Choroszczańska adopcja ogrodnicza
Moje miasto na rogatkach niejasne
W centrum wyjaśnione, marmurowe
Bankomatowe moje miasto z wyobraźnią
Wykute, mostami zasnute
Ten fragment piosenki Marii Peszek „Moje miasto” choć o Warszawie, można przypisać również Choroszczy. Infrastruktura naszego miasteczka staje się coraz bliższa charakterem dużym centrom miejskim. Jest estetyczniej i nowocześnie. Trochę nam dalej natomiast do miejskich wspólnotowych zwyczajów, akcji społecznych czy świadomości ekologicznej, a jest z czego czerpać! Spójrzmy np. na „Ruch Guerilla Gardening, zwany w Polsce Miejską Partyzantką Ogrodniczą, który polega na zazielenianiu miasta. W tym miejscu warto przypomnieć, że mieszkańcy Choroszczy już mają za sobą swój „zielony” udział.
Pierwszym ważnym krokiem był nasz głos w Budżecie Obywatelskim 2020 za nasadzeniem 100 drzew w Choroszczy. Z racji na komplikacje związane z pandemią, realizacja projektu została przesunięta – odbędzie się w 2021. Zróbmy coś już dziś. Zaadoptujmy donice!
Kto mieszkający w mieście lub miasteczku nie widział w swojej okolicy, na osiedlu, placu, przy bloku donicy na kwiaty? Zwykle jest szara, betonowa i obrośnięta zielem. Jest mocna lecz lata świetności dawno ma za sobą, a kiedyś tak pięknie umilała spacer przechodniom mieniąc się kolorami kwiatów, które pszczołom zapewniały nektar i wabiły motyle. Dlaczego nie powrócić do tego dziś?
Co możemy zrobić:
-
Znajdź donicę do której Ci blisko i będziesz w stanie jej doglądać.
-
Wyrwij z niej chwasty, jeśli są tam kwiaty, zostaw je.
-
Jeśli jest taka potrzeba uzupełnij donicę ziemią.
-
Zasiej lub zasadź kwiaty lub zioła według uznania.
-
Oznacz tabliczką na patyku „Ta rabatka ma opiekuna” wg własnego projektu lub gotowego (wzór tabliczki do pobrania).
-
Podlej czasem swoją rabatkę. *
-
Gdy już zaadoptujesz donicę zrób jej zdjęcie i zamieść w komentarzu pod tym wydarzeniem. Zobaczmy ilu nas jest. Zainspirujmy innych!
* Proponujemy by wychodząc z plastikowymi śmieciami, jedną z przeznaczonych do kubła na plastik butelkę napełnić wodą i opróżnić do swojej donicy przed wyrzuceniem.
Niech to co zwane niczyim stanie się naszym i pięknym!
Więcej o Guerilla Gardening, zwanym w Polsce Miejską Partyzantką Ogrodniczą: http://zielonemiasto.org/miejska-partyzantka-ogrodnicza/
Akcja odbywa się za zgodą magistratu i spółdzielni.
INSTRUKCJA: