Na co komu kultura?


Kulturę tworzy człowiek, człowieka tworzy kultura. To, co nas konstytuuje i nadaje sens życiu – to wspólne cele i tożsamość, która jest budowana poprzez historię i uczestnictwo w tym samym systemie kulturowym. Czym właściwie jest kultura, która odmieniana jest przez wszystkie niemal przypadki?

Jest mnogość definicji kultury, jedną z nich, bardzo trafną jest to, że kultura jest pewną oczywistą integralną całością, na którą składają się narzędzia i dobra konsumpcyjne, jak również konstytucyjne statuty różnorakich społecznych ugrupowań, ludzkie idee i rzemiosła, wierzenia i zwyczaje. Na kulturę składają się setki elementów, artefaktów, aspektów. Dość prostym podziałem wydaje się podział na kulturę materialną, duchową i społeczną. Każda z tych dziedzin kultury spełnia określone role i zaspokaja konkretne potrzeby człowieka. Kultura to przede wszystkim dobro zbiorowe i zbiorowy dorobek, ale także nie ulega wątpliwości, że zawsze jest ona wykonywana indywidualnie i dostosowywana do jednostki. Człowiek w procesie socjalizacji otrzymuje narzędzia, którymi posługuje się, aby odnaleźć się w otaczającym świecie, a dzięki kulturze osadza się w kontekście wspólnoty i symbolicznie jest z nią związany. Kultura kształtuje postawy, ale także poszerza przestrzenie wyobraźni i tworzy dobra o ogromnej wartości. Kultura sama w sobie jest wartością, dzięki niej jest możliwy rozwój i zmiana cywilizacyjna. Istnieje wielu przeciwników i antagonistów kultury, niektórzy wydaje się, nie dostrzegają wagi kultury. Nie dążą do jej finansowania, a wręcz chcą jakby zawłaszczyć jej osiągnięcia. Zatem, czy stratą jest wspieranie kultury? Czy kupno biletu na spektakl, film czy do galerii jest marnowaniem pieniędzy? Wszak generowanie zbędnych kosztów prowadzi do bankructwa. Człowiek – homo ludens czy homo symbolicus potrzebuje duchowego, symbolicznego czy też edukacyjnego wymiaru życia. Dzięki temu uczy się i nabywa kompetencje społeczne. A kulturze potrzebne są talent i pieniądze. Są to jakby naczynia połączone, które wzajemnie się uzupełniają. Finanse na kulturę zwracają się w dwójnasób. Przeciwdziała to ignorancji i urzeczywistnia wartości. Umiejętne zarządzanie kulturą jest inwestycją w kolejne pokolenia. Kreuje myśli i idee. Dlatego tak istotnym jest partycypowanie w wydarzeniach i imprezach kulturalnych. A każda wydana złotówka zwróci się z nadwyżką.

Wydarzenie kulturalne to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem, to wspólnota przeżyć i nadawanie sensu każdej kolejnej chwili.

                                                                                                   Tekst: AK/M-GCKiS

do artykułu

    do artykułu 2    do arty3

444 odsłon