Mazagan. Miasto miał przystanek w Choroszczy


28 września 2020 roku w murach Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zagościł Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. W ramach tegorocznej edycji programu TEATR POLSKA wystawiony został spektakl wędrowny „Mazagan. Miasto” w reżyserii Judyty Berłowskiej.

Trasa tegorocznej edycji Teatr Polska jak co roku jest bardzo szeroka, to aż 146 pokazów, które na przełomie września i listopada goszczą w 79 miejscowościach, gdzie dostęp do teatru instytucjonalnego jest na swój sposób ograniczony m.in. przez odległość, przyczyny ekonomiczne czy też trudność w połączeniach komunikacyjnych. Poniedziałkowy spektakl był częścią trasy podlaskiej, która powstała dzięki współpracy między ośrodkami kultury z Podlasia.

Mazagan. Miasto” – spektakl wystawiony w murach naszej instytucji, to opowieść o tęsknocie za domem skierowana do osób poszukujących swego miejsca na ziemi. Galeria Centrum Kultury podczas trwającego ponad godzinę spektaklu stała się wędrującym Miastem Mazagan. Jest to spektakl jedyny w swoim rodzaju, bowiem każdy uczestnik w stworzonej przez cały sztab teatru scenerii , przypominającej warunki domowe, może wziąć udział we wspólnej zabawie oraz tym scenicznym eksperymencie. „Mazagan.Miasto” to teatr wędrowny, co czyni go nieprzeciętnym – można go bowiem wystawić w praktycznie każdych warunkach np. w instytucjach kultury, bibliotekach, świetlicach, a co czyni go jeszcze bardziej unikalnym – może się również rozgościć w Państwa prywatnych domach.

Scenografia tej sztuki, jak i kostiumy w których ukazują się aktorzy, nie są przypadkowe, a każdy z nich jest bardzo ważnym elementem tworzącym jedyną w swoim rodzaju całość . Stół, domowa lampa abażurowa, garnek z zupą (zupa w tym spektaklu odegrała bardzo ważną rolę), które możemy napotkać praktycznie w każdym domu, jak i złota korona , kunsztowne zwoje pozorujące Torę, mające na celu nakierowanie widzów z historycznej debaty na ich własne, niekiedy nawet intymne doświadczenia, jakie wiążą się z rodziną, domem, nowymi odczuciami, czy też z ziemią rodzinną, bądź tęsknotą za nią spowodowaną pobytem na obczyźnie . Aktorzy z toruńskiego teatru odegrali swoje role w przestrzeni pomiędzy publicznością, co pozwoliło jeszcze bardziej wczuć się w wystawiany przez nich dramat .

Ta nowoczesna forma wystawiania teatru bardzo dobrze przyjęła się wśród choroszczańskiej publiczności. Chwilę po tych wyjątkowych doznaniach, jakie zapewnił publiczności „Mazagan.Miasto” aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu zasiedli wraz z widzami do wspólnej rozmowy, wymiany spostrzeżeń nt. wystawionego chwilę wcześniej dramatu Beniamina Bukowskiego.

Spektakl „Mazagan. Miasto” bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Wśród widowni goszczącej w galerii Centrum Kultury w Choroszczy zasiadało również jury konkursowe, które poddało spektakl wnikliwej ocenie.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(PK)