Andy Warhol w ,,Spotkaniu przy sztaludze”


Tym razem nasze spotkanie nie odbyło się przy sztaludze, lecz przy komputerze. Prowadząca – Monika Tekielska-Chmielewska z gościnnym udziałem naszego dyrektora Wojtka Jastrzębskiego stworzyła wspaniałą serię portretów zainspirowanych dziełami tytułowego Warhola. Styl oraz kolory zostały zaczerpnięte z jego najpopularniejszych dzieł. Spotkanie odbyło się w bardzo luźniej atmosferze, lecz sama rozmowa była bardzo zwięzła i na temat.

Andy Warhol urodził się w Pittsburgu w 1928 roku w rodzinie słowackich imigrantów. Od najmłodszych lat przejawiał talent artystyczny, a po II wojnie światowej przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zaczął pracę, która niewątpliwie miała ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość. Mianowicie zaczął pracować jako twórca reklam. W przełomowych dla jego kariery latach 60. zaczął używać sitodruku jako techniki tworzenia obrazów, co przyniosło mu wielką sławę. W latach 70. kiedy jego popularność zmalała zaczął malować sławne osobistości, takie jak choćby John Lennon czy Michael Jackson. W latach 80. popularność artysty ponownie wzrosła.

Jako postać był pełen sprzeczności. To pomieszanie introwertycznego samotnika oraz sarkastycznego ekstrawertyka. Co więcej, był homoseksualistą, co na tamte czasy budziło sporo kontrowersji.  Artysta zmarł w 1987 roku z powodu arytmii serca, jaka ujawniła się po operacji pęcherzyka żółciowego.

Andy Warhol zasłynął na świecie jak król pop artu. Istotę tego kierunku w sztuce zręcznie zamknął w słowach: „Nie ma znaczenia, czy obraz przedstawia Mona Lisę, banana, czy okulary Hansa Rittmana – ważne, żeby to było naprawdę ‘pop’!”. Bez wątpienia w procesie tworzenia kierował się on tą maksymą. 

327 odsłon