Jarmark Dominikański – impreza pełna lata!


            Jarmarki Dominikańskie przyciągają tłumy ludzi od wielu lat. Najlepsi wystawcy, rękodzielnicy i handlarze jarmarczni chętnie oferują swoje niepowtarzalne wyroby, ku uciesze licznych zwiedzających. Jarmark odbywał się zazwyczaj w miastach pracy duszpasterskiej Zakonu Kaznodziejskiego-Dominikanów, a związany jest najczęściej z obchodami świąt świętego Dominika – początek sierpnia. Współcześnie tradycję jarmarków zachowuje kilka miast m.in., Choroszcz, gdzie tysiące gości, odwiedzających dziesiątki stoisk, wpisały się, w krajobraz sierpniowej niedzieli.

Na stałe wpisał się również krajobraz urokliwego miejsca, w którym, co roku organizowany jest Jarmark w Choroszczy, mianowicie plac przy Muzeum Wnętrz Pałacowych. Alejki wypełniły stoiska, przepełnione miodami, wędlinami i swojskim jadłem. Nie zabrakło przepięknego rękodzieła twórców i twórczyń lnie tylko lokalnych. Największą imprezę w gminie otworzył jej gospodarz – Robert Wardziński, burmistrz Choroszczy.

Imprezę rozpoczął przejazd kolumny zabytkowych aut i motocykli Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki Moto Retro. OSP i Policja zjawiły się wozami ukazując zainteresowanym pełne wyposażenie.

Jarmark Dominikański w Choroszczy nazywany jest imprezą pełna lata. Pełną koncertów, konkursów, pokazów, animacji, zabaw i artystycznych przestrzeni. Jedną z nich była tegoroczna alejka sztuki i sportu koordynowana przez Grzegorza Sakowicza.

W tym roku nie brakowało na jarmarkowej scenie barwnych zespołów. Klepaczanki, które kultywują podlaski folklor, pojawiły się jak zawsze rozśpiewane i kolorowe. Swoim śpiewem rozpędziły zbierające się nad imprezą deszczowe chmury. Jak co roku nasz regionalny zespół zaprezentował tradycyjne, folklorystyczne pieśni. Klepaczanki wspaniale podtrzymują tradycje lokalne i szerzą je wśród wielu środowisk. Pięknym akcentem było wspólne zdjęcie lokalnych artystów z gośćmi, zespołem Lasowiacy. Spektakl studia Karuzela mógł zatem odbyć się przy pogodnym niebie. Zgromadził wiele zainteresowanych dzieci, które nie tylko się świetnie bawiły, ale również czerpały mądrość wypływającą z przedstawienia. Po wszystkim aktorzy zaprosili milusińskich do specjalnie przygotowanego namiotu z animacjami, gdzie kontynuowano wspólną zabawę do późnych godzin popołudniowych.

Po spektaklu na scenę Jarmarku wkroczył pełen folkloru chór Lasowiacy ze Stalowej Woli. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu wiele regionalnych piosenek, między innymi „Kum i kuma” Stanisława Moniuszki. Po zakończeniu I części występów Lasowiacy opuścili scenę, a zgromadzeni pod sceną goście udali się w okolice wyspy przy Pałacyku, by obejrzeć pokaz husarski. Ubrani w stroje z epoki mężczyźni na koniach odwzorowali dawne obyczaje bitewne. Po kilku chwilach w inną, bliższą nam epokę, ponownie przeniósł zgromadzonych chór Lasowiacy. Ubrani na styl przedwojenny mężczyźni i kobiety zaśpiewali wiele szlagierów z tamtych lat. Występ cieszył zarówno oko jak i ucho. Był też miłym akcentem przed rozpoczynającą się strefą disco. Poprzedził ją konkurs z nagrodami od sponsorów. Prowadzący imprezę Adam Kamiński z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zadał śmiałkom kilka pytań, a poprawne odpowiedzi nagrodził upominkami.

Strefę disco otworzył zespół SERVERdance. Artyści zaserwowali publiczności kompilację przebojów disco, a zgromadzeni pod sceną bardzo ochoczo porwali się do zabawy. Tak zaczęły się tańce i hulańce. Po elegancko ubranych młodzieńcach z SERVERdance na scenie pojawili się przebojowi artyści z zespołu Forti. Dwie urodziwe tancerki uświetniły występ sympatycznych muzyków. Bardzo miłym akcentem były gadżety od zespołu, jakie podarowali publiczności występujący. Jako trzeci w strefie disco pojawili się panowie z Fantastic Boys, którzy również dali radosny i wyjątkowy występ.

Kolejny konkurs był mostem łączącym strefę disco i rocka. Anna Maria Korolczuk rozpoczęła ją mocnym akcentem. Swoim charakterystycznym, mocnym głosem przyprawiła o dreszcze niejednego słuchacza. Zaśpiewała covery wielkich gwiazd, między innymi Evanasence czy Amy Winehouse. Jako kolejni na scenie pojawili się muzycy ze Starego Portu Białystok. Ich rockowo- folkowe aranżacje klasycznych piosenek żeglarskich przypadły do gustu nagradzającej ich gromkimi brawami publiczności. Koncert był niesamowitym supportem przed gwiazdą wieczoru, Oddziałem Zamkniętym. Ich iście rock-n-droll’owy występ rozpoczęto od Z dnia na dzień (odmienić los), co pozwoliło wczuć się w klimat niepokornych lat 80-tych. Nie zabrakło przebojów takich jak Andzia, Twój każdy krok, Zabijać siebie, Ten wasz świat, Debiut. Podczas koncertu muzycy niejednokrotnie zaskoczyli publiczność nie tylko wybitnymi umiejętnościami muzycznymi, ale tez niestandardowym zachowaniem i otwartością: na Party na scenę zaproszono osoby z publiczności do wspólnego odśpiewania utworu. Za niesamowity koncert publiczność nagrodziła gwiazdy gromkimi brawami.

Organizatorem imprezy było Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, na czele z Dyrektorem Przemysławem Waczyńskim. Szczególne podziękowania należą się Burmistrzowi Robertowi Wardzińskiemu i gminie Choroszcz, który objął patronatem honorowym imprezę. Z organizatorem współpracowali Muzeum Wnętrz Pałacowych

Przemysław Waczyński, dyrektor Centrum składa też serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację – Muzeum Wnętrz Pałacowych, Podlaskiemu Muzeum w Białymstoku, Urzędowi Miejskiemu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroszczy, Stowarzyszeniu Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki MotoRetro, Grzegorzowi Sakowiczowi dziesiątkom znakomitych artystów, handlowców i wystawców, delegacjom z instytucji i organizacji pozarządowych, choroskiej i białostockiej Policji oraz firmie Gwardia czuwającymi nad bezpieczeństwem, ratownikom medycznym, pracownikom M-GCKiS, którzy jak co roku nie szczędzili czasu i sił, aby Jarmark był godny zapamiętania i dalszego organizowania.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów imprezy! Sponsorowi głównemu, producentowi piwa Żubr, firmie cteringowej Casablanka, TVK NET Chamerlińscy, panu Adamowi Masłowskiemu i firmie Plus Materiały Budowlane, firmie Koba, wypożyczalni narzędzi Dakss, sieci drogerii Jawa, Cosinus, Lastag Escape Room oraz pracownikom gminnej sencji obsługi Urzędu Miejskiego. To dzięki Państwa pomocy i zaangażowaniu mogliśmy wspólnie spotkać się podczas XXVII Jarmarku Dominikańskiego. Do zobaczenia za rok!

KG, O.Sz/M-GCKiS
foto KG

 

738 odsłon