Kultura na kwarantannę


Znajdziecie tu zapowiedzi ciekawych wydarzeń kulturalnych, z których możecie korzystać online. Będziemy Waszym pośrednikiem w gąszczu propozycji, które w tej chwili dostępne są online. Śledźcie też nasz fanpage, gdzie pojawiać się będą bieżące informacje.

Aby przejść do wydarzenia – kliknij w obrazek.

************************************************************************

18 stycznia – 24 stycznia

FILM

“Losing Alaska”/Tom Burke

Z powodu rosnących temperatur wioska Newtok na Alasce powoli znika w morzu. 375 mieszkańców tego rozległego i pięknego obszaru wiecznej zmarzliny od lat funkcjonuje w ciągłym strachu, że ich miejsce zamieszkania dosłownie zatonie. Kamera rejestruje codzienność lokalnej społeczności, żyjącej w cieniu powolnie nadchodzącej katastrofy. 

TEATR

“Smutek i melancholia”/Bonn Park, reż. Piotr Waligórski/ Teatr Dramatyczny

Postawił stopę na ziemi i skończyła się epoka lodowcowa. Usiadł na łóżku – Rzym zbudowano, przeciągnął się – Rzym zniszczono. Zrobił jeden krok w stronę okna, urodził się Mozart, zrobił drugi krok, zaczęły się zdjęcia do “Amadeusza”. Odsłonił firankę, skończył się kapitalizm. Spojrzał przez okno, lato, jesień, zima, wiosna. Koniec dnia, początek dnia. Koniec świata, początek świata.

Zdzisław Wardejn i Waldemar Barwiński w mistrzowskim duecie opowiadają o smutku i endorfinach, które zapadają w długi sen zimowy, nigdy nie słysząc dzwoniącego budzika.

“Smutek i melancholia” to tragikomiczna przypowieść o upływie czasu – prawdziwa komedia o depresji. 

MUZYKA

“Kusaki i kozaki”/Muzyka Odnaleziona

Korowód barwnych i nieco niepokojących postaci, a wśród nich m.in. śmierć, diabły, niedźwiedź… Z tego odcinka dowiemy się o zapomnianych obrzędach „kusaków” i „kozaków”, które odbywały się we wsiach pod koniec karnawału oraz w trakcie postu. Wspomniany barwny korowód chodził od domu do domu i zbierał dary, aby potem urządzić zabawę dla całej wsi, która trwała do północy.

Andrzej Bieńkowski urodził się w 1946 roku w Warszawie. Jest etnografem, pisarzem, malarzem i profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku. Od lat 80. prowadzi badania etnograficzne w dziedzinie muzyki;  poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie. Zgromadził prywatne archiwum etnograficzne, które zawiera tysiące nagrań audio, wideo oraz zdjęcia (też archiwalne) i instrumenty.

Muzyka odnaleziona to cykl krótkich programów prezentujących zapomnianą kulturę muzyczną polskiej wsi. W kolejnych odcinkach zawarto unikatowe nagrania archiwalne dokumentujące dokonania ostatnich wiejskich muzykantów. Program prowadzi autor archiwum – prof. Andrzej Bieńkowski.

SZTUKA

“Wojciech Plewiński/Notacje”

Fotografia to są nieustające łowy, polowanie – twierdzi Wojciech Plewiński, bohater programu Notacje. W odcinku opowiada o swoim życiu bogatym w przeprowadzki – od Dolnego Śląska po Kraków, gdzie studiował rzeźbę, a następnie architekturę – ale przede wszystkim o swojej drodze do fotografii. Jako pracownik krakowskiej pracowni konserwacji zabytków zainteresował się tą sztuką; okazało się, że ma do niej talent, być może po ojcu, który fotografował (głównie zwierzęta). Jego droga do fotografii to ścieżka od amatorskiego wywoływania zdjęć po angaż w “Przekroju” w 1956 roku. Portretował dla pisma dziewczyny na okładki, starał się, mimo reżyserowania swoich bohaterek, uczynić z nich pełnokrwiste podmioty fotografii. 

LITERATURA

Wywiad online z lekarzem z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, prowadzonego przez Fundację „Pomóż im”.

Podlaski Instytut Kultury, Fundacja „Pomóż im” oraz wydawnictwo Znak zaprosili 15 grudnia 2020 r. na spotkanie online z doktorem Dariuszem Kuciem z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, wieloletnim lekarzem Białostockiego Hospicjum dla Dzieci prowadzonego przez Fundację „Pomóż Im”. W swojej książce „Niedługie życie”, wydanej 1 grudnia 2020 roku przez wydawnictwo Znak, podjął on temat życia i pożegnania z nieuleczalnie chorymi dziećmi.

To zbiór 21 wywiadów z rodzicami dzieci, które cierpiały z powodu chorób nieuleczalnych i były pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci Fundacji „Pomóż Im”  – mówi dr Dariusz Kuć. – Książkę tę napisałem po to, żeby zrozumieć, co to znaczy pozwolić swemu dziecku odejść. Kiedy jest ten moment, w którym najlepsze, co można zrobić w imię miłości do dziecka, to przestać walczyć o życie? Napisałem tę książkę, aby wszyscy, którzy podejmują trudne decyzje o dalszym leczeniu lub jego przerwaniu – niekoniecznie dziecka, może to dotyczyć innej bliskiej nam osoby – mieli choć trochę łatwiej niż ci, z którymi rozmawiałem.

DLA DZIECI

Gry edukacyjne Podlaskiego Instytutu Kultury: puzzle, memory, haft, muzyk

11 stycznia – 17 stycznia

FILM

“Dziennik z podróży”, reż. Piotr Stasik

Film dokumentalny Dziennik z podróży to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

TEATR

“Oświadczyny” Antoni Čechov , Teatr Czrevo

„Divosnuby”, czyli “Oświadczyny” Antoniego Czechowa to nowy spektakl Teatru Czrevo, przygotowany specjalnie na Festiwal Teatralny ODE. Humoreska sceniczna „Oświadczyny” została potraktowana jako satyra na życie prowincji podlaskiej z początku XX wieku. Na scenie widzimy zaledwie trzy postaci, ale – jak na humoreskę przystało – każda jest bardzo wyrazista. Stonowana i prawie zawsze panująca nad sytuacją matka, czyli Joanna Troc, zapalczywa i swarliwa córka – Magdalena Taranta i jej absztyfikant, a zarazem sąsiad – Tomasz Taranta, droczą się i kłócą aż miło. Publiczność zarykuje się ze śmiechu, zaś znajdujące się na scenie osoby nie żałują gardeł i gestów. Są komiczni w sposób idealnie odpowiadający czasom Czechowa.

MUZYKA

Koncert “Niebo o północy”

Noworoczny, audiowizualny koncert muzyki z filmu „Niebo o północy” to światowa premiera suity Alexandre’a Desplata w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Radzimira Dębskiego – JIMKA.

SZTUKA

“Sztuka nowoczesna – co w niej pięknego?” – podcast Karola Gnazdowskiego

LITERATURA

“Literatura w czasie zarazy” – profil na Facebook’u, transmisje online, prezentacje literackie

DLA DZIECI

“Cyrk”/Włodzimierz Haupe

Tego wieczoru w cyrku dzieją się niezwykłe rzeczy. Słoń uprawia akrobacje na wysokości, klaun urządza magiczne sztuczki a kangur sprowadza dzieci ze wszystkich stron świata. Niestety, podczas wspólnej zabawy mały afrykański chłopiec zostaje przypadkiem wystrzelony w kosmos. Kiedy dorośli załamują ręce, dzieci konstruują rakietę i ruszają mu na pomoc. Wspólnymi siłami radzą sobie nawet na dalekiej orbicie.

4 stycznia – 10 stycznia

W tym tygodniu polecajki dla dzieci na ferie!

FILM

“Trzej królowie”, Anna Błaszczyk

W trzech różnych, odległych krainach mieszkają trzej królowie. Każdy z nich boryka się ze swoimi kłopotami. Wszystko zmienia się jednak w dniu, gdy na niebie pojawia się tajemnicza gwiazda wskazująca drogę… Tak rozpoczyna się podróż każdego z nich, która niebawem przerodzi się w pełną niebezpieczeństw, wspólną wyprawę do miejsca, gdzie w ubogiej szopie urodziła się Dziecina.

TEATR

“Abigel”, reż. Izabella Cywińska

Czteroczęściowe widowisko według powieści „Tajemnica Abigel” Magdy Szabo (ur. 1917), najpopularniejszej w Polsce współczesnej pisarki węgierskiej, autorki powieści psychologicznych („Fresk”), dramatów („Ukąszenie żmii”), wielu książek dla dzieci i młodzieży. Wydana w polskim przekładzie w 1977 r. powieść napisana wedle klasycznych reguł gatunku, ujawniła zalety warsztatu pisarskiego autorki – przejrzystość stylu, precyzję i logikę narracji, wyjątkowy dar bezbłędnego szkicowania charakterów i problemów. Okazała się też doskonałym materiałem dla adaptacji telewizyjnej.

Akcja widowiska rozgrywa się w latach II wojny światowej na Węgrzech. Kilkunastoletnia córka generała z Pesztu, Gina, osierocona przez matkę, zostaje wbrew swej woli wysłana na prowincję, do przy klasztornej pensji o zaostrzonym rygorze.

‘MUZYKA

Ptaszkowie Śpiewali” – folkowy koncert dla dzieci, Karolina Balmas-Pęczuła

Piosenki inspirowane wielkimi “małymi” zachwytami dnia codziennego, spokojem, ciszą, opowieściami babci i dawną muzyka tradycyjną.

SZTUKA

“Historia sztuki dla dzieci i rodziców”, Ewa Jalochowska

LITERATURA

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkie dzieci na przyrodnicze ferie zimowe online, w terminie 4-15 stycznia.
Codziennie o 12:00 będzie czekać na Was inna atrakcja na naszym kanale YouTube i fanpage’u Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.
W programie warsztaty, spotkania autorskie, spotkania z przyrodnikiem oraz konkurs fotograficzny (oczywiście z nagrodami!).

28 grudnia – 3 stycznia

FILM

“Nie lubię poniedziałku”, reż. Tadeusz Chmielewski.

