Wystawy


Grafika warsztatowa. Wystawa prac studentów grafiki.

Czynna: 24-26.06.2011 (Klasztor w Choroszczy)
27.06.-08.07.2011 (Galeria M-GCK*)
w godz. 8.00-16.00

Wernisaż: 24 czerwca 2011 godzina 19:00 Klasztor w Choroszczy
(wejście od strony kościoła)

Wstęp bezpłatny
Opis: 
Grupa świeżo upieczonych i jeszcze zapiekanych grafików podzieli się efektami naszych zmagań z arcyciekawą, wymagającą, tajemniczą i brudną techniką. Jest to grafika warsztatowa, czyli ta pierwotna metoda druku, która wymaga od autora odręcznego stworzenia matrycy, pokrycia jej farbą drukarską, a następnie odbijania pojedynczo pod ciężką prasą kolejnych prac. Na wystawie zostały zaprezentowane linoryty, suche igły, akwatinty i akwaforty. Na wernisażu można było zobaczyć również matryce.

Autorzy:
Ewa Wolniakowska, Marzena Zajkowska, Małgorzata Tulkis, Paweł Wronowski, Jakub Grzechociński, Magdalena Sołowianiuk, Izabela Stępnicka, Joanna Sadowska, Joanna Strękowska, Piotr AndrejewiczMonika Tekielska

Autorzy o idei wystawy:
Wielkim atutem grafiki warsztatowej jest jej unikatowość i możliwość powtarzania przez odbijanie. W świecie cybertechnologii to już wręcz niszowa dziedzina sztuki. Tworząc grafikę uczestniczymy w niemalże mistycznym procesie. Pokornie zmagamy się z materią, pracujemy wg ścisłego rytmu, musimy być czujni, bo tu liczyć się każdy szczegół, uczymy się cierpliwości. Tym samym nadajemy naszej pracy niepowtarzalny pierwiastek ludzki, bo tu wszystko powstaje „z ręki”.

Nasze prace stworzyliśmy w pracowni grafiki warsztatowej kierunku grafika Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Jest to młody i wciąż rozwijający się kierunek. Uczą nas profesorowie, doktoranci i magistrowie zaangażowani w rozwój tej dziedziny na Podlasiu. Dzięki ich inicjatywie powstał na WA kierunek grafika, odbywają się m.in. „GRAFICZNY BIAŁYSTOK” i „Białowieskie Spotkania Grafików”.

Ostatnio spotkała nas nieprzyjemna sytuacja. W wyniku awarii spaliła się nasza pracownia. Czekamy na jej odremontowanie. Nasza wystawa jest, więc swojego rodzaju manifestem. Poprzez prezentację prac, które tam powstały chcemy pokazać, że zależy nam na jak najszybszej odbudowie naszego twórczego azylu. Ta pracownia jest sercem kierunku, a co z niej wypłynęło w tym roku? Przekonajcie się sami.

_________________________________________________

„Na emeryturze jest pora na talenty Seniora!”

Czynna: 18.05.2011 – 20.06.2011

Wernisaż: 18.05.2011 19.00

Godziny otwarcia: 8.00-16.00

Miejsce: Galeria M-GCK

Wstęp wolny

Opis: „Na emeryturze jest pora na talenty Seniora!” to wystawa zawierająca prace członków Koła Emerytów i Rencistów nr 15. Licznie zgromadzona publiczność obejrzeć mogła niezwykle starannie wykonane:

– haftowane obrazy pań: Teresy Lenczewskiej, Wiesławy Żmujdzin, Wandy Bobrowskiej, Ireny Kalaty, Ireny Waszczuk i Beaty Radeckiej, która przygotowała również haftowane obrusy;

– stroje, obrusy i serwetki ozdobione haftami autorstwa pani Haliny Bilkiewicz;

– serwetki Zofii Karwowskiej, Pelagii Kraszewskiej (także makatki) i Anny Waczyńskiej (także wełniane skarpety);

– kilim i koszyczki wielkanocne pani Janiny Romanowskiej;

– rzeźby aniołów autorstwa pana Jarosława Sobolewskiego.

