Teatro – kino, czyli Kino Manualne przyjedzie do Choroszczy


Zapowiada się teatralna feta, która połączy kino i teatr. 20 i 21 sierpnia w Choroszczy zagości Kino Manualne, czyli projekt Walny – Teatr. Znana już choroszczańskiej publiczności formacja przyjedzie z warsztatami, spektaklami i pokazami. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

Dwa spektakle, warsztaty i pokaz teatralny – II połowa sierpnia będzie prawdziwym świętem teatru na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. 20 i 21 sierpnia przyjeżdża projekt Kino Manualne. To metoda animacji rysunku umieszczonego na kalce przy pomocy rzutnika. Kino Manualne łączy w sobie animację, teatr, rysunek, a przy tym jest niesamowicie łatwe i przyjemne w realizacji. Prowadzący zapowiadają, że każdy rysunek wygląda w Kinie Manualnym jak dzieło sztuki, więc potrzebne są przede wszystkim chęci. Na warsztatach grupa chętnych zapozna się z metodą Kina Manualnego, stworzy autorski spektakl i zaprezentuje go w pokazie. Dodatkowo na Rynku 11 Listopada w Choroszczy Walny Teatr zaprezentuje dwa przedstawienia “Cudowni mężczyźni z korbką” i “Błędny Rycerz”. 

Harmonogram:

20 sierpnia 2019:

Scena w przyczepie /Rynek 11 Listopada/

12:00 / 12:30 / 13:00 – spektakl “Cudowni mężczyźni z korbką” (Walny Teatr)

13:00 – warsztaty Kina Manualnego (w Centrum Kultury w Choroszczy)*

16:00 – pokaz powarsztatowy 

21 sierpnia 2019:

19:00 – spektakl “Błędny Rycerz” (Walny Teatr)

*Zapraszamy do zapisów na warsztaty Kina Manualnego w biurze Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. 

Wszystkie wydarzenia w ramach Kina Manualnego są bezpłatne – zapraszamy!

Cudowni mężczyźni z korbką” – Jeszcze pięćdziesiąt lat temu małe miasta i wsie objeżdżały objazdowe kina. Dziś nie ma ani tych kin ani artystów tego kina. Pozostał tylko mit objazdowego artysty. Do niego nawiązuje tytuł przedstawienia. Spektakl w teatrze – przyczepie realizowany jest w autorskiej technice teatru cieni nazwanej kinem manualnym. Spektakl zrealizowany został wokół wierszy autorstwa Andrzeja Waligórskiego, w których bohater popularny, niejaki Dreptak, w różnych okresach i miejscach historii przeżywa różnorakie perypetie. I te perypetie Dreptaka są tak głęboko osadzone w historii Polski, że stają się zarazem perypetiami Polaka. Spektakl można kilkukrotnie powtarzać, ponieważ w przyczepie jednorazowo mieści się czterdzieści osób.

Błędny Rycerz” – spektakl ucznia o mistrzu, Sancho Pansy o Don Kichocie, realizowany w autorskiej technice kina manualnego czyli szkiców poruszanych zmiennym światłem i ruchem obrazu. Aktorami dramatu są rysunki Sancho Pansy – analfabety do piśmiennego i zmarłego Don Kichota, z którym onegdaj przeżyli wiele interesujących przygód. Sancho porównuje swego Pana do Chrystusa, co jego pijaka i prymitywa nobilituje do roli apostoła, której to roli Sancho stara się sprostać.

Partnerami projektu są:

– Stowarzyszenie Teatr Okno z Supraśla
– Miejsko Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy
– Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne z Wyszek

Projekt realizuje:

Instytut Teatru Przedmiotu

422 odsłon