W pewien wrześniowy poniedziałek wszystko wydaje się sprzysięgać przeciw mieszkańcom Warszawy i zjeżdżającym do miasta w różnych sprawach przybyszom. Z powodu epidemii różyczki i zamknięcia przedszkola oraz remanentu w zakładzie pracy żony milicjant musi zabrać synka na służbę, pełnioną na ruchliwej ulicy. Przybyły z prowincji zaopatrzeniowiec bezskutecznie poszukuje w mieście części do kombajnów. Uroczy Włoch nie zostaje odebrany z lotniska przez ludzi z ministerstwa, które chciałoby podpisać kluczowy dla polskiej gospodarki kontrakt na sznurek do snopowiązałek, ale – po wielu perypetiach – zostaje wyswatany przez biuro matrymonialne roznamiętnionej pracowniczce perfumerii… Dzięki swej wielowątkowej strukturze komedia Tadeusza Chmielewskiego prezentuje spektrum ludzkich postaw wobec licznych absurdów życia w PRL, balansując niekiedy w swym otwartym ich wykpiwaniu na granicy cenzuralności. Dodatkowym walorem filmu jest obsada, w której znaleźli się znakomici aktorzy komediowi tamtego czasu: Bohdan Łazuka (gra samego siebie), Mieczysław Czechowicz i Wacław Kowalski.

TEATR

“Między nami dobrze jest” TR Warszawa, reż. Grzegorz Jarzyna, spektakl online – 30, 31 grudnia oraz 2, 3 stycznia

“Między nami dobrze jest” to jeden z największych przebojów TR Warszawa, oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Spektakl Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów, oparty jest na sztuce Doroty Masłowskiej, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE. To śmieszny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje współczesną Polskę, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości.

MUZYKA

Koncert Noworoczny Filharmonii Wiedeńskiej: 1 stycznia 2021, godz. 11:15.

Filharmonicy Wiedeńscy zagrają Koncert Noworoczny w Złotej Sali Musikverein. Cały świat podziwia to wydarzenie i w ten sposób świętuje pierwszy dzień nowego roku. Wszyscy zainteresowani mogą zarejestrować się online i klaskać z domu: kreatywne uczucie na żywo.

Ten prawdopodobnie najsłynniejszy koncert na świecie jest transmitowany do ponad 90 krajów i oglądany przez wielomilionową publiczność. Ze względu na przepisy związane z koronawirusem w sali tym razem nie może przebywać publiczność, ale Filharmonicy nie będą musieli całkowicie rezygnować z braw.

SZTUKA

Międzynarodowe Centrum Sztuki w Krakowie: oferta online.

LITERATURA

“Kern Wspaniały” – Ludwik Jerzy Kern (ur. 29 grudnia 1920 r. w Łodzi, zm. 29 października 2010 r. w Krakowie) – polski poeta, satyryk, dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, autor tekstów piosenek.

Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy urodzin oraz 10 rocznicy śmierci tego znakomitego pisarza zapraszamy Państwa do zapoznania się z utworami dla dzieci jego autorstwa pochodzącymi z Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej mieszczącej się w Dziale Zbiorów Specjalnych. Wystawa online.

DLA DZIECI

“W królestwie muzyki”. To edukacyjny projekt muzyczny adresowany dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Pomysł opiera się na bajkowej-dźwiękowej podróży przez wszystkie rodzaje muzyki – od opery, operetki aż po musical. Przedstawienie w lekkiej, ciekawej i zabawnej formie zaznajamia dzieci z zasadami muzyki, a jednocześnie jest wspaniałą zabawą.

21 – 27 grudnia 2020

FILM

“Rare Export: Opowieść wigilijna (2010), reż. Jalmari Helander

Podczas prac na szczycie położonej w Laponii góry Korvatunturi, ekipa zagranicznych naukowców odnajduje ślady ogromnego, starożytnego cmentarzyska budowanego przez Lapończyków przez ostatnie stulecia. Wiele na to wskazuje, że pod jego powierzchnią zostało coś ukryte. Według legendy we wnętrzu góry mieszka Święty Mikołaj. Dalsze poszukiwania z ukrycia podgląda dwóch chłopców: Pietari (Onni Tommila) i Jusso (Ilmari Järvenpää), którzy zainteresowani są legendą o Mikołaju i ciekawi ich, czy jest w niej choć trochę prawdy. Zanim wracają do domu są jeszcze świadkami kontrolowanego wybuchu, który ma ułatwić dotarcie do ukrytej w górze tajemnicy. Przed snem Pietari zagląda do kilku książek podejmujących tematykę Świętego Mikołaja. Według nich był on krwiożerczą bestią z rogiem na czole, która chłostała niegrzeczne dzieci, a potem gotowała je w kotle i zjadała. Mija kilka miesięcy. Pietari razem z ojcem Rauno (Jorma Tommila) w okolicy góry Korvatunturi dokonują makabrycznego odkrycia. Lodowiec pełen jest objedzonych do kości szczątków łosi. Rauno jest przekonany, że za tę masakrę odpowiedzialne są wilki doprowadzone do szaleństwa przez prowadzone tu od miesięcy wykopaliska. Pietari podejrzewa, że rozwiązanie krwawej zagadki jest inne, a łosie mógł zabić odnaleziony w górze Święty Mikołaj. Jusso przestrzega go jednak przed tym, by nie mówić o swoich podejrzeniach ojcu. Pietari musiałby się wtedy przyznać, że wcześniej włamali się na ogrodzony teren wykopalisk. Rauno jest właścicielem rzeźni łosi, która od miesięcy znajduje się na krawędzi bankructwa. Decyduje się na rozmowę z władzami prowadzącej wykopaliska firmy, by zażądać odszkodowania za to, że jej działalność spowodowała przetrzebienie populacji łosi. Jednak po personelu nie ma ani śladu. Pietari nie ma już wątpliwości, że legenda o Świętym Mikołaju jest prawdziwa. Niesforny chłopiec boi się, że Mikołaj przyjdzie do niego w święta i ukarze tak, jak to robił przed wiekami z innymi niegrzecznymi dziećmi. Nadchodzi dzień Wigilii.

TEATR

“Teatralne kolędowanie” – koncert online. 24 grudnia, godz. 20:00

Wspaniała wokalna ósemka oraz piątka muzyków wykona dla Państwa koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Tradycja i nowoczesność połączą się dźwiękami muzyki i pięknych głosów. Dobrany repertuar gwarantuje, że nasi widzowie włączą się do wspólnego śpiewu. Dzięki magii Świąt Teatr zawita w Waszych domach.

MUZYKA

Warszawskie Combo Taneczne w TVP KULTURA, sobota 26 grudnia, godz. 22:05, reż. Tomasz Knittel

Warszawskie Combo Taneczne to siedmioro muzyków. Postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski. Wraz z przyjaciółmi powołał do życia grupę, kierując się miłością, pasją i poczuciem obowiązku wobec tradycji, w jakiej się wychował.

Kolędy z zespołem Mazowsze

SZTUKA

Propozycje online od Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

DLA DZIECI

“The Polar Express” – chłopiec powątpiewający w magię Świąt Bożego Narodzenia zostaje pasażerem pociągu zmierzającego na biegun północny do siedziby św. Mikołaja.

https://youtube.com/watch?v=iEfVgIcYNG8

14 – 20 grudnia 2020

FILM

“Be Polar” – festiwal filmów z Północy w Ninatece.

Poznacie kino z najmroźniejszych rejonów świata, filmy o przeszywającym pięknie zimowych krain, o trudach życia mieszkańców Północy, o najsroższych warunkach atmosferycznych i arktycznych krajobrazach zapierających dech w piersi!
Przed Wami dwutygodniowy festiwal filmów z Północy online! W programie ponad 20 tytułów: filmy fabularne, dokumentalne i animacje ze Skandynawii, Rosji, Finlandii, czy Kanady.

TEATR

“Wujek 81. Czarna ballada” reż. Robert Talarczyk

Po niemal 36 latach tragiczne wydarzenia pacyfikacji kopalni Wujek zostają opowiedziane na nowo – w musicalowej formie słowami nastoletniego chłopca i śląskiego rapera. Spektakl Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach miało premierę 17 grudnia 2016 roku. To nie jest pieśń żałobna ani wesoła przyśpiewka. To jest Czarna Ballada. Sama masakra nie jest jednak treścią przedstawienia, lecz jego puentą, a cała historia, którą oglądamy na scenie nie dotyczy kopalni, ale tego, co dzieje się wokół niej. Reżyser bohaterem zbiorowym uczynił jedną ze śląskich rodzin. Mężczyźni pracują na „grubie”, kobiety dbają o dom, a dzieci włóczą się popołudniami po podwórku. Wydarzenia przedstawione są z perspektywy czwórki kilkunastolatków postrzegających świat przez pryzmat fikcji i zabawy, których finalnie również z czasem dosięga ponura rzeczywistość stanu wojennego. Starsi widzowie docenią wierne oddanie atmosfery tamtych czasów, dylematy pomiędzy chęcią ucieczki i zmiany, a przywiązaniem do ziemi, rodziny, kopalni; grozę i niepewność jutra. Młodzi odnajdą się w odniesieniach do popkultury oraz w samym sposobie opowiadania historii.

MUZYKA

LAO CHE – Made in Polska – koncert

Projekt „Made in Polska”, przygotowany w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, ma na celu tworzenie i aktualizowanie audiowizualnej bazy danych rodzimej muzycznej popkultury.

LITERATURA

Elegia dla Józefiny – Franz Kafka, Śpiewaczka Józefina, czyli naród myszy
Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza” 17.12.2020 (czw.), 19:00

To piękne, pogodno-melancholijne opowiadanie, coś w rodzaju literackiego testamentu Franza Kafki, jest ironicznym, lecz czułym hołdem złożonym mysiej divie Józefinie, niby to wielkiej śpiewaczce, która wszakże potrafi tylko niezbyt efektownie poświstywać. Jest to zarazem hołd dla udręczonego narodu myszy, wypiszczany przez jednego z jego anonimowych przedstawicieli. Czy Józefina jest osiową postacią mysiej kultury czy zwyczajną szarlatanką? Czy mamy tu do czynienia z przejrzystą alegorią kondycji artysty i ledwie tylko zamaskowanym portretem narodu żydowskiego czy też ów zwierzęcy kostium zakłóca te proste odczytania?

SZTUKA

Rijksmuseum w Amsterdamie to aż 80 galerii z licznymi dziełami i eksponatami prezentującymi historię 800 lat holenderskiej sztuki i historii. Wśród zbiorów Rijksmuseum znajdują się nie tylko dzieła malarskie, lecz również grafiki, rzeźba i rękodzieło. Kolekcja malarstwa to ponad 5 tysięcy obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV-XIX wieku.

DLA DZIECI

“Rudolf Czerwononosy renifer”

07-12 grudnia 2020

TEATR

Na platformie vod.tvp.pl polecamy do obejrzenia „Ślub” Anny Augustynowicz, w którym znana reżyserka po raz kolejny pokazała swój niezwykły kunszt artystyczny. Minimalistyczna forma w połączeniu z trudnym tekstem Gombrowicza sprawdza się znakomicie.


“Ślub” – reż. A. Augustynowicz Teatr Współczesny w Szczecinie, foto P.Nykowski

MUZYKA

Filharmonia Narodowa w Warszawie. Wybierz się na wirtualny spacer po warszawskiej Filharmonii Narodowej. Odkryj przestrzenie i miejsca na co dzień niedostępne!