Organizatorzy wystawy oraz Elżbieta Wróblewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Choroszczy złożyli pani Weronice Krysiewicz serdeczne podziękowania za nauczanie sztuki tworzenia kwiatów z papieru, których nie zabrakło na wystawie. Obecny na wernisażu Jan Kalinowski, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów w Białymstoku odznaczył złotą odznaką za wieloletnią pracę w Kole panią Irenę Kołodko (na wystawie można zobaczyć wykonane przez nią szydełkowane serwety i poduszki). Ponadto złotą odznaką odznaczony został Piotr Tymiński, radny Miasta i Gminy Choroszcz oraz wieloletni przyjaciel Koła Emerytów i Rencistów nr 15. W Galerii prezentowały także swoje prace dzieci z koła plastycznego Moniki Tekielskiej, dla których inspiracją były papierowe kwiaty.

Autorzy: Halina Bilkiewicz, Wanda Bobrowska, Irena Kalata, Zofia Karwowska, Pelagia Kraszewska,Teresa Lenczewska, Beata Radecka,  Janina Romanowska, Anna Waczyńska, Irena Waszczuk,Wiesława Żmujdzin, Jarosław Sobolewski.

_________________________________________________


Wystawa poświęcona twórczości Jerzego Korolkiewicza


Czynna: 29.04.2011-12.05.2011

Wernisaż: 29 kwietnia 2011 godzina 19.00

Godziny otwarcia: pn.-pt. 8.00-20.00

Miejsce: Galeria Miejsko-Gminnego Centrum Kultury

Wstęp bezpłatny

Opis: Wystawa prezentuje dorobek malarski Jerzego Korolkiewicza: olejne pejzaże, portrety ludzi i zwierząt, martwe natury, szkice ołówkiem. Kuratorka wystawy – dr Ewa Rogalewska pokazała także zdjęcia rodzinne oraz druki ulotne i podziemną prasę, której redagowaniem i drukowaniem zajmował się Jerzy Korolkiewicz wraz z żoną Stanisławą w latach 80. Wiesław Szymański, znany białostocki poeta i dziennikarz radiowy recytował więzienne wiersze Jerzego Korolkiewicza do żony.

Autor: Jerzy Korolkiewicz ur. 29 III 1948 w Wilnie, zm. 2 XII 1995 w Białymstoku. W Polsce od 1956. Absolwent Technikum Budowlano-Drogowego w Białymstoku (1968). 1968-1991 pracownik kilkunastu białostockich przedsiębiorstw, m.in. kierownik budowy, majster budowlany, inspektor nadzoru. Od IX 1980 w „S”; członek KZ w RSW Prasa-Książka-Ruch w Białymstoku; w 1981 współzałożyciel Białostockiego KOWzP (z Longinem Kierculem, Zenonem Bienderem, Jerzym Wysockim, Zdzisławem Ciniewiczem i Stanisławą Dudzińską – późn. żoną); członek KPN. Po 13 XII 1981 działacz podziemnych struktur KPN, kolporter wykonanych przez siebie ulotek, zaangażowany w pomoc ukrywającym się, współorganizator akcji samokształceniowych. 1982-1989 redaktor, autor, drukarz i kolporter „Biuletynu Informacyjnego” – pisma Kierownictwa Akcji Bieżącej KPN Obszaru Białystok. W XII 1984 uczestnik reaktywowania struktur KAB KPN w Białymstoku (m.in. z L. Kierculem, S. Dudzińską-Korolkiewicz). Wielokrotnie zatrzymywany za organizowanie wieców, manifestacji, wygłaszanie patriotycznych przemówień. 28 VIII 1985 aresztowany na 3 mies. (z Ryszardem Augustyniakiem, Barbarą Bazyluk i Wiesławem Maksimem) pod zarzutem rozpowszechniania nielegalnych wydawnictw, 29 X 1985 zwolniony dzięki poręczeniu społecznemu. 31 XII 1985 oskarżony o kolportaż wydawnictw podziemnych, w 1986 postępowanie umorzono na mocy amnestii. 1985-1989 współorganizator Mszy za Ojczyznę, także wielu demonstracji i manifestacji KPN związanych z rocznicami patriotycznymi. 1987-1990 współzałożyciel, redaktor, autor tekstów, drukarz i kolporter pisma Obszaru X KPN „Opinia Białostocka”. W 1987 współorganizator (z Krzysztofem Szaciłowskim, Tadeuszem Sosnowskim, Grzegorzem Korolczukiem, Adamem Sokólskim, Bohdanem Świderskim, Bogusławem Sokołowskim), od 17 VII 1987 szef Obszaru Grupy Skonfederowanej Podlasie KPN, od X 1988 Szef Okręgu (Obszaru) X KPN. 21 IX 1987 skazany przez kolegium ds. wykroczeń w Białymstoku na karę grzywny. 1989-1990 współzałożyciel, redaktor, autor tekstów, drukarz i kolporter pisma Okręgu X KPN „Serwis Informacyjny”. Od 1991 bezrobotny. Malarz, autor ponad stu pejzaży i portretów, poeta. Tomasz Danilecki, źródło: www.encyklopedia-solidarnosci.pl 

