Rekordowa wystawa „Czar Wspomnień PRL-u”


Nie od dziś wiadomo, że seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów nr 15 w Choroszczy są skarbem całej lokalnej społeczności. Niosą radość ze wspólnego działania, empatię i są chyba najbardziej pracowitą grupą wolontariacką w całej gminie. Nie każdy jednak wiedział, że Koło gromadzi także dwa inne skarby – pamiątki materialne i liczne wspomnienia z minionych dekad.

Okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności zbiorów z lat PRL-u i wspomnień była czynna w dniach 26-29 listopada wystawa „Czar Wspomnień PRL-u” zorganizowana przez KEiR pod przewodnictwem Ireny Sakowicz, a wsparta logistycznie przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu, Bibliotekę Publiczną, Zespół Szkół i choroski samorząd. Smakołyki barwnie urozmaicające wernisaż ufundowali: Hanna Backiel – Podlaski Sad, Państwo Perkowscy – właściciele Zakładu Przetwórstwa Mięsnego PERKPOL oraz Leszek Rajczuk – Sklep Raj wchodzący w skład sieci Chorten.

Sprzęty gospodarstwa domowego, ówczesne RTV i AGD (oczywiście nie zabrakło frani czy kasprzaka), bibeloty, banknoty i bilon, etykiety, przybory szkolne, wyposażenie gospodarstw rolnych, radia z różnych dekad, książki, czasopisma, dokumenty, zeszyty, makatki i plakaty. Był i peerelowsko ekskluzywny papier toaletowy, i Lenin, i Cyrankiewicz z Gomułką spoglądający na dawne mury szkoły. Były mapy i hasła socjalistyczne. Nie zabrakło kroniki filmowej, muzyki i strojów z epoki (żywą scenkę ubijania masła i przędzenia odgrywały uczennice choroskiego gimnazjum. Ogółem kilkaset eksponatów – niekiedy bardzo rzadkich udało się Kołu Emerytów i Rencistów zgromadzić i wystawić w ramach czynu społecznego na 90 metrach kwadratowych gościnnej sali galeryjnej Centrum Kultury i Sportu.

Każdej wystawionej rzeczy towarzyszyły wspomnienia, którymi seniorzy raczyli odwiedzających wystawę. To wszystko zadziało się nie po to, by wychwalać PRL, ale aby pokazać dzielność zwykłych ludzi odważnie mierzących się z przyniesionym na sowieckich bagnetach system. Ludzi mądrych, sumiennych i pracowitych, dobrych wychowawców kolejnych pokoleń. Nie dziwi więc fakt, że wystawa, choć krótko dostępna, pobiła rekordy popularności. „Otwarta w czwartek 26 XI o 17:00 przyciągnęła do niedzieli 29 włącznie około pół tysiąca gości” – zaznacza Przemysław Waczyński dyrektor Centrum.

Gratulujemy całemu Kołu Emerytów i Rencistów nr 15 w Choroszczy znakomitego pomysłu i świetnej realizacji wystawy!

Więcej o wydarzeniu przeczytacie w najbliższym numerze „Gazety w Choroszczy” w połowie grudnia.

Wojciech Cymbalisty, fot. Mateusz Jacewicz

Więcej zdjęć: gazeta.choroszcz.pl

405 odsłon