Wirtualny spacer po Filharmonii Narodowej

EDUKACJA

11.12.2020 – Galeria Arsenał w Białymstoku. Warsztaty edukacyjne- Sztuka o zmianach w XXI wieku –  warsztaty online dla środowiska edukacyjnego Galerii Arsenał w Białymstoku w odniesieniu do Kolekcji II.

Szczegóły w linku:

https://galeria-arsenal.pl/edukacja/sztuka-o-zmianach-w-xxi-wieku-warsztaty-online-dla-srodowiska-edukacyjnego

SZTUKA

Zachęcamy do przeczytania inspirującego artykułu o pasji i talencie do malowania jednego z najwybitniejszych poetów “pokolenia kolumbów” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Licznie zachowane szkice, ilustracje do własnych wierszy, okładki ulubionych książek ukazują indywidualny niepowtarzalny styl.

Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944), ilustracja do bajki, źródło: Biblioteka Narodowa

SZTUKA

Wirtualna wizyta w Niebieskim Domu Fridy Kahlo. Muzeum Fridy Kahlo prezentuje nie tylko bogaty dorobek malarki, lecz także realia jej prywatnej codzienności i artystycznego środowiska Meksyku w pierwszej połowie XX wieku.

CASA AZUL w Meksyku

LITERATURA

10 grudnia o godz. 18:00 na profilu M-GCKiS w Choroszczy na Facebook’u odbędzie się transmisja promocji książki “Wierni powołaniu”.

Książka ta jest niezwykle ważna dla historii naszego miasta. W bieżącym roku Szpital Psychiatryczny w Choroszczy obchodzi Jubileusz 90-lecia swego istnienia. Z tej okazji SPPZOZ im. dr Stanisława Deresza w Choroszczy wydał okolicznościową, liczącą 296 stron, książkę pt. „Wierni powołaniu”. Autorami tego niezwykle interesującego i cennego opracowania jest zespół autorski w składzie: Beata Olesiewicz, Monika Żmijewska i Eugeniusz Muszyc. Co prawda, autorzy zaznaczają na wstępie, że nie jest to książka historyczna, podająca jedynie suche fakty, jednak z jej lektury wynika, że posiada ona unikatową wartość. W profesjonalny sposób zostały tu ukazane początki szpitala od 1930 roku, jego organizatorzy i dyrektorzy, pracownicy i pacjenci. Niezwykle cenne są zdjęcia archiwalne jak i współczesne, przeplatane watkami historycznymi. Jak pisze w swej opinii dr hab. Krzysztof Sychowicz „…jest to bez wątpienia cenna pozycja popularno-naukowa, która wnosi bardzo dużo nowych wiadomości i stanowi ważny krok w badaniach historii lokalnej”.

DZIECI

Dla najmłodszych fanów/fanek przygód KICI KOCI. Popularna i uwielbiana przez dzieci opowieści autorstwa Anety Głowińskiej w wersji animowanej.

30 listopada – 6 grudnia

TEATR

29 listopada przypada rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Z tej okazji proponujemy obejrzenie spektaklu Teatru Pożar w Burdelu, Teatru Syrena oraz Teatru Żeromskiego w Kielcach: “Bem! Powrót człowieka armaty”.

FILM

“Wszystko może się przytrafić” reż. Marcel Łoziński. Film dokumentalny uważany za reżyserskie „osiem i pół”, Łozińskiego nie interesuje teatr życia społecznego, ale bezpośredni kontakt, stosunek do drugiego człowieka, do ludzkiego cierpienia, do spraw ostatecznych. W rajskim parku, na ławkach odpoczywają starsi ludzie. Podbiega do nich bystry, sześcioletni chłopiec (synek Marcela Łozińskiego, ten sam, który rozmawiał z robotnikami kolejowymi w 89 mm do Europy) i zadaje niedyskretne pytania: „Jak ci się żyje? Czy jesteś smutny? Samotny? Ile lat może mieć człowiek?” Dziecko dostaje od starszych lekcję życia, pozbawiającą złudzeń, sam z kolei poczuwa się do tego, żeby ich pocieszyć.

MUZYKA

Koncerty online NOSPR w Katowicach. Pandemia, która na długie tygodnie pozbawiła orkiestrę możliwości bezpośredniego spotkania z publicznością, skłoniła NOSPR do przedefiniowania wielu aspektów koncertowej tradycji. Muzycy rozmieszczeni na scenie z zachowaniem wymaganego dystansu, repertuar kameralny i pusta sala – tak wyglądały czerwcowe i lipcowe koncerty.

DLA DZIECI

Film familijny “Zaczarowany las”. Grupa przyjaciół wybiera się na niezapomnianą wycieczkę do luksusowego hotelu. Na miejscu okazuje się, iż czeka tam na nich wiele przygód, niebezpieczeństw, oraz szereg zabawnych sytuacji.

SZTUKA

Wirtualna wycieczka po Musee d’Orsay w Paryżu, muzeum w Paryżu, położonym na lewym brzegu Sekwany. Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848–1918: malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz meble. Dzieła te są młodsze od tych, które prezentowane są w Luwrze, a starsze od zbiorów Centre Georges Pompidou.

LITERATURA

Szósta edycja konkursu Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności przypada na 2020 rok. Realizacja towarzyszącego Nagrodzie Festiwalu nie była możliwa ze względu na stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, dlatego zapraszamy na spotkania z poezją i jej twórcami w alternatywnej formie na naszej stronie.

Poznajcie poetki i poetów z Lyonu, Norwich, Barcelony i Antwerpii. Autorzy nie mogli przyjechać do Gdańska na Festiwal Europejski Poeta Wolności z powodu pandemii, ale ich wiersze oraz oni sami są tutaj i prezentują swój przepis na poezję. Spróbujcie!

23 listopada – 29 listopada

Filmy animowane o historii polskiego designu. „Ko-lekcje” to nowa platforma edukacyjna z filmami opowiadającymi o polskim wzornictwie. To historia w pigułce, która zainteresuje wszystkich pasjonatów designu: opowiada o postaciach, technologiach i wydarzeniach historycznych, które zaowocowały pięknymi przedmiotami i architekturą z polskim rodowodem.

TEATR

Teatr PAPEHEMA z nową ofertą online. GALLERY OF MODERN heART to niezwykle ważny projekt! Dowód na to, że sztuka może krzyczeć, co więcej – powinna krzyczeć. Na swój sposób – czuły i uczciwy. 30 listopada o godz. 19:00 na platformie Youtube oraz Vimeo odbędzie się premiera projektu “Gallery of modern heART”.

FILM

“Struktura kryształu” w reż. Krzysztofa Zanussiego. Jan i Marek są przyjaciółmi z czasów studiów. Od czasu kiedy skończyli fizykę, ich drogi zaczęły się rozchodzić. Jan wybrał pracę meteorologa i zamieszkał z żoną na wsi. Tymczasem Marek pozostał w Warszawie, gdzie robi błyskotliwą karierę naukowca. Pewnego dnia przyjechał, by skłonić Jana do powrotu do pracy naukowej w stolicy. Spotkanie dwóch przyjaciół staje się starciem dwóch postaw, charakterów, wyobrażeń o sensie życia.

MUZYKA

Leszek Możdżer – KOMEDA. Nim wstanie dzień – koncert online 27 listopada (piątek) godz. 20:00.

“Memory of Bach” to utwór, który Sekstet Komedy wykonywał na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku. Za organizację festiwalu odpowiadał komitet artystyczny pod przewodnictwem Leopolda Tyrmanda. To było pierwsze takie wydarzenie powstałe na fali politycznej odwilży; zaangażowały się w nie późniejsze wybitne postaci kultury polskiej.
Choć rok 2020 od 1956 dzieli niemal siedem dekad, choć zmienił się trochę język muzyczny, moment, gdy spotykają się dwa, jakże odległe, pokolenia polskiego jazzu i odmienne temperamenty – Leszek Możdżer i Krzysztof Komeda – jest dla melomana niezwykłym przeżyciem.

DLA DZIECI

Koncert dla dzieci „Wszechświat Symfonii Jowiszowej”. Festiwal „Chopin i jego Europa” (2017 r.). Koncert dla dzieci z komentarzem edukacyjnym, zorganizowany w ramach 13. edycji festiwalu Chopin i jego Europa, prezentuje I część jednego z najsłynniejszych utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Symfonii nr 41 Jowiszowej C-dur KV 551. Celem wydarzenia było przygotowanie młodych słuchaczy do świadomego odbioru dzieła i zapoznanie z jego formą.

SZTUKA

Nowojorska galeria sztuki Moma udostępnia swoje zbiory online. Moma to sławne muzeum sztuki nowoczesnej, założone na początku XX w. , muzeum sztuki nowoczesnej mieści się w dzielnicy Midtown w okręgu Manhattan w Nowym Jorku. Ekspozycje prac ze zbiorów Muzeum oraz wystawy czasowe prezentują malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, film, video, instalacje, nowe media.

16 listopada – 22 listopada

Wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.

TEATR

17 listopada o godz. 20:05 w TVP Kultura będzie miała miejsce premiera telewizyjnej adaptacji „Dziadów” Adama Mickiewicza w interpretacji zespołu Teatru „Wierszalin” w Supraślu. Zostanie zaprezentowana pierwsza część dwuczęściowego widowiska w reżyserii Piotra Tomaszuka. Druga – tydzień później. Przypominamy, iż rok temu gościliśmy Teatr Wierszalin z tym przedstawieniem w Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

FILM

“W ciemności” Agnieszki Holland.

Za podstawę scenariusza do filmu posłużyła powieść In the Sewers of Lvov (W kanałach Lwowa) Roberta Marshalla. Niektóre wątki zaczerpnięto również ze wspomnień Krystyny Chiger – uczestniczki tamtych zdarzeń, która opublikowała tom wspomnień Dziewczynka w zielonym sweterku.

Leopold Socha to robotnik pracujący przy konserwacji kanałów i równocześnie drobny złodziejaszek. W marcu 1943 roku dostaje propozycję zarobku – w zamian za zapłatę ma ukryć w kanałach grupę uciekinierów z getta. Świetnie nadaje się do tego, bo jak mało kto zna system kanalizacyjny miasta. Z czasem między Sochą a uciekinierami nawiązuję się głęboka więź. Kiedy Żydom kończą się pieniądze, nie przestaje im pomagać. Od tej pory utrzymuje ich na swój koszt, narażając własne życie na niebezpieczeństwo. Wyprowadza Żydów na powierzchnię dopiero w lipcu 1944 roku, po czternastu miesiącach ukrywania w kanałach.

