17. Dzień Ogórka w Kruszewie


Świeże ogórki jesienią? Tak! Takie rzeczy tylko w Kruszewie! W słoneczną, wręcz upalną niedzielę 2 października liczne rzesze miłośników ogórka i lokalnych produktów udały się na teren przy kruszewskiej szkole, by czynić zakupy, uzupełniać spiżarnię oraz bawić się przy świetnej muzyce.

Zgodnie z wieloletnią tradycją plantatorzy i goście rozpoczęli wydarzenie od polowej mszy św. celebrowanej przez ks. dra Bogusława Kieżela, proboszcza konowalskiej parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W okolicznościowej homilii nie zabrakło wezwania do odważnego wyznawania Chrystusa z pełną akceptacją nauki Kościoła, a dary ołtarza złożyli plantatorzy.

W części świeckiej Dnia Ogórka wszystkich przybyłych, na czele z parą starostowską pp. Grażynę i Antoniego Pełkowskich, powitali prowadzący imprezę Adam Kamieński i Adam Radłowski sołtys Kruszewa. Robert Wardziński burmistrz Choroszczy pogratulował plantatorom pięknych zbiorów, nie ukrywał zadowolenia z pięknej pogody na XVII Dniu Ogórka. Dodajmy, że dzięki staraniom choroszczańskiego samorządu gminnego oraz Centrum Kultury i Sportu zostało częściowe uchylone rozporządzenie Wojewody Podlaskiego dotyczące ASF nr 3/2016 z dn. 10 sierpnia 2016 roku uniemożliwiające odbycie się imprezy w pierwszym planowanym terminie, tj. 4 września 2016 roku. Jedynym pozostałym w mocy zapisem uprzykrzającym odwiedzającym imprezę był zakaz wprowadzania zwierząt na teren wydarzenia – to ze względu epidemiologicznego.

Obok bogatych w przeróżne smakowite lokalne wiktuały wprost od producentów i rękodzieła wykonane z pieczołowitością przez ostatnich podlaskich twórców ludowych stoisk uwagę setek odwiedzających przyciągała wystawa „Kruszewo przed laty” stworzona z 50 archiwalnych niepublikowanych dotąd zdjęć zebranych przez Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała. O idei wystawy oraz jej bohaterach opowiadał Grzegorz Krysiewicz prezes SPiTS, znany badacz lokalnych dziejów a zwłaszcza historii Kruszewa i okolic.

Dzień Ogórka w Kruszewie nad Narwią i opodal szlaku Green Velo przebiegał pod znakiem rowerów. Piękny rower treckingowy był główną nagrodą w konkursie Stowarzyszenia N.A.R.E.W.. Wystarczyła solidna wiedza o dokonaniach Lokalnej Grupy Działania i o stowarzyszeniu właśnie, aby jedna z odwiedzających stała się posiadaczką tego atrakcyjnego dwukołowca. Zwyciężczyni otrzymała gratulacje od burmistrza Choroszczy i wyruszyła w podróż z solidnym zapasem ogórków.

Dzieci i młodzież z niecierpliwością czekały na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Znam i nazywam faunę nadnarwiańską, chronię przyrodę” dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” i Urząd Miejski w Choroszczy. W czasie ceremonii wręczenia nagród prezentowane były cyfrowe kopie prac.

W gronie wyróżnionych znalazła się aż dwudziestka dzieci z gminy Choroszcz: Krystyna Muczyńska, Gabriela Bołtruczyk, Celinka Chorąży, Julia Syczewska, Julia Korpacz, Zofia Mazurczuk, Aleksandra Zinówko, Amelia Dłutek, Gabriela Seweryn, Julia Sadowska, Piotr Krzywicki, Szymon Łaciński, Julian Sakowicz, Gabriela Cieśluk, Elwira Oksztulska, Angelika Jabłońska, Jakub Kosiński, Julia Waszkiewicz,  Gabriela Maciejewska oraz Gabriela Miastkowska. Każde z grona wyróżnionych młodych twórców dostało dyplom i piękny album o tematyce przyrodniczej.

Nie jeden, nie dwa, ale osiem rowerów czekało na zwycięzców konkursu. Przedsięwzięcie gminy Choroszcz od początku zakładało parytet równego nagradzania dziewczynek i chłopców, dlatego w każdej kategorii wiekowej równa ilość rowerów trafiła do młodych mieszkanek i mieszkańców gminy.

