Klepaczanki


DSC_7522 (1280x584)Klepaczanki to zespół folklorystyczny, mający swą siedzibę w Klepaczach w gminie Choroszcz. Zespół został utworzony w 1985 roku. Należą do niego osoby w przeróżnym wieku, z Klepacz, Łysek i okolic Choroszczy. Repertuar grupy śpiewaczej jest bardzo zróżnicowany, od pieśni nabożnych, patriotycznych, po kolędy, przyśpiewki ludowe, piosenki okolicznościowe. Kierowniczką zespołu jest Pani Jadwiga Kochańska.

Ważną postacią w historii grupy jest Eugeniusz Topolewicz – pierwszy mecenas i opiekun. Obecnie zespół wspiera i pomaga Miejsko Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy samorządowa instytucja kultury gminy Choroszcz.

Klepaczanki mają na swoim koncie liczne sukcesy, z powodzeniem występują na przeglądach folklorystycznych, kolędniczych, koncertowały także na Litwie, Białorusi, Łotwie i Ukrainie. Wydały również dwie płyty: „Z Konopielką – wiosenne kolędowanie” oraz jubileuszowy album na dwudziestolecie działalności „Dwudziestolecie”. Występ Klepaczanek jest stałym punktem każdego Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy.

Do zespołu może zgłaszać się każdy, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Wystarczą chęci do spędzania razem czasu oraz śpiewania. Spotkania odbywają się w każdą środę o 17:00 w remizie przy ul. Niewodnickiej 19 w Klepaczach.

 

Posłuchaj Klepaczanek śpiewających Czerwone jabłuszko

 

Z działalności zespołu:

Osiemnastego maja 2012 r. zespół brał udział w 36 edycji przeglądu „W POSZUKIWANIU I PRZEKAZYWANIU FOLKLORU”,gdzie został sklasyfikowany na II miejscu w kategorii zespołów śpiewaczych. 21 czerwca Klepaczanki uczestniczyły z powodzeniem w zorganizowanym przez Białostocki Ośrodek Kultury i Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Oddziału Okręgowego w Białymstoku Przeglądzie Dorobku Artystycznego Seniorów SENIORADA 2012. 

Natomiast uczestnictwo w odbywających się 20 listopada 2011 r. w Opatowie (woj. świętokrzyskie)  XVII Regionalnych Spotkaniach Zespołów Artystycznych OSP zaowocowało zakwalifikowaniem się Klepaczanek do udziału w odbywających się w dniach 22-24 czerwca XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Artystycznych OSP w Wiśle (woj. śląskie).