“Czy umiesz gwizdać, Joanno?” w ramach Teatr Polska


Zapraszamy 26 września (sobota) o godz. 10:00 do M-GCKiS w Choroszczy na spektakl pt.: “Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Teatru Lalek Guliwer w ramach Teatr Polska. Przedstawienie w reż. Anny Przygody oraz Tomasza Kowol.

Familijny spektakl „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to sceniczna adaptacja książki Ulfa Starka. Z inicjatywy dwójki aktorów Teatru Lalek Guliwer, Anny Przygody i Tomasza Kowola, opowieść napisana przez jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów literatury dla dzieci, została przeniesiona na teatralne deski.

Bertil bardzo chciałby mieć dziadka. Ulf zna miejsce, gdzie dziadków jest pełno. Zabiera Bertila do domu starców, gdzie Bertil poznaje pewnego staruszka – tak zaczyna się historia o międzypokoleniowej przyjaźni dużego i małego człowieka w familijnym przedstawieniu „Czy umiesz gwizdać , Joanno?”.

W kameralnym spektaklu na dwójkę aktorów poznajemy historię spotkania, które przeradza się w pełną przygód przyjaźń. “Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to mądra opowieść o potrzebie bliskości, starości, czerpaniu z życia ale i smutnych, lecz pięknych pożegnaniach. W tej wyjątkowej opowieści zwykłe chwile radości i skromne szaleństwa sprawiają, że świat wokół bohaterów nabiera barw, a kiedy nadchodzi czas rozstania, pozostają wspomnienia. Wspomnienia o tym, jak fajnie razem puszczać latawce, uczyć się gwizdać, wspinać się na drzewa i rwać czereśnie.
Działająca na wyobraźnię scenografia kreuje wiele światów przy użyciu prostych, ale bardzo pomysłowych elementów. W spektaklu aktorzy wykorzystują 3 rodzaje lalek: kukły, rękawiczki i tintamareski.
Tintamareska to lalka, która potrafi mówić, wytykać język, szczerzyć zęby i zrobić każdą minę – to wyjątkowa technika lalkarska łącząca twarz aktora z lalkowym tułowiem. Spektakl w swojej formie przypomina estetykę komiksową.
Przedstawienie familijne dla widzów od 5 roku życia.

Informacje o twórcach:

Ulf Stark (1944-2017) – niezwykle ceniony i lubiany szwedzki autor książek dla dzieci i młodzieży.
W swoich książkach często powraca do własnego dzieciństwa, wplatając wyraźne wątki autobiograficzne. Niejednokrotnie bohaterem jego opowieści jest mały Ulf otoczony rodziną złożoną z taty – dentysty, mamy – gospodyni domowej, trudnego w pożyciu starszego brata oraz mieszkających na wyspie: dziadka, który zawzięcie wykopuje kamienie w ogródku, i babci, która przesiaduje w fotelu, patrząc w dal.

Anna Przygoda – absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Półfinalistka 33 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku w programie „Młodzi Twórcy”. Obecnie aktorka Teatru Lalek Guliwer w Warszawie.

Tomasz Kowol – absolwent PWST we Wrocławiu. W latach 2004-2007 aktor w Teatrze Groteska w Krakowie. Od 2007 roku aktor w Teatrze Guliwer w Warszawie. Aktor filmowy. Reżyser koncertów finałowych festiwalu FAMA w Świnoujściu 2006-2008. Muzyk, kompozytor muzyki do spektakli. Gitarzysta w zespole Winylove. Współtwórca kabaretu Tagor. Pomysłodawca i twórca spektaklu “Jak działa odkurzacz”. Animator kultury, konferansjer. Lektor.

Aleksandra Starzyńska – absolwentka Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, autorka kostiumów i scenografii zarówno w teatrze dramatycznym, jak i lalkowym. Laureatka wielu nagród m.in.:
2017 r. – udział w wystawie “Coming out- najlepsze dyplomy ASP” i Nagroda Redakcji Teatru Telewizji Polskiej za dyplom magisterski tam prezentowany
2018 r. – nagroda dodatkowa komisji artystycznej na festiwalu Klasyka żywa dla Aleksandry Starzyńskiej za scenografię spektaklu “Przygody Pędrka Wyrzutka” Stefana Themersona, reż. Ewa Maria Wolska, Teatr „Pinokio” w Łodzi
2018 r. – Złota Maska za najlepszą scenografię w sezonie 2017/2018 dla Aleksandry Starzyńskiej za spektakl „Przygody Pędrka Wyrzutka” Stefana Themersona na scenie Teatru Pinokio w Łodzi
2018 r. – Wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2018 w kategorii realizacja za spektakl “Przygody Pędrka Wyrzutka”
2018r. – Nagroda Sekcji Scenografów ZASP im. Andrzeja Pronaszki przyznawana debiutującym scenografom za realizację spektaklu „Przygody Pędrka Wyrzutka”
2019 r. – Nagroda im. Leona Schillera

RECENZJA “Teatr dla wszystkich”

BILETY W CENIE 15 ZŁ DO NABYCIA NA KUPBILECIK.PL LUB w BIURZE M-GCKiS w Choroszczy

Fot. Bartek Warzecha

Spektakl w ramach Programu TEATR POLSKA. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

200 odsłon