Kultura na kwarantannę


Znajdziecie tu zapowiedzi ciekawych wydarzeń kulturalnych, z których możecie korzystać online. Będziemy Waszym pośrednikiem w gąszczu propozycji, które w tej chwili dostępne są online. Śledźcie też nasz fanpage, gdzie pojawiać się będą bieżące informacje.

Jako że kultura jest powoli odmrażana, polecane pozycje kulturalne będą pojawiać co dwa tygodnie.

************************************************************************

13 lipca – 27 lipca

TEATR
“Komety”, reż. Leszek Dawid
Akcja rozgrywa się nad polskim morzem. Weronika (debiutująca w Teatrze Telewizji Magdalena Jaworska), młoda prawniczka z renomowanej warszawskiej kancelarii, przyjeżdża niespodziewanie do swoich dawno nieodwiedzanych rodziców (Agata Kulesza i Janusz Chabior). Towarzyszy jej dużo starszy Krystian (Piotr Głowacki), szef i jednocześnie kochanek. Szybko okazuje się, że ta wizyta wiąże się przede wszystkim z propozycją biznesową nie do odrzucenia, którą Weronika przedstawia matce i ojcu – dawnym hipisom, obecnie właścicielom ledwo wiążącego koniec z końcem nadmorskiego ośrodka wczasowego. Dochodzi do konfrontacji dwóch całkowicie odmiennych życiowych postaw, wychodzą na jaw tłumione żale i frustracje. W międzyczasie w tajemniczych okolicznościach znika Krystian.
Ten kameralny dramat rodzinny o dość niespodziewanym finale, to próba dotknięcia tajemnicy dynamiki międzyludzkich relacji i jej – czasem – całkowitej nieprzewidywalności.

FILM
“Szpital przemienienia”, reż. Edward Żebrowski
Jest 1939 rok, początek hitlerowskej okupacji. Stefan Trzyniecki, który rozpoczyna praktykę w szpitalu psychiatrycznym gdzieś na polskiej prowincji jest pełen wiary w powinność medycyny. Młody lekarz spotyka się jednak z postawami dalekimi od jego przekonań. Doświadczeni psychiatrzy toczą zacięte dyskusje na temat istoty człowieczeństwa, sensu ludzkiej egzystencji i powinności medycyny w obliczu choroby psychicznej. Rozmówcy reprezentują różne postawy – od ponurego nihilizmu do głębokiego humanitaryzmu. Ich teoretyczne debaty zostają brutalnie zweryfikowane w sytuacji granicznej, kiedy zapada decyzja eksterminacji pacjentów. Wizja zamknięcia szpitala staje się parabolą ludzkiego losu w czasach terroru i fanatyzmu. Wszystkie postawy lekarzy weryfikuje sądny dzień, w którym zapada decyzja eksterminacji pacjentów.
Film, który powstał na podstawie powieści Stanisława Lema Szpital Przemienienia podejmuje problematykę nie tylko lekarskiego sumienia, ale i moralności współczesnego człowieka. Wizja zamknięcia szpitala staje się parabolą ludzkiego losu w czasach terroru i fanatyzmu. Intrygującej fabule towarzyszy doborowa obsada, między innymi Ewa Dałkowska, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Bińczycki, Gustaw Holoubek i Zygmunt Hübner.

MUZYKA
Polecamy kanał Muzyka Zakorzeniona na portalu Vimeo.pl
Znajdziecie tam wiele nagrań z koncertów, potańcówek, ale także filmy dokumentujące muzyków wykonujących tradycyjną muzykę ludową.

DLA DZIECI
“Podarta książka”, Witold Giersz – bajka animowana
Co może się przyśnić, jeśli przed snem weźmie się do rąk podartą książkę? Jakich przygód przysporzy Jackowi fakt, że dwóm rozbójnikom podarł maczugi? Animacja z dużą dozą fantazji i wyobraźni pokazuje niezupełnie papierowy świat. Jacka spotyka moc przygód, ale można mieć pewność, że następnym razem zastanowi się dwa razy, zanim zacznie drzeć stronice swoich książek.

SZTUKA
15 lipca mija 610 lat od największej bitwy średniowiecznej Europy! Wtedy to Polska i Litwa ramię w ramię stanęły w walce przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. Historia Bitwy pod Grunwaldem stała się narodowym mitem pomagającym Polakom w najcięższych chwilach czasów zaborów. Była też nadzieją na odrodzenie i budziła poczucie godności.

„Potęga Symbolu” to bezpłatna wystawa opowiadająca o historii i legendzie. O najsłynniejszym obrazie Jana Matejki i o losach płótna ściśle związanego z losami Ojczyzny. Wystawa powstała z inicjatywy Narodowe Centrum Kultury, by uczcić rocznicę, ale również, żeby przypomnieć chwałę oręża i polsko-litewskie braterstwo broni.

Wystawa prezentowana będzie od 15 do 31 lipca w Warszawie, w przestrzeni otwartej Krakowskiego Przedmieścia, przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury oraz siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy również do pobierania elektronicznej wersji wystawy, stworzonej na na potrzeby instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego, szkół, czy organizacji pozarządowych.
Wystawę można umieścić na stronie internetowej, ale również wydrukować i zaprezentować publicznie – w dowolnej wielkości i na dowolnym nośniku. Szczegóły:

https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/galeria-kordegarda/aktualnosci/potega-symbolu-wystawa-do-pobrania?fbclid=IwAR0LWbtMOFZxBOb_w8IwH6GqMlj7dQTGubdKFjTCPp-uVj_4SXj70BLL7f8

LITERATURA
BOOKTO.pl
Na stronie znajduje się m.in. wykaz darmowych e-booków oraz wykaz lektur szkolnych, zarówno darmowych, jak i płatnych, dostępnych w formie elektronicznej.

************************************************************************

Tydzień 29 czerwca – 12 lipca

TEATR
Księga z San Michele”. Wspólne czytanie pamiętników Axela Munthego z pomocą wyobraźni. Czytania w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Krystiana Lupy i Piotra Skiby. Jako 18-letni student medycyny Szwed Axel Munthe odkrył w 1875 roku wyspę Capri, gdzie zauroczyła go maleńka kapliczka San Michele. Zakochał się w tym niezwykłym miejscu i przez lata marzył, by zbudować tu dom. Ciężko pracował i wreszcie udało mu się zrealizować marzenie. Zamieszkał w pięknej białej willi i wiódł spokojne życie w pełnej harmonii z otoczeniem. W swych słynnych pamiętnikach połączył realne fakty ze swego pełnego przygód życia z własnymi wizjami i refleksjami. Z dużą dozą humoru i życzliwości wobec wszystkich istot żywych pisał o ludziach, z którymi zetknął się na wyspie, i bogatej przyrodzie, która inspirowała go do przemyśleń. Tak stworzył jedną z najczęściej czytanych książek wspomnieniowych minionego stulecia.

