami 23. Dnia Ogórka były firmy: E-Krysiewicz Krzysztof Krysiewicz, Bank Spółdzielczy w Białymstoku – Oddział w Choroszczy, Schody Chudziński oraz PPUH Plus Masłowski Adam Jarosław.

Fotorelację wykonała Joanna Krukowska

729 odsłon