Spotkanie przy Sztaludze. Picasso – genialny frik.


Drodzy państwo. Zapraszamy Was serdecznie na kolejną – już ósmą odsłonę cyklu Spotkania przy Sztaludze. Tym razem pracownikiem M-GCKiS, który zapozuje Monice Tekielskiej-Chmielewskiej będzie Łukasz Kalinowski, instruktor M-GCKiS, specjalista od nowych technologii, bibliofil, niespokojny duch. Obecny od początku na każdym nagraniu jako operator. Tym razem zamienia się stronami. Będzie pozował, ale i nagrywał jednocześnie. Mało tego – opowie nam o Picassie – artyście, który Go fascynuje. Poza tym – jak to bywa na “Sztalugach” – odsłoni rąbka tajemnicy o sobie, zdradzając analogie między własną osobą, a artystą o którym będzie opowiadał. Portrecistka – Monika, chce tym razem zaskoczyć Państwa tempem i ekspresją wykonywanej pracy. Oczywiście będzie to portret Łukasza na wzór rysunków Picassa.

Czy Monika sobie poradzi z wyzwaniem, czy dowiemy się czegoś ciekawego o Picassie i Łukaszu? W jakie zakątki zabrnie rozmowa na żywo?

Bądźcie z nami oglądając i włączając się w rozmowę w formie komentarzy.

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 w Maladze (Hiszpania), zmarł 8 kwietnia 1973 w Mougins (Francja). Był malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, a także tworzył ceramikę. Przez wielu uznawany za geniusza. Swoje pierwsze obrazy stworzył jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia. Od 1901 do 1904 panował w jego twórczości tak zwany „okres błękitny”. W 1904 Picasso przeprowadził się do Paryża, od tego roku mówi się o „okresie różowym” w jego obrazach. Jednak sławę przyniosły mu odważne, inspirowane pracami Cézanne’a eksperymenty. To one oraz współpraca z innym nowatorskim artystą jakim był Georges Braque dały początek nowemu kierunkowi w XX wieku – kubizmowi. Słynął również ze swojego bujnego życia towarzyskiego i wielu romansów. Kobiety były jego wielką inspiracją i często pojawiały się na jego płótnach.

290 odsłon