Fot. Natan Berkowicz/Źródło: Teatr Powszechny

FILM
“Kot Bob i ja”, reż. Roger Spottiswoode
James od jedenastego roku życia zmaga się z różnymi stanami nietrzeźwości i oddala coraz bardziej od rodziny. Sam ma w sobie coś z bezpańskiego kota – mimo braku domu, przyjaciół i środków do życia, wciąż spada na cztery łapy. Od całkowitego pogrążenia się w nałogu narkotykowym chroni go tylko powracające postanowienia poprawy. Wszystkie dotychczasowe terapie się nie powiodły, ale James nie traci nadziei i wciąż podejmuje kolejne próby, jednocześnie starając się trzymać z dala od kolegów narkomanów i zarabiać na życie grą na instrumencie. Wbrew sloganom reklamowym bestsellerowej książki, na której opiera się film Rogera Spottiswoode’a, rudy futrzak nie jest jedynym zbawcą Jamesa – chłopak ma też trochę szczęścia do ludzi, którzy widzą w nim coś więcej, niż tylko życiowego rozbitka.

MUZYKA
Koncerty w cyklu “Made in Polska” dostępne na Youtube.
Po kilkunastu latach zdominowanych przez programy typu talent show telewizja powraca do transmisji koncertów. Projekt „Made in Polska”, przygotowany w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, ma na celu tworzenie i aktualizowanie audiowizualnej bazy danych rodzimej muzycznej popkultury.

DLA DZIECI
Czas Dzieci, portal który oferuje wiele ciekawych propozycji kulturalnych dla dzieci, m.in. spektakle.

SZTUKA
Wirtualna galeria sztuki. Projekt pracy inżynierskiej realizującej pierwszą w Polsce galerię VR umożliwiająca interakcje z obiektami przestrzennymi.

LITERATURA
KUL-owskie spotkania literackie – Wiesław Myśliwski – polski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej „Nike” (1997, 2007). Twórca, który czerpiąc ze źródeł chłopskiego doświadczenia i chłopskiej mowy żywej, wpisuje swoje kreacje w krąg uniwersalnych praw i prawd o świecie i ludzkiej egzystencji.

************************************************************************

Tydzień 22 czerwca – 28 czerwca

TEATR
“Rewizor” reż. Jerzy Stuhr
Arcydzieło rosyjskiej dramaturgii autorstwa Mikołaja Gogola w interpretacji Jerzego Stuhra i gwiazdorskiej obsadzie, ze zdjęciami Jolanty Dylewskiej.

Fot. kadr ze spektaklu/Ninateka.pl

FILM
“Opera o Polsce”, reż. Piotr Stasik
Filmowy kolaż materiałów współczesnych, archiwalnych, zdjęć dokumentalnych i inscenizowanych. Wśród nich również fragmenty audycji radiowych, absurdalne ogłoszenia matrymonialne, doniesienia prasowe, przemówienia polityczne. Forma nawiązuje do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiegio.
Piotr Stasik tworzy filmowy portret Polaka, zestawiając ze sobą obrazy różnych przejawów „polskości”. Tak powstaje prowokacyjna wizja Polski, pełnej kiczu, ludzkiego cierpienia i powtarzających się latami sprzeczności. Hipnotyczna, transowa muzyka Artura Zagajewskiego wprowadza atmosferę monotonii. Przyglądamy się rytuałom religijnym, obrządkom, patriotycznym obyczajom, czy zwykłej codzienności Polaków. Dokument uzupełniają intymne wspomnienia z dzieciństwa i charakterystyczne polskie krajobrazy.

Fot. kadr z filmu/Ninateka.pl

MUZYKA
Port kultury – koncerty online znad Wisły/Narodowe Centrum Kultury

27 czerwca i 4 lipca
27 czerwca będziemy mogli spotkać się z Misią Furtak, godz. 20:00

DLA DZIECI
“Dokąd pobiegła Alicja?”/Sezon na Dwójkę
Książeczka Lewisa Carrolla o przygodach Alicji – czy to w krainie czarów, czy po drugiej stronie lustra – miała być w zamierzeniu autora rozrywką i pouczeniem dla młodych czytelników. Szybko okazało się jednak, że stała się punktem odniesienia również – a nawet przede wszystkim – dla dorosłych.
Michał Montowski w audycji z cyklu Sezon na Dwójkę rozmawia z historyczką sztuki Justyną Guze i historykiem literatury, drem Markiem Gumkowskim, o roli bohaterki Carrolla w kulturze, od epoki wiktoriańskiej aż po współczesność. Rozmówcy próbują zgłębić fenomen Alicji, poruszany jest m.in. wątek wielopłaszczyznowości opowieści. Jest także mowa o samym autorze i jego biografii, o polskich przekładach oraz o tym, jak bardzo zmieniła się na przestrzeni ostatniego stulecia społeczna rola dziecka.

Fot. Ninateka.pl

SZTUKA
Kultura dostępna – online – Wirtualne muzea
Wirtualne spacery po ważnych historycznie miejscach w Polsce.

LITERATURA
Spotkania z książką online – Łukasz Najder
27 czerwca, godz. 18:00
O pisaniu i czytaniu. O późnym kapitalizmie i wspomnieniach z dzieciństwa. O Łukaszu Najderze i z Łukaszem Najderem. Zapraszamy na spotkanie online wokół książki „Moja osoba. Eseje i przygody”. Porozmawiamy o trendach w czytelnictwie, powracających problemach rynku pracy i ułudzie nostalgii. Czy w czasach późnego kapitalizmu jest jeszcze miejsce na bycie sobą? Czy sami decydujemy o tym, czego potrzebujemy? Jak wpływają na nas wspomnienia? Czego się boimy najbardziej?

Link do streamingu w wydarzeniu.

************************************************************************

Tydzień 15 czerwca – 21 czerwca

TEATR
W najbliższy czwartek 18.06 o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu “Teraz Apokalipsa. Laboratorium Nowych Epifanii.” Prof. Magdalena Zowczak zaprezentuje wykład pt. “Koniec, czyli Początek. Apokalipsa rolników”, w którym przybliży nam apokaliptyczne wizje zawarte w ludowej demonologii, opowie o cykliczno-linearnym widzeniu czasu oraz o wizjach zagłady, czyli oczyszczaniu świata przez żywioły, analogicznym do oczyszczania odradzającej się duszy, pojedynczej animulae. Usłyszycie także o Przepowiedniach Sybilly – Michaldy, Królowej Saby, biblijnych zapowiedziach kary Bożej za ludzkie grzechy i metaforze Drzewa Życia.
Wykład będzie dostępny na kanale YouTube Teatr Dramatyczny

FILM/TURYSTYKA
Cały świat w jednym miejscu: WORLD CAM

MUZYKA
VIVALDI w interpretacji Maxa Richtera – koncert

DLA DZIECI
TEATR LALKA – [Opowiadamy baśnie] H.CH. Andersen – “Ciotka”; w przekładzie Stefanii Beylin, Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Sawickiego, Bogusławy Sochańskiej i Franciszka Mirandoli. Teatr Lalka zaprasza do wysłuchania najpiękniejszych baśni. W interpretacji aktorów Teatru Lalka i w opracowaniu muzycznym Grzegorza Turnaua i Pawła Piątka usłyszymy bajki Hansa Christiana Andersena.
Historię ciotki opowiada Aneta Harasimczuk.

SZTUKA
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, polecamy wystawę “Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”.

