Już wkrótce, w sobotę 26 października o godz. 13.00 na Błoniach Jana Pawła II w Choroszczy będzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna związana z powstaniem styczniowym. Rekonstrukcja jest już ostatnim elementem projektu realizowanego przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” – edycja 2024: Czas na historie – wokół pamiątek i wspomnień dotyczących powstania styczniowego na terenie gminy Choroszcz.
Rekonstrukcja historyczna, w której udział weźmie kilkudziesięciu rekonstruktorów, w tym z podlaskiej Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Kresy, będzie związana z dziejami powstania styczniowego. Uczestnicy spróbują odtworzyć sceny związane z powstaniem: zaprezentują tymczasowy obóz powstańczy, potyczki z regularnym wojskiem rosyjskim, sąd polowy nad pojmanymi powstańcami. Rekonstrukcja ma na celu przybliżyć widzom realia epoki, w tym ówczesne stroje powstańców i mundury armii carskiej, sposoby musztry i walki, ale także spróbować odtworzyć atmosferę epoki powstania styczniowego.
Rekonstrukcja odbywa się w 161. rocznicę straceń choroskich powstańców styczniowych. Dokładnie 26 października 1863 r. rozstrzelany został Ksawery Markowski, zaś Wincenty Oświeciński i Jan Rogowski zostali powieszeni. Trzy dni wcześniej w Grodnie został rozstrzelany w Grodnie Dominik Toliński.
Pamięć o powstaniu styczniowym w gminie Choroszcz jest szczególnie kultywowana. Znajduje się tu okazały pomnik poświęcony powstańcom styczniowy („Szubienica”), pomnik ku pamięci czterech wymienionych wyżej powstańców, czy aleja Ksawerego Markowskiego w miejscowości Dzikie.
Po rekonstrukcji odbędzie się ognisko integracyjne, na które serdecznie zapraszamy.
Wstęp na wydarzenie wolny.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.