Wystawa dotycząca Obławy Augustowskiej została zainstalowana przed M-GCKiS w Choroszczy. Zachęcamy do jej odwiedzenia i zapoznania się z tą częścią historii naszego regionu. Wystawę można zobaczyć do końca listopada.
W 1945 roku oddziały Armii Czerwonej z pomocą Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie i w okolicach Puszczy Augustowskiej. Zdarzenie te określamy jako Obławę Augustowską. W okolicznych lasach i wsiach poszukiwano ludzi podejrzanych o współpracę lub kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Dokładana data rozpoczęcia i zakończenia Obławy nie jest znana. Podczas jej trwania zatrzymano tysiące osób, które później więziono i brutalnie przesłuchiwano. Około 600 osób nigdy nie powróciło do domów, a ich losy nie są znane po dzień dzisiejszy. Uznani zostali za ofiary Obławy Augustowskiej.
Wystawa upamiętnia zdarzenie z 1945 roku i jego ofiary. Instalacja to duże, czarne prostopadłościany, na których widnieją nadruki związane z Obławą Augustowską. Umieszczone zostały na Placu Brodowicza w Choroszczy 9 listopada 2016 roku. Wystawę będzie można oglądać do końca miesiąca.
Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Choroszczy za pomoc w transporcie i instalacji wystawy.
tekst: KG
Przy tworzeniu tekstu czerpano informacje ze strony Instytutu Pamięci Narodowej.