LITERATURA
Autor wieczorową porą – spotkanie online z Moniką Sznajderman /Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
15 czerwca, godz. 19:30
Monika Sznajderman – pisarka, szefowa wydawnictwa Czarne, antropolożka kultury, działaczka społeczna.
Spotkanie odbędzie się na platformie Clickmeeting w ramach cyklu”Autor wieczorową porą” oraz akcji SBP #NieZostawiamCzytelnika. Poprowadzi je Aldona Łaniewska-Wołłk, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia.
Będzie to ostatnie spotkanie przed wakacjami!

************************************************************************

Tydzień 7 czerwca – 14 czerwca

MUZYKA

Krzysztof Penderecki | Rozmowy poszczególne

29 marca 2020 pożegnaliśmy Krzysztofa Pandereckiego. Zapraszamy do przypomnienia sobie postaci wybitnego kompozytora. Krzysztof Penderecki w rozmowie z Marcinem Gmysem o komponowaniu, rodzinie, słabości do dobrych samochodów i o swoim miejscu na ziemi

DLA DZIECI
Szkoły Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO

Serdecznie polecamy jako cykl lub od czasu do czasu regularne zajęcia online Szkoły Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO. Lekcje są prowadzone live na kanale Facebook. Zajęcia dla każdej grupy wiekowej, ale dzięki przystępności formy i treści szczególnie polecamy je dzieciom jako uzupełnienie zajęć stacjonarnych w M-GCKiS 🙂

Pracownia OKO powstała w Krakowie w 2007 roku.
Założona i prowadzona przez dr TOMASZA WEŁNĘ  artystę grafika, filmowca, wieloletniego wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie wykładowcę na Uniwersytecie Jagiellońskim współpracującego m. in. z telewizją TVN, telewizją TTV, INTERIA.PL, AGORA S.A., Sejmem RP, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, CANSON Polska. 

FILM
Święta Polskie

Cykl trzynastu filmów telewizyjnych poruszających tematykę moralną i psychologiczną. Akcja poszczególnych odcinków rozgrywa się  w jednym z dni świąt polskich. Na tle świątecznych rytuałów obserwujemy poglądy i postawy współczesnych Polaków.

1. Cud purymowy
2. Noc świętego Mikołaj
3. Żółty szali
4. W kogo ja się wrodziłem
5. Wszyscy święci
6. Miss mokrego podkoszulka
7. Biała sukienka
8. Długi weekend
9. Królowa chmur
10. Piekło niebo
11. Barbórka
12. Przybyli ułani
13. Miłość w przejściu podziemnym

Cała kolekcja jest dostępna w cenie 29.99 w sklepie.

W tym tygodniu polecamy Państwu
Przypowieść na Boże Ciało – film Biała Sukienka.

SZTUKA
Targi Sztuki Dostępnej od 07.06 do 30. 06. 2020 r.

Targi Sztuki Dostępnej to jedyne w Polsce profesjonalne targi sztuki z limitem ceny. Żadne z oferowanych tu dzieł nie może kosztować więcej niż 5 tys. zł. Przystępne ceny idą w parze z wysokim poziomem artystycznym. Na targach kupić można wyłącznie sztukę współczesną – dobrą i niedrogą. Pośród różnorodnych prac znalazły się też obrazy choroszczanki Joanny Czajkowskiej z Femi Kolektyw.

Targi Sztuki Dostępnej od początku planowane były jako impreza cykliczna, doroczna. Organizatorki wydarzenia – Lena Szwed-Strużyńska i Ewa Mierzejewska – zdecydowały się podjąć wyzwanie i tegoroczną edycję przenieść do sieci.

TEATR
Baśń o trzech konikach


Piękna scenografia, ludowa muzyka. Przeurocza baśń na dobranoc. Inspirowana motywami ludowymi baśń, która przypomina, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci. Szczególnie polecamy osobom o wysokich wymaganiach co do obrazu i dźwięku. Spektakl jest wyśmienitej jakości.

LITERATURA
Leopold Tyrmand „Zły”
CZĘŚĆ PIERWSZA

Książka – legenda. Najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u. A tak naprawdę niezwykle inteligentnie opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu. Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani – to bandziory. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

*****************************************************

Tydzień 1 czerwca – 7 czerwca

MUZYKA


TEATR WIELKI – OPERA NARODOWA I MALI MELOMANI

Jak ubrać się do opery, żeby nie wypłoszyć melomanów? Jak odszukać swoje miejsce na widowni i nie wpaść do kanału orkiestry? Dlaczego na Superbileterki zawsze można liczyć i jak to się stało, że najsłynniejsza operowa bohaterka to… Pani Latające Masło?

Moni i Uszko, zwariowane rodzeństwo, przeprowadzą Was przez kręte korytarze Teatru Wielkiego – opery Narodowej i udowodnią, że opera nie tylko da się lubić, ale też osłodzi każdy nudny wieczór. Wystarczy mieć dobrych przewodników — takich, jak bohaterowie historyjek Grzegorza Kasdepke. A zatem: do opery marsz — w końcu Teatr Wielki to nie jest straszny dwór

DLA DZIECI


1 czerwca, 18:00

Bajka o starej babci i molu Zbyszku

Czy da się lubić mola? Czy muchy mogą być miłe? Czy każdy ma swoją starą babcię? Dowiecie się tego z Bajki-Poczytajki na podstawie “Bajki o starej babci i molu Zbyszku” Maliny Prześlugi. Bohater opowieści żył sobie spokojnie w szafie, aż któregoś dnia ktoś włożył do szafy kulki naftaliny i Zbyszek został sierotą. Na szczęście zaopiekowała się nim mucha Marzena. I razem irytują starą babcię, najchętniej przez siadanie jej na nosie. Co tego wyniknie? Posłuchajcie. I nie zapomnijcie nosić czegoś pysznego! Adaptacja: Mirosława Krymska, Pracownia Przytulisko Wyobraźni SOK Animacja: Marta Taraszkiewicz, Pracownia Slow Art SOK Czytają: Mirosława Krymska (mól Zbyszek), Agnieszka Małka (babcia Ania), Dorota Skłodowska (mucha Marzena) Realizacja dźwięku: Jacek Racis

FILM

7 uczuć
player.pl – dostęp na 48h – 10zł

Pozostając w tematyce dzieciństwa serdecznie polecamy Państwu film 7 Uczuć. Ta z pozoru komedia to nic innego jak wykład-manifest o niezaspokojonych potrzebach dzieci. 7 najważniejszych uczuć, których lekceważenie burzy fundamenty szczęścia, spełnienia, spokoju, integralności psychicznej. Specyficzna Koterskiemu forma, wyśmienita obsada i ważki temat okraszony humorem. Temat obowiązkowy dla osób myślących o dzieciach na poważnie.

SZTUKA


Muzeum Narodowe w Krakowie

Jeśli tylko na Państwa szlaku w tym tygodniu znajdzie się gród pod Wawelem nie zapomnijcie o Muzeum Narodowym w Krakowie. Muzea są już otwarte dla zwiedzających. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia największej do tej pory wystawy prezentującej kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907). Pokazuje ona blisko 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich – malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru.

Przy okazji zachęcamy do oglądania naszego live’a w czwartek o 18:00 na kanale Facebook w ramach nowego cyklu Spotkania przy Sztaludze. Tematem najbliższego będzie postać Stanisława Wyspiańskiego i powstawanie na żywo rysunku pastelą na podobieństwo jego obrazu “Macierzyństwo”.

