Połączenie różnych form sztuki – od hip-hopu, przez fotografię, po instalacje – i angażowanie tak zróżnicowanych grup wiekowych to świetny sposób na pokazanie, że emocje można wyrażać na wiele sposobów.
W Centrum Kultury odbyło się podsumowanie wyjątkowego projektu artystycznego, którego celem było ukazanie emocji poprzez różne formy sztuki. Wydarzenie było zwieńczeniem miesięcy pracy nad autorskimi hip-hopowymi tekstami, poruszającymi fotografiami oraz poetyckimi i instalacyjnymi eksperymentami, które zaprezentowano szerokiej publiczności.
Organizatorem inicjatywy „Ekspresje artystyczne – sztuka jako język emocji” było Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. W realizacji projektu uczestniczyli artyści: fotografka Joanna Krukowska, raper Piotr Maksim oraz twórczyni sztuki wizualnej Lila Wyszkowska. Warsztaty skierowane były do trzech grup: młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Złotorii, dorosłych, w tym z ośrodka Monar w Zaczerlanach, oraz seniorów z gminy Choroszcz. Ich celem było odkrycie nowych sposobów artystycznej ekspresji jako narzędzia do lepszego radzenia sobie z emocjami. Dzięki zajęciom z fotografii kreacyjnej, hip-hopu i instalacji przestrzennych uczestnicy przekonali się, że sztuka jest uniwersalnym językiem, który nie tylko pozwala na lepsze zrozumienie samego siebie, ale również buduje więzi z innymi.
Efekty pracy uczestników przerosły oczekiwania organizatorów zarówno pod względem artystycznym, jak i emocjonalnym:
– Takie inicjatywy, powstające dzięki wartościowym partnerstwom, mają dla nas ogromne znaczenie – podkreśla dyrektor M-GCKiS Izabela Dąbrowska. – Pokazują, że sztuka ma nie tylko wartość terapeutyczną, ale też łączy ludzi i otwiera na świat. Właśnie w takie działania powinniśmy inwestować.
Podczas finałowego wydarzenia Jagoda Władoń i Andrzej Władoń-Wilecki, przedstawiciele ośrodków Monar w Wyszkowie i Zaczerlanach, uhonorowali burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego oraz dyrektor M-GCKiS Izabelę Dąbrowską symbolicznym wyróżnieniem – wyjątkową monetą „1 Kotan – dobry człowiek”. Był to wyraz wdzięczności za wsparcie i zaangażowanie w działania na rzecz lokalnej społeczności.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego