Rusza projekt „Fabrykanci w Choroszczy”


Choroszcz jest miastem z wielowiekową tradycją i historią. Jednak współcześnie jest znana z umiejscowionego tu szpitala z oddziałami m. in. psychiatrycznymi. Kolokwialnie wysyłanie kogoś do Choroszczy na Białostocczyźnie oznacza uznanie za osobę niepoczytalną. Jednak szpital (o wysokim poziomie medycznym) mieści się w budynkach po fabryce Moesów, którzy przez trzy pokolenia budowali tu tradycje fabrykanckie. Postawili kompleks budynków, który jest lokalnym, małym „Księżym Młynem”, cieszyli się dobrą sławą wśród zatrudnionych, dbali o nich. Rozwinęli Choroszcz, stworzyli ośrodek „fabrykancki” ze szkołą, kościołem, lokalami mieszkaniowymi. Dziś choroszczanie niewiele wiedzą o rodzinie Moesów, ani o tym czym była fabryka i co produkowała. A produkowała kort, sukno, kapelusze.

Chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić do uczestnictwa w projekcie „Fabrykanci w Choroszczy”. Będzie to nie lada przygoda i możliwość poznania tak cennego, własnego dziedzictwa kulturowego.

Pierwszym etapem będą warsztaty tworzenia broszek w formie kapeluszy. Chętnych (niezależnie od wieku, płci i zainteresowań) zapraszamy do zgłaszania się pod nr tel.: 725 357 788 lub drogą mejlową: kultura@choroszcz.pl Wkrótce podamy dokładny termin warsztatów! Podczas nich będzie możliwość wysłuchania niesamowitych historii lokalnych związanych z fabryką Moesa. Gawędę poprowadzi profesjonalny historyk, znający tutejsze opowieści.

Ponadto przewidujemy spacery po dawnych zabudowaniach fabryki Moesa oraz śladami wielkiego fabrykanta widocznymi w tkance miasta.

Na uczestników będzie czekać niespodzianka, którą zdradzimy niebawem!

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

242 odsłon