TEATR


Wesele
Pozostając przy postaci Stefana Wyspiańskiego proponujemy spektakl “Wesele”. Wraz z wybitnymi polskimi aktorami i studentami PWST w Krakowie przygotowała go Dorota Segda z okazji 70-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w 2017 roku.

LITERATURA

Ryms

Wyjątkowy na polskim rynku wydawniczym kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży dla nowoczesnych i ambitnych rodziców. Takich, którzy dbają o rozwój swoich dzieci, podsuwając im mądre i pięknie zilustrowane książki. Takich, którzy lubią być ze wszystkim na czasie – także ze współczesną literaturą dziecięcą. Takich, którzy lubią wiedzieć. Naszymi czytelnikami są również: twórcy – pisarze i ilustratorzy, nauczyciele, wychowawcy przedszkolni, bibliotekarze i wszyscy inni ludzie o otwartych umysłach.

_______________________________________________________________


Tydzień 25 maja – 1 czerwca

TEATR
29 maja godz. 20:00 – Teatr Provisorium i Kompania Teatr przedstawiają – Ferdydurke. „Upupienie”, „gęba”, „łydka” – przed nami klasyka gatunku. W teatralnej odsłonie Centrum Kultury w Lublinie przypominamy jedną z najważniejszych realizacji Teatru Provisorium i Kompanii Teatr – „Ferdydurke”. Współpraca obu teatrów dała ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej, a „Ferdydurke” uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90.

DLA DZIECI
27 maja godz. 18:00 – Teatr Barnaby ,,Calineczka”. Spektakl online. Zasiądźcie całą rodziną wygodnie przed odbiornikami i poczujcie się jak w teatrze!

29 maja 2020 r. o godz. 17.00 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na swój fanpage na Facebooku (https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska/), gdzie odbędzie się spotkanie on-line z Tomaszem Samojlikiem – biologiem, popularyzatorem wiedzy o przyrodzie, rysownikiem i twórcą komiksów.

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Kopalnia Soli w Wieliczce – spacer online

LITERATURA
Podcast w Spotify o książkach i o samym czytaniu. Cztery miłośniczki książek dyskutują na wszystkie około-literackie tematy, jakie przyjdą im do głowy.

FILM
“Wymyk”, reż. Grzegorz Zgliński. Dwaj bracia, Alfred (Robert Więckiewicz) oraz Jerzy (Łukasz Simlat) sprzeczają się o losy firmy przejętej po ojcu. Ich konflikt sięga jednak głębiej, relacja jest trudna przez wzajemne pretensje, zazdrość i rywalizację. Pewnego dnia awaria samochodu zmusza ich do podróży pociągiem, która kończy się tragicznie.

MUZYKA
Ponad pięć lat musieli czekać fani twórczości Misi Furtak na jej następny album. Rozczarowana branżą muzyczną współzałożycielka zespołu très.b zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z pisania piosenek, ale ostatecznie podjęła inną decyzję. Na szczęście, ponieważ wydany na początku 2019 roku album Co przyjdzie? zebrał entuzjastyczne recenzje. Krytycy chwalili kompozytorską dojrzałość Furtak, która stworzyła zestaw subtelnych, nastrojowych piosenek, płynnie przechodzących od kameralnego popu do psychodelicznego rocka.
Misia Furtak – koncert

************************************************************************

Tydzień 18 maja – 24 maja

TEATR
16 maja przypadł dzień Tatru Publicznego, z tej okazji teatry w Polsce przygotowały wiele ciekawych teatralnych propozycji online.
W dniach 17-23 maja 2020 do obejrzenia ONLINE czytania sztuki Tadeusza Rittnera „Wilki w nocy” w reżyserii Ewy Makomaskiej na stronie Teatru Polskiego w Warszawie. Bilet w cenie 5 zł. Wraz z linkiem do nagrania czytania dostaną Państwo dostęp do obejrzenia nagrania spektaklu “W oczach Zachodu” Josepha Conrada w reż. Janusza Opryńskiego.

DLA DZIECI
Teatr Lalek Guliwer dla najmłodszych z okazji Dnia Teatru Publicznego startuje z emisją klipów dokumentalnych “Ale Teatr!”. Odwiedzajcie profil Teatru Guliwer na FB.

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Teatro-Museu Dalí de Figueres w Figueres w północnej Katalonii, gdzie urodził się i umarł Salvador Dalí, jest obok muzeum Prado w Madrycie najczęściej odwiedzanym w Hiszpanii muzeum sztuki. Zaprojektowane przez Dalego, w swoich zbiorach gromadzi przeszło 360 prac, co stanowi jedną trzecią dorobku artysty. Jest siedzibą Fundacji Gala-Salvador Dalí oraz miejscem pochówku artysty.

Rok 2020 został ogłoszony rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja przypada setna rocznica urodzin Papieża. Z tej okazji w naszym cyklu wiele propozycji związanych z życiem i działalnością Jana Pawła II.

LITERATURA
Wywiad/rozmowa. Pod koniec życia, w kwietniu 2004 roku, Czesław Miłosz napisał do Jana Pawła II: „Wiek zmienia perspektywę i kiedy byłem młody zwracanie się przez poetę o błogosławieństwo papieskie uchodziło za niestosowność. A to właśnie jest przedmiotem mojej troski, bo w ciągu ostatnich lat pisałem wiersze z myślą o nieodbieganiu od katolickiej ortodoksji i nie wiem, jak w rezultacie to wychodziło. Proszę więc o słowa potwierdzające moje dążenie do wspólnego nam celu”. O znaczeniu tych słów, roli religii katolickiej w życiu poety, a także o słowach papieża, będących odpowiedzią na ten list, rozmawiają z Joanną Szwedowską Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Czesława Miłosza, oraz Paweł Huelle.

FILM
W tym tygodniu klasyka filmu o Janie Pawle II: “Karol, człowiek, który został Papieżem”. Kiedy wybucha II wojna światowa, Karol Wojtyła jest studentem drugiego roku polonistyki. Po latach decyduje się zostać księdzem, co w konsekwencji wynosi go na Tron Piotrowy.

“Z dalekiego kraju” – film biograficzny w reżyserii Krzysztofa Zanussiego z 1981 roku. Film przedstawia historię życia Karola Wojtyły. Losy przyszłego papieża zarysowane są na tle burzliwych i tragicznych wydarzeń XX wieku, jakie były udziałem Polski i Polaków. Akcja rozpoczyna się w 1926 roku, gdy młody Wojtyła uczestniczy w drodze krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kilka lat później nazistowskie Niemcy napadają na Polskę. Karol Wojtyła szuka schronienia w domu kardynała Sapiehy.

MUZYKA
Koncert “Artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II – Święty” z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

Koncert nagrany 5 lat temu. Na tydzień przed ogłoszeniem Jana Pawła II świętym. Autorka tekstów: Monika Partyk, muzyka: Włodzimierz Korcz, Tadeusz Wicherek – dyrygent, wokaliści: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Dorota Osińska, Zbigniew Wodecki, Marek Bałata, Grzegorz Wilk, Orkiestra Symfoniczna PFB, Halina Winiarska, Jerzy Kiszkis – recytacja, Cappella Gedanensis, prof. Alina Kowalska-Pińczak – przygotowanie chóru.