MUZYKA

LUKASYNO – RZEKA feat. Marcin Lićwinko prod. Kriso

“Ostatnimi laty w moich tekstach i luźnych refleksjach przewijają się nawiązania do rzeki. To naturalny wątek wynikający z tego, że stała się ona ważnym dla mnie miejscem. Człowiek im bardziej otwiera się na naturę tym bardziej ta zbliża się w jego stronę. Biegam nad pobliską rzekę, by się zregenerować w jej chłodnych wodach, czerpać z niej siłę i przywrócić równowagę myśli. Zażywam kąpieli w jej nurcie okrągły rok, niezależnie od pogody. Natura jest lustrem, w którym przeglądają się umysły i dusze ludzi. Przyroda, świat roślin i zwierząt jest jak księga symboli, którą należy czytać z uwagą, świadomością i pokorą. Wierzę, że kurs wszechświata i nasza z nim relacja wynikają z kręgosłupa moralnego społeczności, ale przede wszystkim każdego człowieka z osobna. Naturę postrzegam jako płótno, na którym ludzkość projektuje swoją kulturę, a człowiek indywidualność…”

DLA DZIECI

“Wieczorynka” Teatru Guliwer. “Kołnierzyk” H. Ch. Andersena czyta Damian Kamiński.

SZTUKA

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie – wirtualne zwiedzanie.

LITERATURA

Słuchowisko, czytanie “Sońki” Ignacego Karpowicza. Rzecz się dzieje w podlaskiej wsi Słuczanka (notabene tak się nazywa rodzinna wieś autora). Stara kobieta, Sonia, która dawno ma już życie za sobą, opowiada swoją historię – i jednocześnie kawałek historii tych ziem – młodemu człowiekowi ze sfer artystycznych stolicy. Spotykają się dzięki przypadkowi, lub dzięki aniołowi, który powoduje awarię luksusowego samochodu akurat na drodze, gdzie Sońka przegania krowę. Z długiej, pięknej i bardzo intymnej opowieści Sońki, jak się okazuje – przedśmiertnej – powstaje sztuka teatralna, bardzo oklaskiwana w jednym ze znanych stołecznych teatrów.

09 listopada – 15 listopada

DARMOWY LISTOPAD W REZYDENCJACH KRÓLEWSKICH

6 listopada 2020 roku została zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad online 2020 – w tym roku w wyjątkowej odsłonie. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci – to tylko kilka z wielu atrakcji, które przygotowały na listopad najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce.

TEATR
Polski Teatr Tańca “Żniwa”
„Żniwa” to pierwsza premiera Polskiego Teatru Tańca pod dyrekcją Iwony Pasińskiej. To spektakl odwołujący się do tradycyjnych obrzędów zasiewów i zbiorów, ukazujący równocześnie siłę namiętności i emocji między ludźmi. Zmysłowym ruchom tancerzy towarzyszą kompozycje elektroniczne Eugeniusza Rudnika oraz tradycyjne polskie pieśni opracowane i wykonywane przez Adama Struga. Narracja spektaklu oparta jest na motywie Odyseusza i bazuje na eposie Homera oraz dramacie Wyspiańskiego „Powrót Odysa”. Spektakl „Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej, współorganizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

screen ze spektaklu

FILM
“Pamięć filmu. Sztandar wolności” reż. Ryszard Ordyński |1935
Cyfrowo zrekonstruowany film Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku to historia walki o niepodległość Polski w latach 1905–1920. Obraz Ordyńskiego ma podwójną wartość historyczną: prezentuje historię Rzeczpospolitej, posiłkując się archiwalnymi materiałami filmowymi, fotografiami i wycinkami gazet, a zarazem ukazuje dyskurs jakim posługiwano się w odniesieniu do tych wydarzeń w latach 30.

MUZYKA
“Koncert dla niepodległej. Kulka / Paderewski / Kulka”
 8 listopada 2020 r. odbył się niepowtarzalny Koncert dla Niepodległej w tym roku pod hasłem „Kulka / Paderewski / Kulka” transmitowany na żywo wprost z Teatru Polskiego.
Inspiracją do powstania projektu „Kulka / Paderewski / Kulka” była „rodzinna fascynacja” kompozycjami Wielkiego Mistrza. Wybitny, utytułowany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka już od lat, w duetach z doskonałymi pianistami, wykonuje wszystkie, napisane na skrzypce i fortepian, utwory Paderewskiego. Jego córkę Gabę Kulkę, pianistkę, nietuzinkową kompozytorkę i charyzmatyczną wokalistkę, zauroczyły kilka lat temu pieśni napisane przez Paderewskiego do wierszy min. Asnyka i Mickiewicza.
Retransmisję koncertu możemy odsłuchać za pośrednictwem strony niepodległa.gov.pl oraz 11 listopada o godzinie 16 w Programie 2 Polskiego Radia, a także obejrzeć w TVP Kultura tego samego dnia o godzinie 19.

DLA DZIECI
Wolność i niepodległość
To podstawowe hasła tego tygodnia w naszym kraju. Warto o tym pamiętać w rozmowach z dziećmi. Te terminy najlepiej wprowadzać w swobodnych opowieściach albo na bazie lektur. Np. w „Braciach Lwie Serce” Astrid Lindgren dużo emocji bohaterów wiąże się z potrzebą wywalczenia, odzyskania niepodległości, wyzwolenia się spod władzy okrutnego Tengila z Karmaniaki.

Wprowadzając do słownika dziecka terminy „wolność” czy „niepodległość” warto odnosić się do pojęć bliskich mu, łatwych do zrozumienia. Jeśli dziecko lubi przyrodę, można podczas spaceru po lesie opowiedzieć o życiu mrówek, o tym, jak budują mrowisko, dbają o nie, pracują. Jeśli ktoś zniszczy mrowisko, to tak jakby odebrał mrówkom wolność i niepodległość, wywołał wojnę i nieszczęście.

W tym tygodniu, niezależnie od pogody zachęcamy do leśnych, ewentualnie parkowych spacerów z dziećmi. Do odpoczynku od świata online. Do bycia razem bez smartfonów, zdalnej nauki, pracy i zakupów.

Korzystajmy pełną piersią z niepodległości jaką mamy w lesie!

Wyłącz komputer. Zostaw smartfon w domu. Jedź do lasu!

SZTUKA
land art i Andy Goldsworthy
Idąc tropem powyższej sugestii do wyjścia z dziećmi do lasu. Zachęcamy, by pójść krok dalej i w tym lesie śladami wspaniałego rzeźbiarza stworzyć land arty. To świetny sposób na zabawę, relaks, medytację, kreację.
Poczytajcie sobie czym jest land art i postać Andiego np klikając na poniższy screen.

Korzystajmy z niepodległości jaką mamy w lesie skoro ją mamy.

land art – sztuka ziemi
LITERATURA
Akcja „Znowu czytam!”
Dwanaście bestsellerów za darmo przez cały listopad.
30 dni na darmowe czytanie i słuchanie.
Polecamy!

************************************************************************

13 lipca – 27 lipca

TEATR
“Komety”, reż. Leszek Dawid
Akcja rozgrywa się nad polskim morzem. Weronika (debiutująca w Teatrze Telewizji Magdalena Jaworska), młoda prawniczka z renomowanej warszawskiej kancelarii, przyjeżdża niespodziewanie do swoich dawno nieodwiedzanych rodziców (Agata Kulesza i Janusz Chabior). Towarzyszy jej dużo starszy Krystian (Piotr Głowacki), szef i jednocześnie kochanek. Szybko okazuje się, że ta wizyta wiąże się przede wszystkim z propozycją biznesową nie do odrzucenia, którą Weronika przedstawia matce i ojcu – dawnym hipisom, obecnie właścicielom ledwo wiążącego koniec z końcem nadmorskiego ośrodka wczasowego. Dochodzi do konfrontacji dwóch całkowicie odmiennych życiowych postaw, wychodzą na jaw tłumione żale i frustracje. W międzyczasie w tajemniczych okolicznościach znika Krystian.
Ten kameralny dramat rodzinny o dość niespodziewanym finale, to próba dotknięcia tajemnicy dynamiki międzyludzkich relacji i jej – czasem – całkowitej nieprzewidywalności.

FILM
“Szpital przemienienia”, reż. Edward Żebrowski
Jest 1939 rok, początek hitlerowskej okupacji. Stefan Trzyniecki, który rozpoczyna praktykę w szpitalu psychiatrycznym gdzieś na polskiej prowincji jest pełen wiary w powinność medycyny. Młody lekarz spotyka się jednak z postawami dalekimi od jego przekonań. Doświadczeni psychiatrzy toczą zacięte dyskusje na temat istoty człowieczeństwa, sensu ludzkiej egzystencji i powinności medycyny w obliczu choroby psychicznej. Rozmówcy reprezentują różne postawy – od ponurego nihilizmu do głębokiego humanitaryzmu. Ich teoretyczne debaty zostają brutalnie zweryfikowane w sytuacji granicznej, kiedy zapada decyzja eksterminacji pacjentów. Wizja zamknięcia szpitala staje się parabolą ludzkiego losu w czasach terroru i fanatyzmu. Wszystkie postawy lekarzy weryfikuje sądny dzień, w którym zapada decyzja eksterminacji pacjentów.
Film, który powstał na podstawie powieści Stanisława Lema Szpital Przemienienia podejmuje problematykę nie tylko lekarskiego sumienia, ale i moralności współczesnego człowieka. Wizja zamknięcia szpitala staje się parabolą ludzkiego losu w czasach terroru i fanatyzmu. Intrygującej fabule towarzyszy doborowa obsada, między innymi Ewa Dałkowska, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Bińczycki, Gustaw Holoubek i Zygmunt Hübner.

MUZYKA
Polecamy kanał Muzyka Zakorzeniona na portalu Vimeo.pl
Znajdziecie tam wiele nagrań z koncertów, potańcówek, ale także filmy dokumentujące muzyków wykonujących tradycyjną muzykę ludową.

DLA DZIECI
“Podarta książka”, Witold Giersz – bajka animowana
Co może się przyśnić, jeśli przed snem weźmie się do rąk podartą książkę? Jakich przygód przysporzy Jackowi fakt, że dwóm rozbójnikom podarł maczugi? Animacja z dużą dozą fantazji i wyobraźni pokazuje niezupełnie papierowy świat. Jacka spotyka moc przygód, ale można mieć pewność, że następnym razem zastanowi się dwa razy, zanim zacznie drzeć stronice swoich książek.

SZTUKA
15 lipca mija 610 lat od największej bitwy średniowiecznej Europy! Wtedy to Polska i Litwa ramię w ramię stanęły w walce przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. Historia Bitwy pod Grunwaldem stała się narodowym mitem pomagającym Polakom w najcięższych chwilach czasów zaborów. Była też nadzieją na odrodzenie i budziła poczucie godności.

