O jarmarkach kilka słów…


Już 6 sierpnia br. w parku przy letniej rezydencji Branickich odbędzie się 34. edycja Jarmarku Dominikańskiego. Współczesną formułę jarmarków zapoczątkowano w 1990 roku. Jest to jednodniowa impreza w pierwszą niedzielę sierpnia (wynika to z przyjętej w Kościele Katolickim daty wspomnienia liturgicznego św. Dominika Guzmána – 8 sierpnia). Głównymi atrakcjami naszych jarmarków są stoiska handlowe z lokalnymi wyrobami artystycznymi, rzemieślniczymi i artykułami spożywczymi, wystawy okolicznościowe, pokazy, a także koncerty zaproszonych zespołów muzycznych.

Współczesna formuła jarmarku w znacznej mierze czerpie z historycznych korzeni. Współczesne Jarmarki Dominikańskie nawiązują do tych, które odbywały się w Choroszczy w okresie staropolskim.

Czym różnią się targi od jarmarków? Choć dziś obu terminów często używa się wymiennie, jednak była między nimi zasadnicza różnica. Prawo odbywania jednych i drugich wynikało z otrzymanych od monarchów bądź właściciela terenu przywilejów. Targi stanowiły lokalną formę handlu, odbywały się w miasteczkach i wsiach targowych najczęściej co tydzień, w wybrany dzień tygodnia tak, aby nie kolidowały z dniami targowymi sąsiednich miejscowości. Jarmarki (z niem. Jahrmark – targ doroczny) stanowiły ponadlokalną formę handlową. Na jarmarki przybywali kupcy z bliższych i dalszych stron, można było na nich nabyć towary na co dzień niedostępne w handlu. Duże zbiorowiska kupujących, sprzedających i gapiów sprzyjały także innym formom działalności: podczas jarmarków odbywały się występy wędrownych kuglarzy, śpiewaków i innych artystów. Działalnością poza handlową podczas jarmarków były także kazania miejscowych i wędrownych kaznodziei (czego doskonałym przykładem był jarmark na dzień św. Dominika w Choroszczy); często odbywały się także publiczne dyskusje polityczne. Jarmarki odbywały się tylko w miastach, które otrzymały na to przywilej monarszy. Mogły one trwać kilka dni. Jarmarki były ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności, ponieważ pozwalały na nabycie atrakcyjnych dóbr czy zobaczenia rzeczy ciekawych i niecodziennych, ale stanowiły także okazję do zarobku mieszczan, ponieważ przybysze wynajmowali noclegi w karczmach i domach prywatnych. Wpływy z opłat handlowych stanowiły także ważną pozycję w kasach miejskich.

Zapraszamy Państwa na Jarmark już dziś, a już wkrótce przekażemy więcej wiadomości o nadchodzących atrakcjach.

495 odsłon