W dniu 18 maja o godz. 18:00 odbędzie się koncert “Santo subito. Prorok naszych czasów” z okazji 100.rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Zobaczycie plejadę polskich gwiazd! W widowisku o pontyfikacie Papieża Polaka wezmą udział m.in. Krystyna Prońko, Natalia Nykiel, Stanisława Celińska, Bracia Golec z GOLEC UORKIESTRA, Krzysztof Cugowski, Roksana Węgiel – Roxie, czy Kamil Bednarek, a widzów śledzących koncert przywita kard. Stanisław Dziwisz. Wydarzenie poprowadzi Maciej Musiał. Wydarzenie będzie równocześnie nadawane w TVP1, Jedynka – Program 1 Polskiego Radia, i na kanale YouTube Niepodległa. Szczegóły i pełną listę artystów znajdziecie w profilu wydarzenia!

************************************************************************

Tydzień 11 maja – 17 maja

TEATR
TR Warszawa: 12.05.2020 „R.I.P Kore” To inspirowana streamingami on-line oraz mitami greckimi opowieść o wiecznym cyklu życia, rozgrywająca się w wirtualnych przestrzeniach. Jej głównymi bohaterami są użytkownicy o nickach @korexanax01 i @narkissos_the_boy, którzy szukają swojego miejsca wśród światłowodów internetowego Eleusis.

Rozmowa z Ewą Pilewską, dyrektorką Teatru Powszechnego w Łodzi o aktualnej sytuacji kultury w kraju.

DLA DZIECI
Teatr Ludowy w Krakowie: „Krakowskie abecadło”- to muzyczny spektakl dla dzieci w wieku 5-10 i ich rodziców. W tej ciekawej historii, każdej literce alfabetu przypisana jest krakowska opowieść.

Link aktywny do 17 maja!

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Galeria sztuki we Florencji, znajdująca się w pobliżu Piazza della Signoria, jedno z najstarszych muzeów w Europie. Na bryłę budowli składają się dwa prostokątne budynki połączone trzecim, wychodzącym galerią nad rzekę Arno. Dziedziniec pomiędzy dwoma skrzydłami Uffizi nosi nazwę Piazza degli Uffizi. Galeria jest podzielona na kilka pomieszczeń utworzonych dla dzieł z różnych szkół i stylów, w porządku chronologicznym.

Można zwiedzać online!

LITERATURA
Tydzień Bibliotek: zapraszamy na wydarzenia online w Miejskiej Bibliotece w Choroszczy!

FILM
Na portalu www.ninateka.pl do 18 maja wielka uczta z filmami dokumentalnymi – Festiwal Millennium Docs Against Gravity dostępny online. Wiele ciekawych, nagradzanych filmów!

MUZYKA

#hot16challange2 – wyzwanie dla muzyków polskiej sceny, ale nie tylko dla muzyków, znane osoby nagrywają teksty, rapują, śpiewają, cała akcja ma na celu zebranie środków na służbę zdrowia w walce z koronawirusem; należy nagrać 16 wersów i nominować kolejne osoby do akcji, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny.

************************************************************************

Tydzień 4 maja – 10 maja

TEATR
“Narty Ojca Świętego” reż. Piotr Cieplak
Telewizyjna wersja przedstawienia z 2004 roku, które cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród widzów Teatru Narodowego w Warszawie. W tekście Jerzego Pilcha nie brakuje satyrycznych obrazków i sarkastycznych spostrzeżeń. Spektakl dostępny do 8 maja!

Fot. Oświęcimskie Centrum Kultury

DLA DZIECI
„W królestwie muzyki” Michała Jurkiewicza to edukacyjny projekt muzyczny adresowany dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Pomysł opiera się na bajkowej-dźwiękowej podróży przez wszystkie rodzaje muzyki – od opery, operetki aż po musical. Przedstawienie w lekkiej, ciekawej i zabawnej formie zaznajamia dzieci z zasadami muzyki, a jednocześnie jest wspaniałą zabawą.

Fot. Ninateka.pl

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Muzeum Luwru w Paryżu na swojej stronie oferuje wiele ciekawych inicjatyw, lekcje sztuki, wybrane dzieła ze swoich kolekcji. Strona dostępna także w jęz. angielskim.

LITERATURA

Nie lada gratka dla fanów fantasy czy horrorów..
Zachęcamy do lektury oferowanych przez portal Fantastyka Polska opowiadań, noweli i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru. Wystarczy zarejestrować się poprzez link podany poniżej – bez żadnych zobowiązań i bez konieczności zgadzania się na przetwarzanie danych osobowych. Czeka tam na Was niespełna trzysta e-booków, a jak zapewniają twórcy – z każdym miesiącem zasoby tego portalu będą się systematycznie powiększać.

Fantastyka polska

FILM
“Dom” krótkometrażowy film dokumentalny Thomasa Gleesona. Pięknie sfilmowane krajobrazy Nowej Zelandii, dom zawsze wydaje nam się czymś mocnym i niezniszczalnym. Film pokazuje, jak tak naprawdę jest kruchy i nietrwały. “Home” mówi nam, jak budynek może stać się domem.

Kadr z filmu

MUZYKA
Wiosna Wirtuali – koncert online Bisz/Radex, czyli jednego z najbardziej oryginalnych zespołów na scenie okołohiphopowej. Znani są ze swoich znakomitych tekstów oraz muzycznego, wykraczającego poza schemat podejścia do bitów.

Fot. kultura.onet.pl

Kultowe rozmowy – Jerzy Maksymiuk
Rozmowa z polskim dyrygentem, pianistą, kompozytorem muzyki poważnej i filmowej, pochodzącym z Grodna, przez pierwsze lata życia mieszkającym w Białymstoku.

************************************************************************

Tydzień 27 kwietnia – 3 maja

TEATR:

Teatr Wielki w Łodzi , premiera 29 kwietnia 2020

Bezprecedensowy projekt taneczny, wirtualny spektakl baletowy w choreografii Grzegorza Brożka w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi do specjalnie skomponowanej muzyki Cezarego Kurowskiego z wokalizą Olgi Maroszek (kontralt). O artystach w zamknięciu, pozbawionych sceny i możliwości wyrażania siebie oraz nadziei na lepsze jutro. Zapraszamy do wspólnego oglądania – premiera w Międzynarodowy Dzień Tańca – 29 kwietnia 2020.