„Potęga Symbolu” to bezpłatna wystawa opowiadająca o historii i legendzie. O najsłynniejszym obrazie Jana Matejki i o losach płótna ściśle związanego z losami Ojczyzny. Wystawa powstała z inicjatywy Narodowe Centrum Kultury, by uczcić rocznicę, ale również, żeby przypomnieć chwałę oręża i polsko-litewskie braterstwo broni.

Wystawa prezentowana będzie od 15 do 31 lipca w Warszawie, w przestrzeni otwartej Krakowskiego Przedmieścia, przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury oraz siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy również do pobierania elektronicznej wersji wystawy, stworzonej na na potrzeby instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego, szkół, czy organizacji pozarządowych.
Wystawę można umieścić na stronie internetowej, ale również wydrukować i zaprezentować publicznie – w dowolnej wielkości i na dowolnym nośniku. Szczegóły:

https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/galeria-kordegarda/aktualnosci/potega-symbolu-wystawa-do-pobrania?fbclid=IwAR0LWbtMOFZxBOb_w8IwH6GqMlj7dQTGubdKFjTCPp-uVj_4SXj70BLL7f8

LITERATURA
BOOKTO.pl
Na stronie znajduje się m.in. wykaz darmowych e-booków oraz wykaz lektur szkolnych, zarówno darmowych, jak i płatnych, dostępnych w formie elektronicznej.

************************************************************************

Tydzień 29 czerwca – 12 lipca

TEATR
Księga z San Michele”. Wspólne czytanie pamiętników Axela Munthego z pomocą wyobraźni. Czytania w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Krystiana Lupy i Piotra Skiby. Jako 18-letni student medycyny Szwed Axel Munthe odkrył w 1875 roku wyspę Capri, gdzie zauroczyła go maleńka kapliczka San Michele. Zakochał się w tym niezwykłym miejscu i przez lata marzył, by zbudować tu dom. Ciężko pracował i wreszcie udało mu się zrealizować marzenie. Zamieszkał w pięknej białej willi i wiódł spokojne życie w pełnej harmonii z otoczeniem. W swych słynnych pamiętnikach połączył realne fakty ze swego pełnego przygód życia z własnymi wizjami i refleksjami. Z dużą dozą humoru i życzliwości wobec wszystkich istot żywych pisał o ludziach, z którymi zetknął się na wyspie, i bogatej przyrodzie, która inspirowała go do przemyśleń. Tak stworzył jedną z najczęściej czytanych książek wspomnieniowych minionego stulecia.

Fot. Natan Berkowicz/Źródło: Teatr Powszechny

FILM
“Kot Bob i ja”, reż. Roger Spottiswoode
James od jedenastego roku życia zmaga się z różnymi stanami nietrzeźwości i oddala coraz bardziej od rodziny. Sam ma w sobie coś z bezpańskiego kota – mimo braku domu, przyjaciół i środków do życia, wciąż spada na cztery łapy. Od całkowitego pogrążenia się w nałogu narkotykowym chroni go tylko powracające postanowienia poprawy. Wszystkie dotychczasowe terapie się nie powiodły, ale James nie traci nadziei i wciąż podejmuje kolejne próby, jednocześnie starając się trzymać z dala od kolegów narkomanów i zarabiać na życie grą na instrumencie. Wbrew sloganom reklamowym bestsellerowej książki, na której opiera się film Rogera Spottiswoode’a, rudy futrzak nie jest jedynym zbawcą Jamesa – chłopak ma też trochę szczęścia do ludzi, którzy widzą w nim coś więcej, niż tylko życiowego rozbitka.

MUZYKA
Koncerty w cyklu “Made in Polska” dostępne na Youtube.
Po kilkunastu latach zdominowanych przez programy typu talent show telewizja powraca do transmisji koncertów. Projekt „Made in Polska”, przygotowany w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, ma na celu tworzenie i aktualizowanie audiowizualnej bazy danych rodzimej muzycznej popkultury.

DLA DZIECI
Czas Dzieci, portal który oferuje wiele ciekawych propozycji kulturalnych dla dzieci, m.in. spektakle.

SZTUKA
Wirtualna galeria sztuki. Projekt pracy inżynierskiej realizującej pierwszą w Polsce galerię VR umożliwiająca interakcje z obiektami przestrzennymi.

LITERATURA
KUL-owskie spotkania literackie – Wiesław Myśliwski – polski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej „Nike” (1997, 2007). Twórca, który czerpiąc ze źródeł chłopskiego doświadczenia i chłopskiej mowy żywej, wpisuje swoje kreacje w krąg uniwersalnych praw i prawd o świecie i ludzkiej egzystencji.

************************************************************************

Tydzień 22 czerwca – 28 czerwca

TEATR
“Rewizor” reż. Jerzy Stuhr
Arcydzieło rosyjskiej dramaturgii autorstwa Mikołaja Gogola w interpretacji Jerzego Stuhra i gwiazdorskiej obsadzie, ze zdjęciami Jolanty Dylewskiej.

Fot. kadr ze spektaklu/Ninateka.pl

FILM
“Opera o Polsce”, reż. Piotr Stasik
Filmowy kolaż materiałów współczesnych, archiwalnych, zdjęć dokumentalnych i inscenizowanych. Wśród nich również fragmenty audycji radiowych, absurdalne ogłoszenia matrymonialne, doniesienia prasowe, przemówienia polityczne. Forma nawiązuje do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiegio.
Piotr Stasik tworzy filmowy portret Polaka, zestawiając ze sobą obrazy różnych przejawów „polskości”. Tak powstaje prowokacyjna wizja Polski, pełnej kiczu, ludzkiego cierpienia i powtarzających się latami sprzeczności. Hipnotyczna, transowa muzyka Artura Zagajewskiego wprowadza atmosferę monotonii. Przyglądamy się rytuałom religijnym, obrządkom, patriotycznym obyczajom, czy zwykłej codzienności Polaków. Dokument uzupełniają intymne wspomnienia z dzieciństwa i charakterystyczne polskie krajobrazy.

Fot. kadr z filmu/Ninateka.pl

MUZYKA
Port kultury – koncerty online znad Wisły/Narodowe Centrum Kultury

27 czerwca i 4 lipca
27 czerwca będziemy mogli spotkać się z Misią Furtak, godz. 20:00

DLA DZIECI
“Dokąd pobiegła Alicja?”/Sezon na Dwójkę
Książeczka Lewisa Carrolla o przygodach Alicji – czy to w krainie czarów, czy po drugiej stronie lustra – miała być w zamierzeniu autora rozrywką i pouczeniem dla młodych czytelników. Szybko okazało się jednak, że stała się punktem odniesienia również – a nawet przede wszystkim – dla dorosłych.
Michał Montowski w audycji z cyklu Sezon na Dwójkę rozmawia z historyczką sztuki Justyną Guze i historykiem literatury, drem Markiem Gumkowskim, o roli bohaterki Carrolla w kulturze, od epoki wiktoriańskiej aż po współczesność. Rozmówcy próbują zgłębić fenomen Alicji, poruszany jest m.in. wątek wielopłaszczyznowości opowieści. Jest także mowa o samym autorze i jego biografii, o polskich przekładach oraz o tym, jak bardzo zmieniła się na przestrzeni ostatniego stulecia społeczna rola dziecka.

Fot. Ninateka.pl

SZTUKA
Kultura dostępna – online – Wirtualne muzea
Wirtualne spacery po ważnych historycznie miejscach w Polsce.

LITERATURA
Spotkania z książką online – Łukasz Najder
27 czerwca, godz. 18:00
O pisaniu i czytaniu. O późnym kapitalizmie i wspomnieniach z dzieciństwa. O Łukaszu Najderze i z Łukaszem Najderem. Zapraszamy na spotkanie online wokół książki „Moja osoba. Eseje i przygody”. Porozmawiamy o trendach w czytelnictwie, powracających problemach rynku pracy i ułudzie nostalgii. Czy w czasach późnego kapitalizmu jest jeszcze miejsce na bycie sobą? Czy sami decydujemy o tym, czego potrzebujemy? Jak wpływają na nas wspomnienia? Czego się boimy najbardziej?

Link do streamingu w wydarzeniu.

************************************************************************

Tydzień 15 czerwca – 21 czerwca

TEATR
W najbliższy czwartek 18.06 o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu “Teraz Apokalipsa. Laboratorium Nowych Epifanii.” Prof. Magdalena Zowczak zaprezentuje wykład pt. “Koniec, czyli Początek. Apokalipsa rolników”, w którym przybliży nam apokaliptyczne wizje zawarte w ludowej demonologii, opowie o cykliczno-linearnym widzeniu czasu oraz o wizjach zagłady, czyli oczyszczaniu świata przez żywioły, analogicznym do oczyszczania odradzającej się duszy, pojedynczej animulae. Usłyszycie także o Przepowiedniach Sybilly – Michaldy, Królowej Saby, biblijnych zapowiedziach kary Bożej za ludzkie grzechy i metaforze Drzewa Życia.
Wykład będzie dostępny na kanale YouTube Teatr Dramatyczny

FILM/TURYSTYKA
Cały świat w jednym miejscu: WORLD CAM

MUZYKA
VIVALDI w interpretacji Maxa Richtera – koncert

DLA DZIECI
TEATR LALKA – [Opowiadamy baśnie] H.CH. Andersen – “Ciotka”; w przekładzie Stefanii Beylin, Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Sawickiego, Bogusławy Sochańskiej i Franciszka Mirandoli. Teatr Lalka zaprasza do wysłuchania najpiękniejszych baśni. W interpretacji aktorów Teatru Lalka i w opracowaniu muzycznym Grzegorza Turnaua i Pawła Piątka usłyszymy bajki Hansa Christiana Andersena.
Historię ciotki opowiada Aneta Harasimczuk.

SZTUKA
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, polecamy wystawę “Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”.

LITERATURA
Autor wieczorową porą – spotkanie online z Moniką Sznajderman /Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
15 czerwca, godz. 19:30
Monika Sznajderman – pisarka, szefowa wydawnictwa Czarne, antropolożka kultury, działaczka społeczna.
Spotkanie odbędzie się na platformie Clickmeeting w ramach cyklu”Autor wieczorową porą” oraz akcji SBP #NieZostawiamCzytelnika. Poprowadzi je Aldona Łaniewska-Wołłk, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia.
Będzie to ostatnie spotkanie przed wakacjami!