_________________________________________________


“Plakaty na różne okazje” – wystawa Moniki Tekielskiej

baner_data

Czynna: 16.03.2011-28.04.2011

Wernisaż: 16 marca 2011 godzina 19.00

Godziny otwarcia: pn.-pt. 8.00-20.00

Miejsce: Galeria Miejsko-Gminnego Centrum Kultury

Wstęp bezpłatny

Opis: Wystawa plakatów Moniki Tekielskiej jest przeglądem kilkunastu prac powstałych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Znajdziemy tu plakaty komercyjne – promujące lokalne imprezy kulturalne, plakaty społeczne – poruszające aktualnie ważne tematy i problemy, a także plakaty autorskie – osobiste i artystyczne wizje ukazujące wrażliwość twórczyni.Wystawa „Plakaty na różne okazje” to swoisty dokument twórczych poszukiwań i rozwoju Moniki Tekielskiej w dziedzinie plakatu. Wśród zaprezentowanych prac obejrzymy najwcześniejsze próby artystki powstałe jeszcze w okresie nauki w Liceum Plastycznym; ponadto – prace tworzone dla ośrodka kultury w Choroszczy oraz projekty realizowane na studiach graficznych. Obejrzymy plakaty w różnych formatach: małych, dużych i standardowych.

Odwiedzając wystawę „Plakaty na różne okazje”, odbiorca będzie mógł podziwiać sztukę wysmakowanego, subtelnego i intrygującego sposobu przekazywania – często prostych i banalnych – informacji za pomocą plakatowego obrazu. Może wreszcie odkryć wrażliwość samej artystki, która obok malarskiej pasji, odnajduje radość i satysfakcję również w sztuce tworzenia – jakże pragmatycznych i użytecznych – plakatów.

Autorka: Monika Tekielska mieszka i pracuje w Choroszczy. Ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu. Jest studentką grafiki projektowej na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej oraz absolwentką pedagogiki osób niepełnosprawnych Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pracuje dla Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy jako grafik (zajmuje się m.in. projektowaniem plakatów na lokalne imprezy oraz składem komputerowym „Gazety w Choroszczy”) oraz animator zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży. Pracuje także w Zespole Szkół w Choroszczy jako nauczyciel-terapeuta zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

_________________________________________________

“Cztery pory roku” – wystawa fotografii Zbigniewa Andruszkiewicza

banerek

Czynna: 15.12.2010-15.01.2011

Wernisaż: 15 grudnia 2010 roku godzina 19:00

Otwarta: pn-pt 8:00-20:00

Miejsce: Galeria Miejsko-Gminngo Centrum Kultury

Wstęp bezpłatny

Opis: Cztery pory roku” – debiutancka wystawa Zbigniewa Andruszkiewicza składa się z 20 fotografii, na których ukazane są znane choroszczańskie pejzaże. Cechą charakterystyczną tych zdjęć jest nowatorskie ujęcie tematu, dzięki czemu codziennie mijane miejsca nabierają nowego wyrazu.
Autor: Zbigniew Andruszkiewicz jest choroszczaninem, pracuje w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, należy do Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy oraz Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała. Pasję fotografa rozwija od czterech lat – uczestniczył m.in. w wystawie zbiorowej „Park mówi o sobie – rośliny i zwierzęta Parku w Choroszczy.

