Święto Niepodległości A.D. 2016


W piątek 11 listopada cała Choroszcz była pięknie przystrojona flagami i śniegiem dekorującym dachy i drzewa na styl zakopiański. O 9:30 w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika odbyła się uroczysta msza św., homilię wygłosił ks. proboszcz Leszek Struk. W nabożeństwie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe reprezentujące szkoły, organizacje pozarządowe – w tym parafialne oraz OSP z całej gminy. Bezpośrednio po mszy za ojczyznę na Rynku 11 Listopada u stóp Pomnika Niepodległości z 1934 odbył się świąteczny apel.

Obok pocztów sztandarowych wspaniale defilujących pod komendą Tadeusza Lewkowicza nie zabrakło asysty rady parafialnej w strojach nawiązujących do trynitarstwa, a straż przy pomniku pełniły zuchenki, zuchy, druhny i druhowie z dwóch choroszczańskich drużyn: I Choroszczańskiej Zuchowej Gromady Obronnej „Skarby Ziem” (dodajmy – to pierwsza obronna gromada zuchowa w kraju!) oraz I Choroszczańskiej Drużyny Harcerskiej „Solum” im. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo”. Pomnik pięknie przystrojony przez Urząd Miejski flagami, a obywatele zadbali, by tego dnia od rana paliły się przy nim znicze.

Nawiązując do tradycji II RP, kiedy to od 1919 roku burmistrzowie Choroszczy przemawiali na miejskim rynku, orędzie wygłosił Robert Wardziński burmistrz Choroszczy. Treść tej przemowy publikujemy poniżej:

Szanowni Państwo:

Dostojni Goście, Czcigodni Księża, Drodzy Mieszkańcy, choroska młodzieży!

Witam wszystkich Państwa w tym wyjątkowym dniu w historii naszego kraju. Cieszę się, że wspólnie tak uroczyście i godnie upamiętniamy Święto Niepodległości, które jest jedną z najważniejszych i kluczowych dat w historii naszego narodu. Jedenasty listopada 1918 roku stał się bowiem osią, szczególnym momentem, od którego wyznaczamy polską drogę ku wolności.

Proces ten rozpoczął się znacznie wcześniej niż w listopadzie 1918 roku i trwał jeszcze długo później. Najważniejsze jednak, że Polacy, od 123 lat walczący o odzyskanie swobody zrozumieli, że stają przed jedyną w swoim rodzaju szansą wybicia się na niepodległość.

I szansę tę wspaniale wykorzystali. Uczynili to dzięki zaufaniu ii wspólnej pracy oraz odrzuceniu jednostkowych interesów na rzecz dobra wspólnego. Dziś – dzięki nim – my możemy cieszyć się wolnością. To dzięki nim – mądrym przywódcom, oddanym bohaterom nawet nie wyobrażamy sobie sytuacji, że wolności moglibyśmy być pozbawieni. Nie wiemy, jak to jest jej nie mieć. Wierzę więc w to, że każdy z nas pamięta, że tak ofiarnie wywalczona wolność została nam dana, ale i zadana – aby ją utrzymać, trzeba ją pielęgnować. Aby kiedyś nasi następny byli równie dumni z nas, tak jak my jesteśmy dumni z naszych przodków-Bohaterów. Nie straćmy tego wyjątkowego daru: pamięci za nich i wolności od nich. Wszystkim nam tego życzę.

Następnie rozpoczęła się ceremonia złożenia kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Niepodległości z unikatowym na skalę kraju orłem legionowym. Kwiaty złożyły liczne delegacje, w tym Robert Wardziński burmistrz Choroszcz, Beata Marlena Jeżerys przewodnicząca Rady Miejskiej, Grzegorz Gabrian zastępca burmistrza, przedstawiciele posłów na Sejm PR Jarosława Zielińskiego i Krzysztofa Jurgiela, koło gminne Prawa i Sprawiedliwości oraz radny powiatowy, delegacja Zarządu Gminnego ZOSP RP, Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby”, Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dra Stanisława Deresza, delegacja Związku Sybiraków – Koła Terenowego nr 15. Kwiaty złożyli również zuchy i harcerze z Choroszczy, Klub Abstynenta „Wolność”, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Koło Emerytów i Rencistów nr 15, najliczniejsza delegacja Zespołu Szkół w Choroszczy obejmującego Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza, Publiczne Gimnazjum im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kruszewie, bardzo liczna delegacja Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II, przedstawicielki Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, przedstawiciele Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji, zarządu i mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Choroszczy, delegacje choroszczańskiego oddziału Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi, Spółdzielni Kółek Rolniczych, choroszczańskiego oddziału Banku Spółdzielczego w Białymstoku, NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych Koło w Choroszczy oraz Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Na zakończenie wydarzenia zorganizowanego przez Urząd Miejski i M-GCKiS w Choroszczy przy wsparciu parafii katolickiej ks. proboszcz Leszek Struk poprowadził modlitwę Anioł Pański, zostały odczytane listy parlamentarzystów skierowane do mieszkańców gminy a uczestnicy zostali serdecznie zaproszeni na kolejne wydarzenia patriotyczne odbywające się w Choroszczy. Wieczorem 11 listopada w auli Centrum Kultury i Sportu koncertował Chór „Astra” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku oraz choroszczański Chór Kameralny. W sobotę 12 listopada na ulicach Choroszczy został rozegrany Bieg Niepodległości – po raz drugi w nowej formule, a w czwartek 17 XI o 18:00 w Centrum odbędzie się doroczne dyktando.

Zapraszamy do obejrzenia bogatej fotorelacji!

WJC, fot. KG/M-GCKiS

326 odsłon