************************************************************************

Tydzień 7 czerwca – 14 czerwca

MUZYKA

Krzysztof Penderecki | Rozmowy poszczególne

29 marca 2020 pożegnaliśmy Krzysztofa Pandereckiego. Zapraszamy do przypomnienia sobie postaci wybitnego kompozytora. Krzysztof Penderecki w rozmowie z Marcinem Gmysem o komponowaniu, rodzinie, słabości do dobrych samochodów i o swoim miejscu na ziemi

DLA DZIECI
Szkoły Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO

Serdecznie polecamy jako cykl lub od czasu do czasu regularne zajęcia online Szkoły Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO. Lekcje są prowadzone live na kanale Facebook. Zajęcia dla każdej grupy wiekowej, ale dzięki przystępności formy i treści szczególnie polecamy je dzieciom jako uzupełnienie zajęć stacjonarnych w M-GCKiS 🙂

Pracownia OKO powstała w Krakowie w 2007 roku.
Założona i prowadzona przez dr TOMASZA WEŁNĘ  artystę grafika, filmowca, wieloletniego wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie wykładowcę na Uniwersytecie Jagiellońskim współpracującego m. in. z telewizją TVN, telewizją TTV, INTERIA.PL, AGORA S.A., Sejmem RP, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, CANSON Polska. 

FILM
Święta Polskie

Cykl trzynastu filmów telewizyjnych poruszających tematykę moralną i psychologiczną. Akcja poszczególnych odcinków rozgrywa się  w jednym z dni świąt polskich. Na tle świątecznych rytuałów obserwujemy poglądy i postawy współczesnych Polaków.

1. Cud purymowy
2. Noc świętego Mikołaj
3. Żółty szali
4. W kogo ja się wrodziłem
5. Wszyscy święci
6. Miss mokrego podkoszulka
7. Biała sukienka
8. Długi weekend
9. Królowa chmur
10. Piekło niebo
11. Barbórka
12. Przybyli ułani
13. Miłość w przejściu podziemnym

Cała kolekcja jest dostępna w cenie 29.99 w sklepie.

W tym tygodniu polecamy Państwu
Przypowieść na Boże Ciało – film Biała Sukienka.

SZTUKA
Targi Sztuki Dostępnej od 07.06 do 30. 06. 2020 r.

Targi Sztuki Dostępnej to jedyne w Polsce profesjonalne targi sztuki z limitem ceny. Żadne z oferowanych tu dzieł nie może kosztować więcej niż 5 tys. zł. Przystępne ceny idą w parze z wysokim poziomem artystycznym. Na targach kupić można wyłącznie sztukę współczesną – dobrą i niedrogą. Pośród różnorodnych prac znalazły się też obrazy choroszczanki Joanny Czajkowskiej z Femi Kolektyw.

Targi Sztuki Dostępnej od początku planowane były jako impreza cykliczna, doroczna. Organizatorki wydarzenia – Lena Szwed-Strużyńska i Ewa Mierzejewska – zdecydowały się podjąć wyzwanie i tegoroczną edycję przenieść do sieci.

TEATR
Baśń o trzech konikach


Piękna scenografia, ludowa muzyka. Przeurocza baśń na dobranoc. Inspirowana motywami ludowymi baśń, która przypomina, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci. Szczególnie polecamy osobom o wysokich wymaganiach co do obrazu i dźwięku. Spektakl jest wyśmienitej jakości.

LITERATURA
Leopold Tyrmand „Zły”
CZĘŚĆ PIERWSZA

Książka – legenda. Najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u. A tak naprawdę niezwykle inteligentnie opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu. Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani – to bandziory. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

*****************************************************

Tydzień 1 czerwca – 7 czerwca

MUZYKA


TEATR WIELKI – OPERA NARODOWA I MALI MELOMANI

Jak ubrać się do opery, żeby nie wypłoszyć melomanów? Jak odszukać swoje miejsce na widowni i nie wpaść do kanału orkiestry? Dlaczego na Superbileterki zawsze można liczyć i jak to się stało, że najsłynniejsza operowa bohaterka to… Pani Latające Masło?

Moni i Uszko, zwariowane rodzeństwo, przeprowadzą Was przez kręte korytarze Teatru Wielkiego – opery Narodowej i udowodnią, że opera nie tylko da się lubić, ale też osłodzi każdy nudny wieczór. Wystarczy mieć dobrych przewodników — takich, jak bohaterowie historyjek Grzegorza Kasdepke. A zatem: do opery marsz — w końcu Teatr Wielki to nie jest straszny dwór

DLA DZIECI


1 czerwca, 18:00

Bajka o starej babci i molu Zbyszku

Czy da się lubić mola? Czy muchy mogą być miłe? Czy każdy ma swoją starą babcię? Dowiecie się tego z Bajki-Poczytajki na podstawie “Bajki o starej babci i molu Zbyszku” Maliny Prześlugi. Bohater opowieści żył sobie spokojnie w szafie, aż któregoś dnia ktoś włożył do szafy kulki naftaliny i Zbyszek został sierotą. Na szczęście zaopiekowała się nim mucha Marzena. I razem irytują starą babcię, najchętniej przez siadanie jej na nosie. Co tego wyniknie? Posłuchajcie. I nie zapomnijcie nosić czegoś pysznego! Adaptacja: Mirosława Krymska, Pracownia Przytulisko Wyobraźni SOK Animacja: Marta Taraszkiewicz, Pracownia Slow Art SOK Czytają: Mirosława Krymska (mól Zbyszek), Agnieszka Małka (babcia Ania), Dorota Skłodowska (mucha Marzena) Realizacja dźwięku: Jacek Racis

FILM

7 uczuć
player.pl – dostęp na 48h – 10zł

Pozostając w tematyce dzieciństwa serdecznie polecamy Państwu film 7 Uczuć. Ta z pozoru komedia to nic innego jak wykład-manifest o niezaspokojonych potrzebach dzieci. 7 najważniejszych uczuć, których lekceważenie burzy fundamenty szczęścia, spełnienia, spokoju, integralności psychicznej. Specyficzna Koterskiemu forma, wyśmienita obsada i ważki temat okraszony humorem. Temat obowiązkowy dla osób myślących o dzieciach na poważnie.

SZTUKA


Muzeum Narodowe w Krakowie

Jeśli tylko na Państwa szlaku w tym tygodniu znajdzie się gród pod Wawelem nie zapomnijcie o Muzeum Narodowym w Krakowie. Muzea są już otwarte dla zwiedzających. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia największej do tej pory wystawy prezentującej kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907). Pokazuje ona blisko 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich – malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru.

Przy okazji zachęcamy do oglądania naszego live’a w czwartek o 18:00 na kanale Facebook w ramach nowego cyklu Spotkania przy Sztaludze. Tematem najbliższego będzie postać Stanisława Wyspiańskiego i powstawanie na żywo rysunku pastelą na podobieństwo jego obrazu “Macierzyństwo”.

TEATR


Wesele
Pozostając przy postaci Stefana Wyspiańskiego proponujemy spektakl “Wesele”. Wraz z wybitnymi polskimi aktorami i studentami PWST w Krakowie przygotowała go Dorota Segda z okazji 70-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w 2017 roku.

LITERATURA

Ryms

Wyjątkowy na polskim rynku wydawniczym kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży dla nowoczesnych i ambitnych rodziców. Takich, którzy dbają o rozwój swoich dzieci, podsuwając im mądre i pięknie zilustrowane książki. Takich, którzy lubią być ze wszystkim na czasie – także ze współczesną literaturą dziecięcą. Takich, którzy lubią wiedzieć. Naszymi czytelnikami są również: twórcy – pisarze i ilustratorzy, nauczyciele, wychowawcy przedszkolni, bibliotekarze i wszyscy inni ludzie o otwartych umysłach.

_______________________________________________________________


Tydzień 25 maja – 1 czerwca

TEATR
29 maja godz. 20:00 – Teatr Provisorium i Kompania Teatr przedstawiają – Ferdydurke. „Upupienie”, „gęba”, „łydka” – przed nami klasyka gatunku. W teatralnej odsłonie Centrum Kultury w Lublinie przypominamy jedną z najważniejszych realizacji Teatru Provisorium i Kompanii Teatr – „Ferdydurke”. Współpraca obu teatrów dała ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej, a „Ferdydurke” uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90.

DLA DZIECI
27 maja godz. 18:00 – Teatr Barnaby ,,Calineczka”. Spektakl online. Zasiądźcie całą rodziną wygodnie przed odbiornikami i poczujcie się jak w teatrze!

29 maja 2020 r. o godz. 17.00 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na swój fanpage na Facebooku (https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska/), gdzie odbędzie się spotkanie on-line z Tomaszem Samojlikiem – biologiem, popularyzatorem wiedzy o przyrodzie, rysownikiem i twórcą komiksów.

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Kopalnia Soli w Wieliczce – spacer online

LITERATURA
Podcast w Spotify o książkach i o samym czytaniu. Cztery miłośniczki książek dyskutują na wszystkie około-literackie tematy, jakie przyjdą im do głowy.

FILM
“Wymyk”, reż. Grzegorz Zgliński. Dwaj bracia, Alfred (Robert Więckiewicz) oraz Jerzy (Łukasz Simlat) sprzeczają się o losy firmy przejętej po ojcu. Ich konflikt sięga jednak głębiej, relacja jest trudna przez wzajemne pretensje, zazdrość i rywalizację. Pewnego dnia awaria samochodu zmusza ich do podróży pociągiem, która kończy się tragicznie.

MUZYKA
Ponad pięć lat musieli czekać fani twórczości Misi Furtak na jej następny album. Rozczarowana branżą muzyczną współzałożycielka zespołu très.b zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z pisania piosenek, ale ostatecznie podjęła inną decyzję. Na szczęście, ponieważ wydany na początku 2019 roku album Co przyjdzie? zebrał entuzjastyczne recenzje. Krytycy chwalili kompozytorską dojrzałość Furtak, która stworzyła zestaw subtelnych, nastrojowych piosenek, płynnie przechodzących od kameralnego popu do psychodelicznego rocka.
Misia Furtak – koncert

************************************************************************

Tydzień 18 maja – 24 maja

TEATR
16 maja przypadł dzień Tatru Publicznego, z tej okazji teatry w Polsce przygotowały wiele ciekawych teatralnych propozycji online.
W dniach 17-23 maja 2020 do obejrzenia ONLINE czytania sztuki Tadeusza Rittnera „Wilki w nocy” w reżyserii Ewy Makomaskiej na stronie Teatru Polskiego w Warszawie. Bilet w cenie 5 zł. Wraz z linkiem do nagrania czytania dostaną Państwo dostęp do obejrzenia nagrania spektaklu “W oczach Zachodu” Josepha Conrada w reż. Janusza Opryńskiego.

DLA DZIECI
Teatr Lalek Guliwer dla najmłodszych z okazji Dnia Teatru Publicznego startuje z emisją klipów dokumentalnych “Ale Teatr!”. Odwiedzajcie profil Teatru Guliwer na FB.

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Teatro-Museu Dalí de Figueres w Figueres w północnej Katalonii, gdzie urodził się i umarł Salvador Dalí, jest obok muzeum Prado w Madrycie najczęściej odwiedzanym w Hiszpanii muzeum sztuki. Zaprojektowane przez Dalego, w swoich zbiorach gromadzi przeszło 360 prac, co stanowi jedną trzecią dorobku artysty. Jest siedzibą Fundacji Gala-Salvador Dalí oraz miejscem pochówku artysty.

