Noc Muzeów – w tym roku przypadająca 16 maja – stanowi nie lada gratkę dla miłośników historii i kultury. Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, co roku organizuje obszerny blok imprez. W tym roku cykl poświęcony był tajemnicom rezydencji, była też tykająca (bardzo dyskretnie) wystawa „Zegary z kolekcji Jerzego Kindziuka” i pokaz w plenerze nieznanych i intrygujących oblicz słynnych ogrodów pałacowych „Ogrody i ich tajemnice”. Muzealni przewodnicy barwnie opowiadali o zegarach i letniej rezydencji Branickich, ale nie tylko w muzeum czekały atrakcje. Sprzed kościoła w Choroszczy o 20:00 wyruszył cieszący się dużą popularnością spacer historyczny „Perły Choroszczy”.
Grono kilkudziesięciu spacerowiczów w choroszczańskim kościele – pierwszym z odwiedzanych zabytków – mogło zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – kryptę grobową dominikanów, zobaczyć świątynię z perspektywy chóru, czy dotknąć dzwonu po wspinaczce krętymi schodami. O kościele, jego zabytkach, losach, pracach konserwatorskich i świętych bohaterach obrazów i rzeźb zaciekawionym słuchaczom barwnie opowiadał ks. Leszek Struk, proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika.
W cerkwi pw. Opieki Matki Bożej przewodnikiem był ks. Andrzej Bołbot, który przybliżył półtysiącletnie dzieje parafii prawosławnej oraz wyjaśnił symbolikę kształtu świątyni, jej wystroju i wyposażenia. Opowiedział też żywoty świętych z ikon i fresków. Pasterze obu wspólnot w czasie spaceru byli nie tylko przewodnikami po zabytkach, ale także z charyzmą zaświadczali o życiu jak najbardziej współczesnych chrześcijan. W ten sposób spacerowicze nie spotkali wyłącznie murów i obrazów, lecz przede wszystkim żywe wspólnoty.
W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu przy Placu dra Zygmunta Brodowicza barwne historie o przeszłości 123-letniego gmachu wpisanego na stałe w krajobraz historyczny i kulturowy Choroszczy opowiadał Jan Adamski – krajoznawca, regionalista ze swadą dzielący się swą ogromną erudycyjną wiedzą o miasteczku i Podlasiu. Spacerowicze mogli zobaczyć i najsłynniejsze, szeroko komentowane fotografie choroskiej, i te niepublikowane dotychczas – z archiwum niżej podpisanego. O wyremontowanej auli opowiedział Przemysław Waczyński, p.o. dyrektora M-GCKiS.
Długa spacerowa wyprawa zakończyła się w gościnnym Muzeum Wnętrz Pałacowych. Już dziś koordynator spaceru – Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy – zapowiada kontynuację w kolejnych edycjach Nocy Muzeów, oczywiście z nowym zestawem niespodzianek. Centrum serdecznie dziękuje parafiom: rzymskokatolickiej oraz prawosławnej w Choroszczy i Panu Janowi Adamskiemu z Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy za nieocenione, wolontaryjne wsparcie wydarzenia.
A wszystkich poszukujących wiadomości o Choroszczy i okolicach zapraszamy do Punktu Informacji Turystycznej w M-GCKiS (czynny w godzinach pracy Centrum).
Tekst i fot. Wojciech Jan Cymbalisty