Niezwykłe Spotkanie przy Sztaludze. Zakończenie cyklu.


Po ponad roku mniej lub bardziej regularnych liveów „Spotkania przy sztaludze” dobrnęliśmy do końca. Odbyło się ostatnie w ramach cyklu, wyjątkowe spotkanie, a w nim 4 malarzy jedna pozująca.

Pomysł liveów Spotkania przy sztaludze zrodził się z potrzeby zapewnienia ciągłości działań kulturalnych pomimo pandemicznych ograniczeń. M-GCKiS proponowało wówczas „Kulturalne czwartki” – spotkania i rozmowy z osobistościami z lokalnego świata kultury. Jednym z pomysłów na kulturalny czwartek był projekt Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej. Zaprosiła ona wówczas ówczesnego dyrektora Przemka Walczyńskiego do pozowania na żywo do obrazu Jana Matejki i wcielenie się w Stańczyka – inspirującą Go postać, oraz przybliżenie publiczności zagadki – dlaczego Stańczyk jest dla Niego tak ważny. Rozmowa była ciekawa, zahaczała o różne wątki. Model rozpoznał się w obrazie. Spotkanie i formuła rozmowy z malowaniem na żywo okazały się na tyle ciekawe, że Monika wyszła z nim z „Kulturalnych czwartków” tworząc odrębny cykl i proponując pozowanie do wybranych dzieł wszystkim kolejnym pracownikom. Decyzją dyrektora Waczyńskiego powstałe prace miały tworzyć galerię, a zostawać przekazywane portretowanym pracownikom w dniu ich odejścia z pracy.

Spotkania przy sztaludze były cyklem internetowych transmisji promujących sztukę wizualną, edukującym o sławnych artystach sztuk wizualnych oraz prezentującym różnorakie techniki plastyczne na żywo. Zaproszeni goście opowiadali widzom o życiu i twórczości wybranych artystów, a prowadząca portretowała ich „wpisując” wizerunek w dzieło omawianego twórcy, starając się przy tym zachować specyficzny styl danego malarza bądź malarki. Artyści zostali dobrani przez Monikę urodą i osobowością do pozującej osoby. Cykl miał też charakter rozrywkowy. Podczas portretowania prowadziliśmy luźny dialog między portretującą a modelem/modelką oraz z widzami, którzy w formie komentarzy na żywo zadawali pytania gościom i portrecistce.

Zgodnie z założeniem przez ostatni rok powstał  zestaw portretów do których pozowali pracownicy i pracownice ośrodka kultury i biblioteki w Choroszczy. Powstało 9 portretów chętnych modeli. Kolejno: Przemysław Waczyński w obrazie Jana Matejki, Paulina Krysiewicz w obrazie Stanisława Wyspiańskiego, Adam Kamieński jako model na wzór Stanisława Ignacego Witkacego, Olga Szutkiewicz-Gola jako Frida Khalo, Mieczysław Ciołko w obrazie Leonarda Da Vinci, Anna Kulikowska w obrazie Zofii Stryjeńskiej, Wojciech Jastrzębski jako model do popartowego Andiego Warhola,  Łukasz Kalinowski w serii portretów na wzór Pablo Picassa oraz Monika Tekielska-Chmielewska namalowana -przez Olgę, Paulinę, Wojtka i Łukasza jako postać inspirowana obrazami Henriego Matisse’a. Wszystkie transmisje są dostępne naszym profilu facebookowym. Zapraszamy do oglądania 🙂

Kiedy zostali sportretowani wszyscy chętni pracownicy i pracownice M-GCKiS oraz Biblioteki w Choroszczy pojawił się mały problem – kto sportretuje Monikę? Okazało się, że jej zdolności pedagogiczne z zakresu edukacji artystycznej i arteterapii zadziałały na koleżanki i kolegów z pracy i bez wahania zgodzili się przystać na pomysł wspólnego namalowania portretu Moniki na jednym płótnie.

Artystą przewodnim tegoż spotkania był Henri Matisse – francuski malarz fowista, autor ulubionych prac pozującej.

Henri Matisse – dzika bestia malarstwa. Swoje artystyczne powołanie odkrył dopiero jako dojrzały człowiek. Charakterystyczna lekkość kreski i dominacja plamy barwnej; kolory u Matisse’a nie odpowiadały tym w rzeczywistości, miały za zadanie oddziaływać na emocje odbiorcy. Choć był przedstawicielem fowizmu – artysta eksperymentował też z technikami kubistycznymi swojego głównego przeciwnika w rywalizacji o laur pierwszeństwa wśród największych malarzy początków ubiegłego wieku Pabla Picassa. Znany z takich dzieł jak: Taniec; Czerwony pokój; W tańcu; Przepych, Spokój, Rozkosz i inne.

Serdecznie dziękujemy Państwu za wiele miłych słów o Spotkaniach przy Sztaludze, za oglądanie live, wszystkie komentarze, lajki, za motywowanie do kolejnych działań. To wielka przyjemność i zaszczyt  pracować dla tak wdzięcznych odbiorców. Przepraszamy za ew niedociągnięcia techniczne. Z myślą o kolejnym cyklu Sztalug już doposażamy się w sprzęt. A kolejny cykl, mamy nadzieję, że zaskoczy Państwa pozytywnie – już jesienią.

Do zobaczenia!

Poniżej galeria foto wykonanych przez Kamilę Dubikowską.
Zdjęcia inne niż na stronie FB.

556 odsłon