_________________________________________________

Wystawa powarsztatowej fotografii prasowej i fotoreportażu

foto: K. Czochańska

Czynna: 27.10.2010 – 13.12.2010

Wernisaż: 27.10.2010 godzina 19.00

Godziny otwarcia: 8.00-20.00 pn-pt, sob 8-16

Miejsce: Galeria Miejsko-Gminnego Centrum Kultury

Wstęp bezpłatny

Opis: Wystawa jest owocem pracy młodzieży z Choroszczy, która brała udział w warsztatch fotografii prasowej i fotoreportażu prowadzonej przez Antoniego Remiesza (publicysta, fotografik, artysta). Na wystawie zobaczyć będzie można 28 prac młodych ludzi biorących udział w projekcie “Poznajmy Się” zrealizowanego przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach Programu “Młodzież w działaniu”.

Podczas wystawy można było zobaczyć fotoreportaże poświęcone tematom:

Grzybobranie – las;

Choroszcz nocą;

Człowiek obok mnie: Studencka Partyzantka.

_________________________________________________

„Choroszcz wczoraj – Choroszcz dziś” wystawa fotografii Szymona Paczyńskiego i Eweliny Gromadeckiej

„Choroszcz wczoraj – Choroszcz dziś”, fot. Izolda Hukałowicz

Czynna: 7.07.2010-31.08.2010

Wernisaż: 7 lipca 2010 r. o godz. 18.00

Godziny otwarcia: 8.00-20.00 pn-pt, sob 8-16

Miejsce: Galeria Miejsko-Gminnego Centrum Kultury

Wstęp bezpłatny

Opis: „Choroszcz wczoraj – Choroszcz dziś” to z jednej strony sentymentalna podróż w czasie dla starszych mieszkańców Choroszczy oraz mała lekcja historii dla młodszych. To okazja do prześledzenia, jak zmieniał się krajobraz Choroszczy w ciągu kilkudziesięciu lat. Autorami zdjęć są Szymon Paczyński oraz Ewelina Gromadecka.

Autorzy: Szymon Paczyński to doświadczony fotograf od lat związany z Choroszczą. Jego pasją jest uwiecznianie miejscowych krajobrazów odchodzących w przeszłość; to pasjonat historii regionalnej (członek Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy), autor wielu wystaw oraz albumu „Choroszcz”. Ewelina Gromadecka to z kolei młoda, 17-letnia miłośniczka fotografii. Mieszka w Choroszczy, którą lubi uwieczniać w kadrze swojego aparatu. Ewelina wystawiała już swoje prace w „Galerii bezdomnej”.

Organizatorzy: M-GCK w Choroszczy oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy.

_________________________________________________

Wystawa fotografii Tomasza Gogola “Ćmienie”

cmienie_tomasz_gogol1

Czynna: 21.04.2010-14.06.2010

Wernisaż: 21 kwietnia 2010 roku godzina 18.30

Godziny otwarcia: 8.00-20.00 pn-pt, sob 8-16

Miejsce: Galeria M-GCK w Choroszczy

Wstęp bezpłatny

Opis: Wystawa “Ćmienie” jest podróżą przez rytuały codzienności. Autor przedstawia nam dzień z życia starszej samotnej osoby. Niepowtarzalny sposób zarejestrowania człowieka, którego świat zamknął się w czterech ścianach mieszkania, zmusza odbiorcę ekspozycji do refleksji nad przemijaniem. Emocje emanują z każdej fotografii, poruszają, skłaniają do dłuższej chwili zadumy. Obok tej wystawy nie można przejść obojętnie.

Autor: Tomasz Gogol. Urodził się 8 października 1983 roku w Białymstoku. Jest rodowitym choroszczaninem. Absolwent kierunku Intermedia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W dokumencie fotograficznym, który jest jego pasją, główne miejsce zajmuje człowiek. Tworzy, wykorzystując głównie fotografię tradycyjną, dziś coraz rzadziej uprawianą przez fotografów.

blog autora: http://rocznik83.blogspot.com/

Z Tomkiem Gogolem rozmawiała Iza Hukałowicz: Gogol_Wywiad

Patroni:

logo-mgck

stowa-logotyp1

_________________________________________________

 

Wystawa Podlaskiego Stowarzyszenia Fotograficznego “Jej portret”

ps-foto1

Czynna: 05.03.2010-05.04.2010

Wernisaż: 05.03.2010 godz 17.30

Godziny otwarcia: 8:00-16:00 (pon-sob)