Rok 2020 został ogłoszony rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja przypada setna rocznica urodzin Papieża. Z tej okazji w naszym cyklu wiele propozycji związanych z życiem i działalnością Jana Pawła II.

LITERATURA
Wywiad/rozmowa. Pod koniec życia, w kwietniu 2004 roku, Czesław Miłosz napisał do Jana Pawła II: „Wiek zmienia perspektywę i kiedy byłem młody zwracanie się przez poetę o błogosławieństwo papieskie uchodziło za niestosowność. A to właśnie jest przedmiotem mojej troski, bo w ciągu ostatnich lat pisałem wiersze z myślą o nieodbieganiu od katolickiej ortodoksji i nie wiem, jak w rezultacie to wychodziło. Proszę więc o słowa potwierdzające moje dążenie do wspólnego nam celu”. O znaczeniu tych słów, roli religii katolickiej w życiu poety, a także o słowach papieża, będących odpowiedzią na ten list, rozmawiają z Joanną Szwedowską Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Czesława Miłosza, oraz Paweł Huelle.

FILM
W tym tygodniu klasyka filmu o Janie Pawle II: “Karol, człowiek, który został Papieżem”. Kiedy wybucha II wojna światowa, Karol Wojtyła jest studentem drugiego roku polonistyki. Po latach decyduje się zostać księdzem, co w konsekwencji wynosi go na Tron Piotrowy.

“Z dalekiego kraju” – film biograficzny w reżyserii Krzysztofa Zanussiego z 1981 roku. Film przedstawia historię życia Karola Wojtyły. Losy przyszłego papieża zarysowane są na tle burzliwych i tragicznych wydarzeń XX wieku, jakie były udziałem Polski i Polaków. Akcja rozpoczyna się w 1926 roku, gdy młody Wojtyła uczestniczy w drodze krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kilka lat później nazistowskie Niemcy napadają na Polskę. Karol Wojtyła szuka schronienia w domu kardynała Sapiehy.

MUZYKA
Koncert “Artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II – Święty” z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

Koncert nagrany 5 lat temu. Na tydzień przed ogłoszeniem Jana Pawła II świętym. Autorka tekstów: Monika Partyk, muzyka: Włodzimierz Korcz, Tadeusz Wicherek – dyrygent, wokaliści: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Dorota Osińska, Zbigniew Wodecki, Marek Bałata, Grzegorz Wilk, Orkiestra Symfoniczna PFB, Halina Winiarska, Jerzy Kiszkis – recytacja, Cappella Gedanensis, prof. Alina Kowalska-Pińczak – przygotowanie chóru.

W dniu 18 maja o godz. 18:00 odbędzie się koncert “Santo subito. Prorok naszych czasów” z okazji 100.rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Zobaczycie plejadę polskich gwiazd! W widowisku o pontyfikacie Papieża Polaka wezmą udział m.in. Krystyna Prońko, Natalia Nykiel, Stanisława Celińska, Bracia Golec z GOLEC UORKIESTRA, Krzysztof Cugowski, Roksana Węgiel – Roxie, czy Kamil Bednarek, a widzów śledzących koncert przywita kard. Stanisław Dziwisz. Wydarzenie poprowadzi Maciej Musiał. Wydarzenie będzie równocześnie nadawane w TVP1, Jedynka – Program 1 Polskiego Radia, i na kanale YouTube Niepodległa. Szczegóły i pełną listę artystów znajdziecie w profilu wydarzenia!

************************************************************************

Tydzień 11 maja – 17 maja

TEATR
TR Warszawa: 12.05.2020 „R.I.P Kore” To inspirowana streamingami on-line oraz mitami greckimi opowieść o wiecznym cyklu życia, rozgrywająca się w wirtualnych przestrzeniach. Jej głównymi bohaterami są użytkownicy o nickach @korexanax01 i @narkissos_the_boy, którzy szukają swojego miejsca wśród światłowodów internetowego Eleusis.

Rozmowa z Ewą Pilewską, dyrektorką Teatru Powszechnego w Łodzi o aktualnej sytuacji kultury w kraju.

DLA DZIECI
Teatr Ludowy w Krakowie: „Krakowskie abecadło”- to muzyczny spektakl dla dzieci w wieku 5-10 i ich rodziców. W tej ciekawej historii, każdej literce alfabetu przypisana jest krakowska opowieść.

Link aktywny do 17 maja!

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Galeria sztuki we Florencji, znajdująca się w pobliżu Piazza della Signoria, jedno z najstarszych muzeów w Europie. Na bryłę budowli składają się dwa prostokątne budynki połączone trzecim, wychodzącym galerią nad rzekę Arno. Dziedziniec pomiędzy dwoma skrzydłami Uffizi nosi nazwę Piazza degli Uffizi. Galeria jest podzielona na kilka pomieszczeń utworzonych dla dzieł z różnych szkół i stylów, w porządku chronologicznym.

Można zwiedzać online!

LITERATURA
Tydzień Bibliotek: zapraszamy na wydarzenia online w Miejskiej Bibliotece w Choroszczy!

FILM
Na portalu www.ninateka.pl do 18 maja wielka uczta z filmami dokumentalnymi – Festiwal Millennium Docs Against Gravity dostępny online. Wiele ciekawych, nagradzanych filmów!

MUZYKA

#hot16challange2 – wyzwanie dla muzyków polskiej sceny, ale nie tylko dla muzyków, znane osoby nagrywają teksty, rapują, śpiewają, cała akcja ma na celu zebranie środków na służbę zdrowia w walce z koronawirusem; należy nagrać 16 wersów i nominować kolejne osoby do akcji, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny.

************************************************************************

Tydzień 4 maja – 10 maja

TEATR
“Narty Ojca Świętego” reż. Piotr Cieplak
Telewizyjna wersja przedstawienia z 2004 roku, które cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród widzów Teatru Narodowego w Warszawie. W tekście Jerzego Pilcha nie brakuje satyrycznych obrazków i sarkastycznych spostrzeżeń. Spektakl dostępny do 8 maja!

Fot. Oświęcimskie Centrum Kultury

DLA DZIECI
„W królestwie muzyki” Michała Jurkiewicza to edukacyjny projekt muzyczny adresowany dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Pomysł opiera się na bajkowej-dźwiękowej podróży przez wszystkie rodzaje muzyki – od opery, operetki aż po musical. Przedstawienie w lekkiej, ciekawej i zabawnej formie zaznajamia dzieci z zasadami muzyki, a jednocześnie jest wspaniałą zabawą.

Fot. Ninateka.pl

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Muzeum Luwru w Paryżu na swojej stronie oferuje wiele ciekawych inicjatyw, lekcje sztuki, wybrane dzieła ze swoich kolekcji. Strona dostępna także w jęz. angielskim.

LITERATURA

Nie lada gratka dla fanów fantasy czy horrorów..
Zachęcamy do lektury oferowanych przez portal Fantastyka Polska opowiadań, noweli i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru. Wystarczy zarejestrować się poprzez link podany poniżej – bez żadnych zobowiązań i bez konieczności zgadzania się na przetwarzanie danych osobowych. Czeka tam na Was niespełna trzysta e-booków, a jak zapewniają twórcy – z każdym miesiącem zasoby tego portalu będą się systematycznie powiększać.

Fantastyka polska

FILM
“Dom” krótkometrażowy film dokumentalny Thomasa Gleesona. Pięknie sfilmowane krajobrazy Nowej Zelandii, dom zawsze wydaje nam się czymś mocnym i niezniszczalnym. Film pokazuje, jak tak naprawdę jest kruchy i nietrwały. “Home” mówi nam, jak budynek może stać się domem.

Kadr z filmu

MUZYKA
Wiosna Wirtuali – koncert online Bisz/Radex, czyli jednego z najbardziej oryginalnych zespołów na scenie okołohiphopowej. Znani są ze swoich znakomitych tekstów oraz muzycznego, wykraczającego poza schemat podejścia do bitów.

Fot. kultura.onet.pl

Kultowe rozmowy – Jerzy Maksymiuk
Rozmowa z polskim dyrygentem, pianistą, kompozytorem muzyki poważnej i filmowej, pochodzącym z Grodna, przez pierwsze lata życia mieszkającym w Białymstoku.

************************************************************************

Tydzień 27 kwietnia – 3 maja

TEATR:

Teatr Wielki w Łodzi , premiera 29 kwietnia 2020

Bezprecedensowy projekt taneczny, wirtualny spektakl baletowy w choreografii Grzegorza Brożka w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi do specjalnie skomponowanej muzyki Cezarego Kurowskiego z wokalizą Olgi Maroszek (kontralt). O artystach w zamknięciu, pozbawionych sceny i możliwości wyrażania siebie oraz nadziei na lepsze jutro. Zapraszamy do wspólnego oglądania – premiera w Międzynarodowy Dzień Tańca – 29 kwietnia 2020.

Nie będzie to kolaż z udziałem 36 artystów a wirtualny spektakl, film przedstawiający ciąg zdarzeń. “Separated life” to eksperyment, który poprzez przekazywanie choreografii online pozwala tancerzom na własną jego interpretację. Tutaj krok jest odczuciem wewnętrznej potrzeby dzielenia się sztuką. (opis Teatr Wielki Łódź)

Antygona w Nowym Jorku reż. Kazimierz Kutz

Antyczna tragedia Sofoklesa przeniesiona do zamieszkanego przez bezdomnych parku na dolnym Manhattanie. W Tomkins Square Park drzemie na ławce Sasza, rosyjski Żyd, malarz z Petersburga, zamknięty w sobie, milczący, wieczny uciekinier. Za chwilę pojawią się Portorykanka Anita i Pchełka, cwaniaczek z Polski, epileptyk, mitoman, błazen, który z każdego nieszczęścia potrafi zrobić wygłup. Kiedyś mieli swoje pragnienia i aspiracje. Teraz park i ta ławka to wszystko, co pozostało im z życia. Anita chce wyprawić godny pogrzeb swemu ukochanemu, który zamarzł w parku, i pochować go w osobnym grobie, nie we wspólnej mogile, gdzie bezimiennie grzebie się wszystkich bezdomnych. Za niecałe 20 dolarów Sasza i Pchełka podejmują się odnaleźć nieboszczyka.  (opis NINATEKA)

Fot. Ninateka.pl

https://ninateka.pl/film/antygona-w-nowym-jorku-kazimierz-kutz

DLA DZIECI

O nie! W twojej książce jest potwór! Tom Fletcher czyta  najmłodszym swoją książkę. Autor „Gwiazdkozaura”, który  zajmuje w naszej  Bibliotece szczególne miejsce, stworzył książeczkę do wspólnego czytania przed snem. To angażująca historia, która z każdą stroną udowadnia, że na  kartkach papieru może kryć się fantastyczny świat. Dzieci  z pewnością polubią tę interaktywną zabawę! Potrząśnij książką i przewróć stronę… Dodatkowo maluchy zaznajamiają się z zwrotami w języku angielskim.