Nie będzie to kolaż z udziałem 36 artystów a wirtualny spektakl, film przedstawiający ciąg zdarzeń. “Separated life” to eksperyment, który poprzez przekazywanie choreografii online pozwala tancerzom na własną jego interpretację. Tutaj krok jest odczuciem wewnętrznej potrzeby dzielenia się sztuką. (opis Teatr Wielki Łódź)

Antygona w Nowym Jorku reż. Kazimierz Kutz

Antyczna tragedia Sofoklesa przeniesiona do zamieszkanego przez bezdomnych parku na dolnym Manhattanie. W Tomkins Square Park drzemie na ławce Sasza, rosyjski Żyd, malarz z Petersburga, zamknięty w sobie, milczący, wieczny uciekinier. Za chwilę pojawią się Portorykanka Anita i Pchełka, cwaniaczek z Polski, epileptyk, mitoman, błazen, który z każdego nieszczęścia potrafi zrobić wygłup. Kiedyś mieli swoje pragnienia i aspiracje. Teraz park i ta ławka to wszystko, co pozostało im z życia. Anita chce wyprawić godny pogrzeb swemu ukochanemu, który zamarzł w parku, i pochować go w osobnym grobie, nie we wspólnej mogile, gdzie bezimiennie grzebie się wszystkich bezdomnych. Za niecałe 20 dolarów Sasza i Pchełka podejmują się odnaleźć nieboszczyka.  (opis NINATEKA)

Fot. Ninateka.pl

https://ninateka.pl/film/antygona-w-nowym-jorku-kazimierz-kutz

DLA DZIECI

O nie! W twojej książce jest potwór! Tom Fletcher czyta  najmłodszym swoją książkę. Autor „Gwiazdkozaura”, który  zajmuje w naszej  Bibliotece szczególne miejsce, stworzył książeczkę do wspólnego czytania przed snem. To angażująca historia, która z każdą stroną udowadnia, że na  kartkach papieru może kryć się fantastyczny świat. Dzieci  z pewnością polubią tę interaktywną zabawę! Potrząśnij książką i przewróć stronę… Dodatkowo maluchy zaznajamiają się z zwrotami w języku angielskim.

SZTUKA

MUZEA I GALERIE:

Debata Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

https://artmuseum.pl/pl/wydarzenia/produkcja-czy-przetrwanie-przyszlosc-kultury-w-miescie

Proj. Kaja Kusztra

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

” Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”

Wirtualny spacer po wystawie, który od momentu otwarcia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. I  obejrzało ją już 118 000 osób. W związku z kwarantanną  Centrum Kultury Zamek w Poznaniu umożliwiło zwiedzanie online

https://ckzamek.pl/artykuly/5836-wirtualny-spacer-po-wystawie-frida-kahlo-i-diego-r/

LITERATURA:

Książka na wynos Big Book Cafe – https://www.facebook.com/bigbookcafe/

FILM:

„Tandemem przez pogranicze”/Podlasie Make Me Happy

„Made in Poland” reż. Przemysław Wojcieszek

Siedemnastoletni ministrant Boguś Kowalski obudził się pewnego dnia i uznał, że komunikat, jaki chciałby wysłać światu zawiera się w zwrocie “fuck off”, który tatuuje sobie na czole. Kiedy demolowanie budek telefonicznych i samochodów na blokowisku nie zmniejsza wściekłości, zwraca się o pomoc do “autorytetów”: księdza, nauczyciela polskiego i matki, wielbicielki Krzysztofa Krawczyka. Jednak nie są oni w stanie zmniejszyć jego frustracji. (opis dystrybutora)

https://www.cda.pl/video/14677258/vfilm

Fot. Bialystok Online

MUZYKA:

Tradycje w kwarantannie – strona powstała po to by ułatwić Państwu spotkanie z muzyką tradycyjną polskiej wsi bez wychodzenia z domu http://tradycjawkwarantannie.pl/

„Legenda o Bałtyku” reż. Robert Bondara opera z Teatru Wielkiego w Poznaniu

Legenda Bałtyku, to opera skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego, wystawiona po raz pierwszy w 1924 roku na scenie z Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziś oglądać możemy współczesną interpretację w reżyserii Roberta Bondary, pod batutą Maestro Tadeusza Kozłowskiego. http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/legenda-baltyku/

Fot. kultura.poznan.pl

************************************************************************

Tydzień 20 – 27 kwietnia

TEATR:

„Prawiek i inne czasy” Adaptacja książki noblistki Olgi Tokarczuk. Jej znakomita powieść zdobyła m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i nominację do nagrody literackiej „Nike”. Opowieść stanowi pomieszanie realizmu, historii, mitu, fantastyki i magii. Reż. Piotr Tomaszuk

Fot. Ninateka


TEATR DLA DZIECI
„Gdzie jest Pinokio”


Podczas wakacji trupa aktorów, muzyków i cyrkowców przemierza całą Polskę. W kolejnych miejscowościach artyści rozbijają namiot i zapraszają mieszkańców do Cyrku Ogniojada na spektakl o Pinokiu – bohaterze powieści Carla Collodiego. Pewnego dnia aktor grający główną rolę buntuje się i robi wszystko, by kolejne przedstawienie już się nie odbyło. Jak zareaguje reszta grupy? Znana wszystkim historia drewnianego chłopca nabiera zupełnie nowego wymiaru. Okazuje się, że w życiu Pinokia i zespołu aktorskiego kryje się wiele rodzinnych tajemnic.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, reż. Robert Jarosz

screen ze spektaklu


SZTUKA:

MUZEA I GALERIE

The British Museum


Wirtualna wycieczka po Brytyjskim Muzeum w LondynieLITERATURA

Fanpage Michała Nogasia


Polecamy fanpage Michała Nogasia, dziennikarza, który od lat zajmuje się książkami i upowszechnianiem czytelnictwa. Na bieżąco umieszcza tam nowości, artykuły z dziedziny literatury.


FILM


„Papusza”


Tytułowa bohaterka jest cygańską poetką pisząca w języku romskim, której wiersze przetłumaczono na
polski wydano dzięki staniom Juliana Tuwima. Film jest wielowarstwową opowieścią o życiu poetki. Reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

„E-Kino pod Baranami”

Ruszyło jedno z większych kin online. „E-Kino pod Baranami” to niezwykły zbiór wyselekcjonowanych uważnie filmów. Ambitnych i ciekawych. Za niewielką opłatą (taniej niż bilet do kina) możemy mieć dostęp do arcydzieł współczesnego kina.

screen ze strony


MUZYKA


„Warszawska Jesień”

To jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej. Po raz pierwszy odbył się w 1956 roku. Przez wiele lat była to jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy. Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich, a nad programem kolejnych edycji pracuje Komisja Repertuarowa powoływana przez Zarząd Związku. Mamy możliwość obejrzenia reportażu o tym ważnym wydarzeniu na mapie polskiej muzyki.

kadr z filmu

************************************************************************

Tydzień 10 – 19 kwietnia

TEATR
“Brancz”, reż. Juliusz Machulski

Autorski spektakl Juliusza Machulskiego w doborowej obsadzie, komedia znakomicie portretująca współczesną polską rodzinę. Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Juliusz Machulski w spektaklu według scenariusza własnego autorstwa celnie portretuje współczesną polską „patchworkową” rodzinę. Pokazuje niedające się pogodzić różnice, a także pozorne sprzeczności, które znikają przy odrobinie dobrej woli każdej ze stron. Brancz to również znakomity materiał na kreacje aktorskie różnych generacji aktorów.

Fot. Ninateka

“Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, reż. Piotr Tomaszuk

Misterium wielkanocne Mikołaja z Wilkowiecka. W wersji twórcy Teatru Wierszalin, Piotra Tomaszuka, pasyjną historię opowiada wikary ze współczesnej parafii na podlaskiej wsi, który postanawia wystawić misterium z parafianami. Tak obsadza role, aby wykorzystać realia życia codziennego wykonawców i podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.