W kategorii wiekowej I (3-6 lat) nagrodzono rowerami prace na temat „Moje ulubione nadnarwiańskie dzikie zwierzę” autorstwa

Amelii Krysiewicz, Natalii Pawłowskiej, Mateusza Ciereszko oraz Marcela Cudowskiego. Dodatkowo cała czwórka najmłodszych uczestników otrzymała kolorowe kaski rowerowe ufundowane przez choroszczańskie przedsiębiorstwo BikeFast Sklep Rowerowy Piotra Krajewskiego.

W starszej grupie wiekowej (7-10 lat) dzieci tworzyły pracę o zagadnieniu „Segreguję śmieci – ratuję przyrodę”. Zwycięskie dzieła to prace Martyny Kosakowskiej oraz Oliwiera Ostrowskiego.

Grono nastolatków (11-16 lat) próbowało odpowiedzieć na pytanie „Jak wyglądałby świat, gdyby nie sprzątano śmieci?”. Jury powołane do oceny prac – Karolina Gołębiewska, Lucyna Jutkiewicz, Ewa Sokół, Adam Kamieński i Wojciech Cymbalisty – po długotrwałych obradach wybrało zwycięskie dzieła. Rowerami oznaczonymi pięknymi nalepkami informującymi o sponsorach uhonorowano Maję Łazarską i Macieja Rojeckiego. Prócz nagród rzeczowych każde ze zwycięzców otrzymało piękny dyplom zaprojektowany przez Mieczysława Ciołko instruktora Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Wkrótce po roześmianej czeredzie zwycięzców konkursu plastycznego „Znam i nazywam faunę nadnarwiańską, chronię przyrodę” na scenie XVII Dnia Ogórka w Kruszewie pojawiły się Narwianki. Zespół promujący od 31 lat nadnarwiański folklor wystąpił w rozszerzonym składzie. Najmłodsze śpiewaczki bezapelacyjnie wygrały konkurs na ogórkowy przebój.

Równie gorąco, jak Kruszewski zespół, liczna publiczność oklaskiwała utwory wyśpiewane przez Klepaczanki. Dzięki obecności obojga zespołów został zaprezentowany folklorystyczny dorobek całego gminnego międzyrzecza – od Narwi po Horodniankę.

Gastronomiczne cudo sałatkowe złożone z czterech wariacji na temat ogórków Antoniego Sadowskiego zyskało pierwszą lokatę w konkursie na najciekawszą potrawę. Wiersz „Po prostu ogórek” autorstwa zaledwie jedenastoletniego Bartka Bruszewskiego wygrał konkurs literacki. Ogólnopolskim mistrzem rzutu ogórkiem po wieloturowym zmaganiu został Szymon Mordaka. W ręce całej trójki trafiły okolicznościowe dyplomy i blendery ufundowane przez Marszałka Województwa Podlaskiego. Dodatkowo mistrza rzutu ogórkiem uhonorowano niezwykłym pucharem w kształcie… durszlaka idealnego do mycia ogórków. Konkurs rzutu był wyjątkowo wymagający, bowiem w rywalizacji uczestniczyło rekordowe grono 47 zawodniczek i zawodników!

Natomiast dziesiątki dzieci wespół z rodzicami uczestniczyły w rodzinnych warsztatach plastycznych, było też emocjonujące przeciąganie liny i konkursy KRUS-u.

Wieczór na scenie należał do celebrującego wydanie nowej płyty zespołu wokalnego Rytmy Czasu. Młode mieszkanki i mieszkańcy gminy Choroszcz pod kierunkiem Jerzego Tomzika wyśpiewały znakomicie słynne standardy krajowe i zagraniczne.

Na zakończenie imprezy do tańca, śpiewu i wzruszeń skłoniła wszystkich barwna formacja Viesna. Były bisy, popisy taneczne, brawa i szybko nadchodzący zmierzch, ale to tylko znak, że wyjątkowy, 18. Dzień Ogórka zbliża się do Kruszewa. Jak przewidują najstarsi mieszkańcy nadnarwiańskiej wsi słynącej z zielonych, a niekiedy latających warzyw, będzie to niedziela 3 września 2017 roku.

To wszystko oczywiście pod patronatem honorowym burmistrza Choroszczy i dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy Choroszcz. Dzień Ogórka w Kruszewie organizują: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, mieszkańcy Kruszewa, gmina Choroszcz, Szkoła podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kruszewie oraz Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała, a najbardziej ogórkowych i świeżych wieści o imprezie dostarcza „Gazeta w Choroszczy”, zapraszamy do obejrzenia bogatej fotorelacji!

tekst WJC, fot. KG

767 odsłon