Rytmy Czasu w Wilnie


17 lutego zespół Rytmy Czasu wystąpił z koncertem w Domu Polskim w Wilnie. Młodzież dała wspaniały koncert, który został przyjęty bardzo ciepło przez licznie zgromadzoną widownię.

Wiadomość o wyjeździe na koncert do Domu Kultury Polskiej w Wilnie była dla nas miłym zaskoczeniem i natychmiast zrodziło się pytanie: co zaśpiewać? Zapadła decyzja, że pojedziemy do naszych rodaków z polskimi pieśniami patriotycznymi. I tak koncert otwierała piosenka Marka Grechuty “Ojczyzna”. Następne piosenki ułożyliśmy w cztery bloki tematyczne: I wojna światowa – zobrazowana legionową piosenką “Wojenko, wojenko”, II wojna światowa – m.in. wiązanka piosenek partyzanckich “Czy był taki czas” z filmu “Stawka większa niż życie”, okres przemian solidarnościowych – “Hotel Kalifornia” z repertuaru zespołu The Eagles z tekstem krakowskiego satyryka Krzysztofa Piaseckiego, czy “Polskie skrzydła” z repertuaru Danuty Rinn, przyjęte z wyraźnym ożywieniem widowni. Ostatni blok piosenek to współczesne rozważania nad samym sobą, jak choćby w piosence “Kiedy rozum śpi”. Zakończyliśmy santorowym “Powrócisz tu” w konwencji rockowej ballady. Utwory przeplatane były wierszami autorstwa m. in. Władysława Syrokomli i Ignacego Krasickiego.

Sala Domu Kultury Polskiej była zapełniona niemalże w całości i, co ważne, było dużo młodzieży i dzieci. Sprawiło to nam wielką radość, jak również standing ovation na zakończenie koncertu. To po raz drugi w historii zespołu. Po raz pierwszy było na Festiwal Jazz – Grodno. Jak słusznie zauważyła jedna z naszych koleżanek żeby poczuć się artystą trzeba wyjechać za granicę. Akustyk nagłaśniający koncert był pod wrażeniem zarówno koncertu, jak i aranżacji wykonywanych utworów. Dziękując powiedział, że Dom Polski w Wilnie dawno nie słyszał tak wyjątkowego koncertu.

Nasz pobyt w Wilnie zakończyliśmy zwiedzaniem miasta wzdłuż Traktu Królewskiego, a w Ostrej Bramie modliliśmy się za pomyślność naszą, naszych bliskich i tegorocznych maturzystów śpiewających w zespole.

Jerzy Tomzik

Wspaniały koncert w wykonaniu zespołu Rytmów Czasu zostanie na długo w pamięci widowni Domu Polskiego. Nowoczesne aranżacje znanych utworów patriotycznych trafiły do odbiorców w każdym wieku. Na scenie zespół prezentował się znakomicie nie tylko muzycznie, ale również wizualnie, dzięki strojom podarowanym przez Urząd Miejski w Choroszczy, który również sponsorował przejazd zespołu.

Mamy nadzieję, że wspaniały repertuar prezentowany podczas koncertu w Wilnie, będą niebawem mogli usłyszeć mieszkańcy Choroszczy i całego Podlasia.

Młodzież, która chciałaby stać się częścią zespołu, zapraszamy na próby. Odbywają się one we wtorki i piątki w M-GCKiS. Rozwijanie talentów oraz rozbudzanie miłości do muzyki to tylko dwie z niezliczonych korzyści płynących z byciu członkiem Rytmów Czasu – zespołu, który z pewnością zajedzie bardzo daleko.

M-GCKiS

fot. Marek Sokół

774 odsłon