Jeśli ogórek nie śpiewa,
i to o żadnej porze,
to widać z woli nieba
prawdopodobnie nie może.
Konstanty Ildefons Gałczyński, Dlaczego ogórek nie śpiewa
Któż nie lubi ogórków? Czy to świeżych, w mizerii, chłodniku lub kiszonych? Ogórek to roślina jednoroczna z rodziny dyniowatych. Pochodzi z Azji Środkowej. Raz w roku we wsi Kruszewo w gm. Choroszcz, na terenie Szkoły Podstawowej im. J. Piłsudskiego w Kruszewie odbywa się wielkie święto z tym warzywem w roli głównej.
„XIX Ogólnopolski Dzień Ogórka” został zorganizowany także w tym roku. Na przybyłych czekały stanowiska rękodzielnicze, rzemieślnicze oraz handlowe. Wystawcy zjeżdżali już od samego rana, rozstawiali swoje kramy i częstowali swoim towarem. Można było zakupić miody, wędliny, chleby, potrawy regionalne, pierniki, świeże słodkie bułki, kołacze węgierskie, a także przyprawy i kosmetyki naturalne. Ponadto było wiele stoisk z maskotkami ręcznie robionymi, biżuterią, torbami hand-made, kwiatami i roślinami. Całość tworzyła ciekawą mieszankę kolorów, smaków i zapachów. Podczas gdy jedni dokonywali zakupów, inni posilali się zupą ogórkową ugotowaną przez Samorządowe Przedszkole im. Jana Pawła II w Choroszczy, a podawaną z prawdziwej kuchni polowej. Zupą poczęstował chętnych Burmistrz Choroszczy.
Natomiast na scenie na początek odbyła się polowa msza święta, nastąpiło oficjalne otwarcie przez Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego oraz przez Wicemarszałka województwa podlaskiego Macieja Żywno, a później sceną zawładnął folk i muzyka disco.
Jako pierwszy wystąpił Zespół Estradowy Białoruskiej Muzyki Ludowej Kalinka. Powstał w 2002 roku, ale obecną formę sceniczną przyjął w 2008 roku, z inicjatywy lidera Mariusza Choruży. W stałym składzie grupa liczy 8 osób (6 dziewcząt, lider grupy i instrumentalista), ale często wspiera ich gościnnie dwoje instrumentalistów. Zespół wykonuje utwory przede wszystkim w języku białoruskim, ale też w ukraińskim, rosyjskim i polskim. Kalinka rozgrzała publiczność, skoczne kawałki porywały do tańca, a charyzma lidera udzieliła się widowni.
Zespół Koplanianki zaprezentował się na scenie z ludowym repertuarem lokalnych pieśni. Śpiewaczy zespół folklorystyczny „Koplanianki” zaczął powstawać w latach osiemdziesiątych XX w. Wyłonił się z Koła Gospodyń Wiejskich w Koplanach. Oficjalną działalność rozpoczął w roku 1987. Przez ten długi okres czasu „Koplanianki” uświetniały swoimi pieśniami liczne imprezy gminne i wojewódzkie. Brały udział w dziesiątkach koncertów, przeglądów i konkursów. Zebrały liczne wyróżnienia i nagrody, pisano o nich w prasie, także ogólnopolskiej, zamieszczano relacje w radiu i telewizji, m.in. w „Teleekspresie”.
Po Koplaniankach przyszedł czas na zespół Klekociaki z Bociek, Zespół folklorystyczny Klekociaki działa od 1962 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach i reprezentuje folklor Podlasia. Założony został przez Genowefę Łucjan i Mikołaja Turkowicza. Początkowo był to zespół pieśniarzy ludowych, obecnie zaś składa się z grupy śpiewaczej, kapeli i tancerzy. Charakterystyczna dla zespołu – od początku jego istnienia aż po dzień dzisiejszy – jest wielopokoleniowość. Również niezmienne pozostają główne atuty Klekociaków: żywiołowość i spontaniczność oraz dająca się odczuć podczas koncertów szczerość i prawdziwość artystycznej wypowiedzi, poparta rzetelnością wykonywanego rzemiosła. Czego można było doświadczyć także w Kruszewie.
Jako ostatni z folklorystycznych zespołów wystąpiły niezawodne Klepaczanki. Zespół folklorystyczny z Klepacz zaśpiewał pieśni ludowe z naszego regionu. Repertuar zespołu oparty jest na starych piosenkach ludowych, przyśpiewkach okolicznościowych, pieśniach patriotycznych i religijnych. Zespół uczestniczy w licznych przeglądach folklorystycznych, a także – jako żeńska drużyna strażacka „samarytanek” przy OSP w Klepaczach – strażackich, m.in. w Warszawie, Becejłach, Ciechocinku. Obecnie zespół działa pod opieką Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy.
Gwiazdą wieczoru był Adam Chrola, który od wielu lat związany jest profesjonalnie ze sceną muzyczną. W drugiej połowie 2009 roku powstała wymarzona płyta Adama zawierająca największe przeboje Krzysztofa Krawczyka pt. „Adam Chrola, Amore Mio, Złote przeboje Krzysztofa Krawczyka”. Podczas Dnia Ogórka w Kruszewie Chrola zaprezentował swoje największe przeboje. Widownia tańczyła, śpiewała razem z artystą i świetnie się bawiła. Bisów nie było końca, a fani Chroli domagali się muzyki jeszcze i jeszcze.
Nie można zapomnieć także, że podczas Dnia Ogórka wzorem lat ubiegłych odbyły się konkursy. Na największego, najcięższego i najdziwniejszego ogórka. Jak również zjadanie ogórków na czas, wiersz o ogórku i najpyszniejszą potrawę z ogórka. Jednak chyba największe zainteresowanie budził konkurs w rzucie ogórkiem do beczki. Wywołał on wiele śmiechu, a mistrz w rzucie ogórkiem dumnie odebrał puchar z rąk dyrektora M-GCKiS w Choroszczy.
Podczas tegorocznego święta ogórka można było podziwiać wystawę, która powstała w ramach projektu Kultura Dostępna „Lokalne centra kultury”.
Całe wydarzenie będzie z pewnością długo wspominane. Moc atrakcji, dobra zabawa oraz pogoda przyciągnęła rekordowe tłumy. Cieszymy się, że każdy wyszedł z imprezy z ciekawą pamiątką zakupioną na stoiskach, z pozytywnymi wrażeniami muzycznymi i poczuciem mile spędzonego czasu. A ogórki, czyli główny bohater imprezy rozeszły się w mig!
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji XIX Dnia Ogórka, Urzędowi Miejskiemu w Choroszczy, Szkole Podstawowej w Kruszewie, Mieszkańcom wsi Kruszewo, Producentom Ogórków i serów z terenu gm. Choroszcz, Stowarzyszeniu „Kruszewskie Warzywa Herbowe”. Ponadto podziękowania należą się sponsorom: Marce Żubr, Casablanca Catering, Stajni Kruszewo, Dwór Czarneckiego, Materiały Budowlane „Plus”, a także patronom medialnym.