Wizyta Muzeum na kółkach w Choroszczy


Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin” odwiedziło Choroszcz! Nasze miasto było jednym z kilku ośrodków na Podlasiu, które gościło pawilon wystawienniczy “Muzeum na kółkach”. Muzeum przyjechało na zaproszenie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. O wizytę staraliśmy się długi czas, dlatego ucieszyła nas decyzja Muzeum o odwiedzeniu Choroszczy. Z pewnością jest to nie lada wyróżnienie!


W dniach 22-25 października przed budynkiem M-GCKiS stanął przeszklony pawilon, w środku którego zaaranżowana była wystawa na temat historii Żydów zamieszkujących onegdaj ziemie polskie. Pojawiły się także akcenty lokalne, gdyż można było zapoznać się z życiem społeczności żydowskiej w Choroszczy. Wstęp na wystawę był bezpłatny, więc tym bardziej budziła ona szerokie zainteresowanie wśród mieszkańców i mieszkanek naszego miasta.
Wystawie towarzyszyło wiele ciekawych działań. Odbyły się warsztaty z edukatorem dla młodzieży “Bliżej siebie. O równości w szkole”, warsztaty dla dorosłych “Wycinanka żydowska na płóciennej torbie”, podczas których można było przyozdobić pięknymi oranmentami żydowskimi torby. Miały miejsce również warsztaty “Spotkania z kulturą żydowską”, a także warsztaty komputerowe, na których młodzież budowała makietę synagogi w technice 3D. Bardzo interesującą propozycją był także spacer z panią Ewą Zalewską na cmenatrz żydowski położony w lesie przy drodze Choroszcz-Jeroniki. Ostatnim wydarzeniem wieńczącym całą wizytę był wykład Waldemara Barszczewskiego “Spotkanie pamięci – o historii Żydów w Choroszczy oraz wspomnienia ich dotyczące”. Podczas tego wykładu pamiątki po Żydach z Choroszczy zaprezentował Zbigniew Andruszkiewicz.
Spotkanie z kulturą i historią żydowską wiele wniosło w życie choroskiej społeczności. Jest to ważne dziedzictwo kulturowe, nie można o nim zapomnieć, a takie wizyty służą edukacji i pogłębianiu wiedzy na temat może trudny, jednak silnie związany z naszą tożsamością.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom oraz instytucjom współpracującym z nami przy tym projekcie. Szkole Podstawowej w Choroszczy, nauczycielom, wykładowcom oraz zaangażowanym w tę wizytę.

                                                                                                       Tekst:AK/M-GCKiS

                                                                                                        Foto:M-GCKiS