Miejsce: Galeria Miejsko-Gminnego Centrum  Kultury

Wstęp bezpłatny

Podlaskie Stowarzyszenie Fotograficzne: www.psfoto.org
Opis:
Wystawa “Jej portret” zawiera fotografie eksponujące piękno kobiety. Niepowtarzalny nastrój zarejestrowany przez autorów zdjęć  skłania widza do chwili refleksji. Zatrzymano tu  ludzkie gesty, spojrzenia, ulotne momenty z życia kobiet, emocje emanują z każdej fotografii. Nie jest możliwe, by przejść obok wystawy i pozostać obojętnym. Podlaskie Stowarzyszenie Fotograficzne zrzesza fotografów amatorów, którzy zajmują się szeroko rozumianą działalnością fotograficzną. Fotografują m.in. przyrodę, krajobrazy i dobra kulturalne Polski północno-wschodniej. Organizują lub współorganizują szkolenia, wystawy, konkursy i plenery zdjęciowe. O Wystawie “Jej Portret” i Podlaskim Stowarzyszeniu Fotograficznym, możecie posłuchać w audycji radiowej Polskiego Radia Białystok  Sztukateria prowadzonej przez Wiesława Szymańskiego.

Audycja: http://www.radio.bialystok.pl/sztukateria/index/k/39/n/6532/f/44789

_________________________________________________

Wystawa k0ła fotograficznego FOTOGAZ “Z Podlasia w świat”

fotogaz4

Czynna: od 16 grudnia 2009 do lutego 2010

Wernisaż: 16 grudnia 2009 (środa) godzina 18

Godziny otwarcia: 8.00-18.00 (Poniedziałek-Piątek) 8.00-16.00 (sobota)

Miejsce: Galeria Mała (hol) Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy

Wstęp Bezpłatny

www.fotogaz.yoyo.pl

Opis: Wystawa „Z Podlasia w świat” prezentuje zdjęcia powstałe podczas bliskich i dalekich podróży członków Koła. Są to fotografie krajobrazowe i przyrodnicze, dokumenty z wycieczek i rajdów, z plenerowych spotkań Wszechnicy Biebrzańskiej oraz ze spływów Narwią i Biebrzą. To zdjęcia wykonane w wyjątkowych miejscach Polski oraz świata. Można na nich obejrzeć zarówno miasta, miasteczka i wioski, jak i ich mieszkańców.

_________________________________________________

Wystawa malarstwa Krzysztofa Łaźnego “Obrazy Astralne”

mandala-3

Czynna: od 11 września do października

Wernisaż: 11 września (piątek) o godz. 18:00 – Otwarcie wystawy, spotkanie z autorem i poczęstunek

Godziny zwiedzania: 8.00-18.00 (poniedziałek – piątek), 8:00-16:00 (sobota)

Miejsce: hol Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy

Wstęp bezpłatny

www: www.klazny.pl

Opis: Wystawa obrazów stworzonych unikalną techniką malarską wykorzystującą siły natury i nasz potencjał energetyczny.
Reakcje nośników kolorów między sobą i podłożem, z wykorzystaniem rozkładu na powierzchni potencjałów elektrostatycznych tzw szeregi tryboelektronowe tworzone w kontrolowany przez autora sposób pozwalają uzyskiwać zdumiewające wzory i kształty. (ze strony autora)

_________________________________________________

Wystawa malarstwa, rysunku i grafiki Moniki Tekielskiej p.n. “Dochodząca”

kanka1

Czynna: od 15 lipca do 1 września

Godziny zwiedzania: 8.00-16.00 (poniedziałek – sobota)

Miejsce: hol Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy

Wstęp bezpłatny

www: www.port-tekielska.blogspot.com

Opis: Monika Tekielska mieszka i pracuje w Choroszczy. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu i kierunku pedagogika specjalna. W pracy dzieli się na czworo, moderując zajęcia plastyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, współorganizując imprezy kulturalne, prowadząc skład “Gazety w Choroszczy”, projektując grafikę na użytek Centrum Kultury i prowadząc kasę. Prywatnie zajmuje się grafiką komputerową i malarstwem. Lubi pracować z dziećmi – to dla niej każdorazowo wkraczanie w „szczery i nieskażony świństwem” świat.

 

 

 * Obecnie Centrum nosi nazwę: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Choroszczy