Fot. Wyborcza Białystok

FILM DZIECIOM
“Lato w mieście”/Zachęta TV
Film dla najmłodszych przybliżający sztukę współczesną w sześciu ciekawych podróżach po mieście. O sztuce opowiadają kuratorki wystaw i wyjaśniają szczegóły prac.

Fot. Zachęta

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Muzeum Narodowe w Krakowie – zbiory online
Bardzo ciekawe zasoby cyfrowe, cykle edukacyjne, quizy o sztuce i zabawy oparte na cyfrowych zbiorach.

LITERATURA
Na profilu FB Fundacji Wisławy Szymborskiej udostępniane są filmiki z artystami i aktorami, czytającymi wiersze polskiej noblistki. Zapraszamy do śledzenia!

FILM
“Braciszek”, reż. Andrzej Barański
Braciszka poznajemy w ostatnich dniach jego życia, kiedy z właściwą mu dobrotliwością, chce odejść z tego świata. Podejmuje taką decyzję w intencji uratowania życia chorego chłopca. W kolejnych odsłonach Braciszek żegna się z ziemskim życiem i cieszy na spotkanie z wiecznością. Pomiędzy tymi scenami-stacjami, w retrospekcjach poznajemy niezwykłą osobowość Braciszka. Widzimy go jako zakonnika zatopionego w żarliwej modlitwie w ciszy klasztoru oraz kwestarza, w kontaktach ze zwykłymi ludźmi. Mikroświat rzeczy i drobnych spraw wprowadza do opowieści wymiar poetycki i swoistą mistykę codzienności.

Fot. Telemagazyn

MUZYKA
“Pieśń o Bożym umęczeniu” w wykonaniu Adama Struga i Mateusza Kowalskiego.
Nabożna i piękna pieśń pasyjna z XV wieku.

Pasja według Świętego Łukasza Krzysztof Penderecki

W 2016 roku przypadła 50. rocznica prawykonania utworu, w którym Krzysztof Penderecki, podejmując temat męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa, połączył Bachowskie tradycje z awangardowymi środkami muzycznymi. Zapraszamy do wysłuchania „Pasji według św. Łukasza”, do którego doszło 25 marca 2016 r. podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie.

Pasja według Świętego Łukasza Krzysztof Penderecki foto: ninateka.pl

Słyszeliście kiedyś o Allelujkach? Allelujki to chodzenie drugiego dnia świąt od domu do domu z pieśniami o zmartwychwstaniu Jezusa.

Cykl piosenek “Allelujki” to pomysł Beaty Postnikoff. Napisała kiedyś kilka piosenek wielkanocnych, trochę na podobieństwo bożonarodzeniowych pastorałek, w których przeplatają się motywy biblijne i nawiązania do współczesności. Znajomi artyści napisali do nich muzykę (m.in. Kuba Mędrzycki, Leszek Czajkowski, Anna Bianka Bialasiewicz) grupa wokalistów zaśpiewała (Bianka Glazebrook, Olga Okła, Dominika Świątek, Maciej Dzięciołowski, Renata Spłocharska) – i naszym zdaniem wyszło naprawdę dobrze! Posłuchajcie koniecznie.

 

************************************************************************

Tydzień 6 – 10 kwietnia

TEATR
Opera i balet “Halka“, reż. Mariusz Treliński
Polska opera narodowa z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Skomponowana w dwóch wersjach; dwuaktowej i, częściej wykonywanej, czteroaktowej. Najbardziej znane utwory, to mazur z I aktu i aria Jontka z IV aktu Szumią jodły na gór szczycie.

“Halka”, fot. Vogue Polska


SŁUCHOWISKO DZIECIOM
Jak walczyć z chandrą? O tym najmłodsi mogą dowiedzieć się ze słuchowiska dla dzieci autorstwa Danuty Parlak – historii ponurego dnia w pewnym pałacu, do którego przybywa nieproszony gość.
“Bura Gbura”/Danuta Parlak

Fot. Polskie Radio

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Konkurs – zbiory otwarte Muzeum Narodowego w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w instagramowym konkursie “Zbiory otwarte MNK”.
Zasady są proste:
1. Ściągnij ze strony zbiory.mnk.pl swoje ulubione dzieło sztuki. Wykaż się kreatywnością i stwórz mem ze ściągniętego obrazu, zdjęcia czy rzeźby. Podpowiadamy, że do tworzenia memów z tekstem i gifem możesz wykorzystać możliwości Instagrama podczas tworzenia relacji.
2. Następnie opublikuj mem na swoim profilu na Instagramie oznaczając go hasztagami #zbioryotwartemnk #opencollectionnmk. Możesz to zrobić w poście lub w Instastory. Pamiętaj jednak, że każde story, które będzie brało udział w konkursie, musi zostać zapisane i oznaczone profilem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Spośród nadesłanych zgłoszeń MNK wybierze osiem, których autorzy otrzymają podwójne bilety wstępu na wybraną wystawę czasową w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorzy trzech najlepszych zdjęć wybranych przez komisję konkursową otrzymają również wyjątkowe gadżety i wybrane publikacje Wydawnictwa MNK.

Źródło: MNK

Polscy artyści i marki udostępniają darmowe ilustracje do pokolorowania w domu. Znajdzie się tu coś i dla najmłodszych, i dla dorosłych fanów kreatywnego relaksu z kredkami.

LITERATURA
Musisz przeczytać lekturę, a przed „narodową kwarantanną” nie zdążyłeś jej wypożyczyć w Bibliotece? Mamy na to sposób!
W Cyfrowej Bibliotece pod adresem: www.wolnelektury.pl z pewnością odnajdziesz pozycję książkową, której potrzebujesz (i wiele innych!).
Pamiętaj jednak, że w domenie publicznej dostępne są tylko i wyłącznie utwory do których prawa autorskie wygasły (dzieje się tak, gdy od śmierci samego autora/tłumacza minie 70lat), bądź te na wolnych licencjach.

FILM
“Rejs”, w reż. Marka Piwowskiego. Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku. Płynący wodami Wisły statek donikąd, z pogrążoną w absurdalnych rozgrywkach, zniewoloną społecznością pasażerów, był odbierany jako oczywista metafora kraju za rządów Gomułki, chociaż w filmie polityki nie było.

MUZYKA
Misteria Paschalia 2.0 w Dwójce online
Festiwal Misteria Paschalia przenosi się – jak wiele kulturalnych wydarzeń nawiązujących do akcji #zostańwdomu – do internetu. W dniach 3-13 kwietnia, czyli w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, na stronie radiowej Dwójki będzie można wysłuchać aż 11 najlepszych koncertów z poprzednich odsłon krakowskiego święta muzyki dawnej.

Program transmisji – które znajdziecie na www.dwojka.polskieradio.pl oraz na profilu facebookowym Misteria Paschalia – znajdziecie w wydarzeniu. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 18.00

************************************************************************

Tydzień 30 marca – 5 kwietnia 2020

TEATR
“CARMEN” 31 marca i 2 kwietnia, godz. 19:00 Teatr Wielki
“Carmen” to jedna z najczęściej wystawianych oper na świecie. Mimo ogromnego powodzenia dzisiaj, jej początkowe losy były wyjątkowo trudne – prapremiera nie powiodła się, co przyczyniło się do przedwczesnej śmierci kompozytora. Nowatorska opera werystyczna od lat porywa słuchaczy niezwykłym temperamentem, hiszpańskim kolorytem i efektownością. Powoływana w kolejnych inscenizacjach historia cyganki-uwodzicielki to jednak nie tylko – jak zwykło się uważać – hymn na cześć życia z kultową uwerturą i Habanerą.

Fot. Teatr Wielki

TEATR DZIECIOM
Opera Helsińska “Pippi Långstrump”. Pippi Pończoszanka, silna i psotna dziewczyna z piegami i czerwonymi warkoczami, podbija klasyczny balet. Szwedzka tancerka i choreografka Pär Isberg zabiera bohaterkę powieści Astrid Lindgren na scenę operową w Helsinkach. Muzykę zapewniają Georg Riedel i Stefan Nilsson. Dostępne do 20 kwietnia!

Fot. East News

SZTUKA: MUZEA i GALERIE
Muzeum Etnograficzne w Warszawie – zwiedzanie online. Wirtualny spacer po wystawach Zwykłe-Niezwykłe, Zakochany Chopin oraz Czas Świętowania. Przeglądarka obiektów – stroje ludowe, akcesoria, tkaniny, wybór obrazów m.in. Ociepka, Sówka, Shummer, ekspozycje online ilustrowane fotografiami, grafikami i pocztówkami z archiwum PME.

Fot. Wikipedia

LITERATURA
Unia Literacka zaprasza na codzienne przeciwwirusowe spotkania literackie, zatytułowane „UL z książkami”.
Codziennie o godz. 18:00 na fanpage Unii Literackiej możecie „spotkać się on-line” z autorami popularnych książek, którzy czytają na żywo fragmenty swoich powieści/swojej poezji ( w tym również najnowszych dzieł, jeszcze nie dostępnych dla Czytelników!).

FILM
“Młyn i krzyż”– film w reżyserii Lecha Majewskiego. Jest to adaptacja książki Michaela Gibsona, poświęconej obrazowi “Droga krzyżowa” pędzla Pietera Bruegla (starszego).

Fot. Filmweb

“Uczta Babette” – przepiękne i poruszające arcydzieło kinematografii, na podstawie opowiadania autorki „Pożegnania z Afryką”, cyfrowo remasterowane. Mała, XIX-wieczna duńska osada rybacka. Służąca u dwóch sióstr Francuzka Babette postanawia urządzić wykwintną kolację. Jej niecodzienna sztuka kulinarna całkowicie odmienia życie skrępowanych zbytnią pobożnością mieszkańców małego miasteczka. Film ten, będący swoistym manifestem afirmacji życia, przedstawia tytułową ucztę w tak niesamowity sposób, że do dzisiaj jest ona niedoścignionym wzorem wszystkich wykwintnych restauratorów na całym świecie.

MUZYKA
Niestety, 29 marca 2020 pożegnaliśmy wielkiego polskiego kompozytora – Krzysztofa Pendereckiego. Urodzony 23 listopada 1933 w Dębicy kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.
Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

************************************************************************

Tydzień 23-29 marca 2020

TEATR
“Konformista 2029” Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, w reż. Bartosza Szydłowskiego, Transmisja 25 marca 2020 godz. 20:00 na na profilu FB Teatru Łaźnia Nowa.
Co z ludźmi, którzy chcą patrzeć tam, gdzie patrzą wszyscy? Nie chcą się odróżniać. Pragną razem z innymi nieść na sztandarach hasła Słusznej Sprawy. Nie przeszkadzają im ład i porządek wprowadzane dekretami, rozporządzeniami i paragrafami. Oto obowiązujący wzór na normalność. Oto strach przed wolnością.

Konformista 2029 fot. Monika Stolarska Teatr Łaźnia Nowa

“Zapiski oficera Armii Czerwonej” Teatr Dramatyczny Białystok reż Andrzej Jakimiec, Transmisja 26 marca 2020 godz. 20:00 pod linikiem: Zapiski oficera Armii Czerwonej online

Fot. Teatr Dramatyczny

Perypetie Miszy Zubowa tytułowego żołnierza Armii Czerwonej, który musi zmierzyć się z rzeczywistością okupowanej przez Sowietów, później Niemców Wileńszczyźnie. Rola Krzysztofa Ławniczaka, cieszy się gości na deskach białostockiego teatru już od 28 lat, co świadczy o jej popularności.

TEATR DZIECIOM
Teatr Guliwer rusza z projektem TeatrGuliwerOnline i serdecznie zaprasza na Wirtualne Podróże z Teatrem Guliwer na Facebooku.
W ramach Wirtualnych Podróży planuje wiele niespodzianek, zachęcamy do śledzenia fanpage’a !

Fot. Teatr Guliwer

SZTUKA: MUZEA i GALERIE
Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi nie tylko dzieła sztuki, ale także ich cyfrowe wizerunki oraz dane dzieł sztuki. Na swojej stronie udostępnia te informacje. Jest ich jeszcze niewiele w porównaniu z wielkością kolekcji MNW, która liczy ponad 800 tysięcy muzealiów, ale liczba udostępnionych zabytków systematycznie rośnie. Zachęcamy do częstego odwiedzania strony! Narodowe Muzeum Cyfrowe

Ferdynand Ruszczyc “Karczma przy drodze”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Zamkowe w Malborku – wirtualny spacer
Zamek na wyciągnięcie myszki! Możecie zwiedzać muzeum bez wychodzenia z domu.

Zamek w Malborku

LITERATURA

Sieć Empik z racji na pandemię koronawirusa udostępnia wszystkim użytkownikom Empik Premium darmowy dostęp przez 60 dni do ponad 11 tys. audiobooków i e-booków oraz do oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go.

Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choroszczy często czytają, bądź pytają, jak i ustawiają się w kolejce po książki m.in. takich autorów jak: Pilipiuk Andrzej, Bonda Katarzyna, Miszczuk Katarzyna Berenika, Figaro K.A., Lingas-Łoniewska Agnieszka, Miłoszewski Wojtek, Majcher Magdalena, Child Lee, Grzędowicz Jarosław, Droga Katarzyna, Carter Chris, itd.

Audiobooki, jak i e-booki powyższych autorów (jak i wielu innych polskich i zagranicznych) są dostępne całkowicie bezpłatnie dla Czytelników w wyżej wspomnianej aplikacji (do pobrania w Sklepie Google Play oraz App Store).

FILM
“Soból i panna” reż. Hubert Drapella (1983)
Historia romansu pomiędzy wysoko urodzonym studentem Michałem Rajeckim a wiejską dziewczyną Warszulką. Sceny filmu realizowane były na terenie parku w Choroszczy.

MUZYKA
Koncert zespołu Raz Dwa Trzy z okazji 20-lecia. Zarejestrowany w 2018 r.

Narodowe Forum Muzyki Online – transmisje i retransmisje koncertów muzyki poważnej z wrocławskiego Forum Muzyki.

Koncert live zespołu Chłopcy z Placu Broni – gwiazdy Jarmarku Dominikańskiego 2019 w Choroszczy. 28 marca, godz. 20:00 na fanpage’u Nowohuckiego Centrum Kultury

Fot. M-GCKiS w Choroszczy