SZTUKA

MUZEA I GALERIE:

Debata Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

https://artmuseum.pl/pl/wydarzenia/produkcja-czy-przetrwanie-przyszlosc-kultury-w-miescie

Proj. Kaja Kusztra

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

” Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”

Wirtualny spacer po wystawie, który od momentu otwarcia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. I  obejrzało ją już 118 000 osób. W związku z kwarantanną  Centrum Kultury Zamek w Poznaniu umożliwiło zwiedzanie online

https://ckzamek.pl/artykuly/5836-wirtualny-spacer-po-wystawie-frida-kahlo-i-diego-r/

LITERATURA:

Książka na wynos Big Book Cafe – https://www.facebook.com/bigbookcafe/

FILM:

„Tandemem przez pogranicze”/Podlasie Make Me Happy

„Made in Poland” reż. Przemysław Wojcieszek

Siedemnastoletni ministrant Boguś Kowalski obudził się pewnego dnia i uznał, że komunikat, jaki chciałby wysłać światu zawiera się w zwrocie “fuck off”, który tatuuje sobie na czole. Kiedy demolowanie budek telefonicznych i samochodów na blokowisku nie zmniejsza wściekłości, zwraca się o pomoc do “autorytetów”: księdza, nauczyciela polskiego i matki, wielbicielki Krzysztofa Krawczyka. Jednak nie są oni w stanie zmniejszyć jego frustracji. (opis dystrybutora)

https://www.cda.pl/video/14677258/vfilm

Fot. Bialystok Online

MUZYKA:

Tradycje w kwarantannie – strona powstała po to by ułatwić Państwu spotkanie z muzyką tradycyjną polskiej wsi bez wychodzenia z domu http://tradycjawkwarantannie.pl/

„Legenda o Bałtyku” reż. Robert Bondara opera z Teatru Wielkiego w Poznaniu

Legenda Bałtyku, to opera skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego, wystawiona po raz pierwszy w 1924 roku na scenie z Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziś oglądać możemy współczesną interpretację w reżyserii Roberta Bondary, pod batutą Maestro Tadeusza Kozłowskiego. http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/legenda-baltyku/

Fot. kultura.poznan.pl

************************************************************************

Tydzień 20 – 27 kwietnia

TEATR:

„Prawiek i inne czasy” Adaptacja książki noblistki Olgi Tokarczuk. Jej znakomita powieść zdobyła m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i nominację do nagrody literackiej „Nike”. Opowieść stanowi pomieszanie realizmu, historii, mitu, fantastyki i magii. Reż. Piotr Tomaszuk

Fot. Ninateka


TEATR DLA DZIECI
„Gdzie jest Pinokio”


Podczas wakacji trupa aktorów, muzyków i cyrkowców przemierza całą Polskę. W kolejnych miejscowościach artyści rozbijają namiot i zapraszają mieszkańców do Cyrku Ogniojada na spektakl o Pinokiu – bohaterze powieści Carla Collodiego. Pewnego dnia aktor grający główną rolę buntuje się i robi wszystko, by kolejne przedstawienie już się nie odbyło. Jak zareaguje reszta grupy? Znana wszystkim historia drewnianego chłopca nabiera zupełnie nowego wymiaru. Okazuje się, że w życiu Pinokia i zespołu aktorskiego kryje się wiele rodzinnych tajemnic.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, reż. Robert Jarosz

screen ze spektaklu


SZTUKA:

MUZEA I GALERIE

The British Museum


Wirtualna wycieczka po Brytyjskim Muzeum w LondynieLITERATURA

Fanpage Michała Nogasia


Polecamy fanpage Michała Nogasia, dziennikarza, który od lat zajmuje się książkami i upowszechnianiem czytelnictwa. Na bieżąco umieszcza tam nowości, artykuły z dziedziny literatury.


FILM


„Papusza”


Tytułowa bohaterka jest cygańską poetką pisząca w języku romskim, której wiersze przetłumaczono na
polski wydano dzięki staniom Juliana Tuwima. Film jest wielowarstwową opowieścią o życiu poetki. Reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

„E-Kino pod Baranami”

Ruszyło jedno z większych kin online. „E-Kino pod Baranami” to niezwykły zbiór wyselekcjonowanych uważnie filmów. Ambitnych i ciekawych. Za niewielką opłatą (taniej niż bilet do kina) możemy mieć dostęp do arcydzieł współczesnego kina.

screen ze strony


MUZYKA


„Warszawska Jesień”

To jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej. Po raz pierwszy odbył się w 1956 roku. Przez wiele lat była to jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy. Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich, a nad programem kolejnych edycji pracuje Komisja Repertuarowa powoływana przez Zarząd Związku. Mamy możliwość obejrzenia reportażu o tym ważnym wydarzeniu na mapie polskiej muzyki.

kadr z filmu

************************************************************************

Tydzień 10 – 19 kwietnia

TEATR
“Brancz”, reż. Juliusz Machulski

Autorski spektakl Juliusza Machulskiego w doborowej obsadzie, komedia znakomicie portretująca współczesną polską rodzinę. Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Juliusz Machulski w spektaklu według scenariusza własnego autorstwa celnie portretuje współczesną polską „patchworkową” rodzinę. Pokazuje niedające się pogodzić różnice, a także pozorne sprzeczności, które znikają przy odrobinie dobrej woli każdej ze stron. Brancz to również znakomity materiał na kreacje aktorskie różnych generacji aktorów.

Fot. Ninateka

“Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, reż. Piotr Tomaszuk

Misterium wielkanocne Mikołaja z Wilkowiecka. W wersji twórcy Teatru Wierszalin, Piotra Tomaszuka, pasyjną historię opowiada wikary ze współczesnej parafii na podlaskiej wsi, który postanawia wystawić misterium z parafianami. Tak obsadza role, aby wykorzystać realia życia codziennego wykonawców i podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.

Fot. Wyborcza Białystok

FILM DZIECIOM
“Lato w mieście”/Zachęta TV
Film dla najmłodszych przybliżający sztukę współczesną w sześciu ciekawych podróżach po mieście. O sztuce opowiadają kuratorki wystaw i wyjaśniają szczegóły prac.

Fot. Zachęta

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Muzeum Narodowe w Krakowie – zbiory online
Bardzo ciekawe zasoby cyfrowe, cykle edukacyjne, quizy o sztuce i zabawy oparte na cyfrowych zbiorach.

LITERATURA
Na profilu FB Fundacji Wisławy Szymborskiej udostępniane są filmiki z artystami i aktorami, czytającymi wiersze polskiej noblistki. Zapraszamy do śledzenia!

FILM
“Braciszek”, reż. Andrzej Barański
Braciszka poznajemy w ostatnich dniach jego życia, kiedy z właściwą mu dobrotliwością, chce odejść z tego świata. Podejmuje taką decyzję w intencji uratowania życia chorego chłopca. W kolejnych odsłonach Braciszek żegna się z ziemskim życiem i cieszy na spotkanie z wiecznością. Pomiędzy tymi scenami-stacjami, w retrospekcjach poznajemy niezwykłą osobowość Braciszka. Widzimy go jako zakonnika zatopionego w żarliwej modlitwie w ciszy klasztoru oraz kwestarza, w kontaktach ze zwykłymi ludźmi. Mikroświat rzeczy i drobnych spraw wprowadza do opowieści wymiar poetycki i swoistą mistykę codzienności.

Fot. Telemagazyn

MUZYKA
“Pieśń o Bożym umęczeniu” w wykonaniu Adama Struga i Mateusza Kowalskiego.
Nabożna i piękna pieśń pasyjna z XV wieku.

Pasja według Świętego Łukasza Krzysztof Penderecki

W 2016 roku przypadła 50. rocznica prawykonania utworu, w którym Krzysztof Penderecki, podejmując temat męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa, połączył Bachowskie tradycje z awangardowymi środkami muzycznymi. Zapraszamy do wysłuchania „Pasji według św. Łukasza”, do którego doszło 25 marca 2016 r. podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie.

Pasja według Świętego Łukasza Krzysztof Penderecki foto: ninateka.pl

Słyszeliście kiedyś o Allelujkach? Allelujki to chodzenie drugiego dnia świąt od domu do domu z pieśniami o zmartwychwstaniu Jezusa.

Cykl piosenek “Allelujki” to pomysł Beaty Postnikoff. Napisała kiedyś kilka piosenek wielkanocnych, trochę na podobieństwo bożonarodzeniowych pastorałek, w których przeplatają się motywy biblijne i nawiązania do współczesności. Znajomi artyści napisali do nich muzykę (m.in. Kuba Mędrzycki, Leszek Czajkowski, Anna Bianka Bialasiewicz) grupa wokalistów zaśpiewała (Bianka Glazebrook, Olga Okła, Dominika Świątek, Maciej Dzięciołowski, Renata Spłocharska) – i naszym zdaniem wyszło naprawdę dobrze! Posłuchajcie koniecznie.

 

************************************************************************

Tydzień 6 – 10 kwietnia

TEATR
Opera i balet “Halka“, reż. Mariusz Treliński
Polska opera narodowa z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Skomponowana w dwóch wersjach; dwuaktowej i, częściej wykonywanej, czteroaktowej. Najbardziej znane utwory, to mazur z I aktu i aria Jontka z IV aktu Szumią jodły na gór szczycie.

“Halka”, fot. Vogue Polska


SŁUCHOWISKO DZIECIOM
Jak walczyć z chandrą? O tym najmłodsi mogą dowiedzieć się ze słuchowiska dla dzieci autorstwa Danuty Parlak – historii ponurego dnia w pewnym pałacu, do którego przybywa nieproszony gość.
“Bura Gbura”/Danuta Parlak

Fot. Polskie Radio

SZTUKA: MUZEA I GALERIE
Konkurs – zbiory otwarte Muzeum Narodowego w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w instagramowym konkursie “Zbiory otwarte MNK”.
Zasady są proste:
1. Ściągnij ze strony zbiory.mnk.pl swoje ulubione dzieło sztuki. Wykaż się kreatywnością i stwórz mem ze ściągniętego obrazu, zdjęcia czy rzeźby. Podpowiadamy, że do tworzenia memów z tekstem i gifem możesz wykorzystać możliwości Instagrama podczas tworzenia relacji.
2. Następnie opublikuj mem na swoim profilu na Instagramie oznaczając go hasztagami #zbioryotwartemnk #opencollectionnmk. Możesz to zrobić w poście lub w Instastory. Pamiętaj jednak, że każde story, które będzie brało udział w konkursie, musi zostać zapisane i oznaczone profilem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Spośród nadesłanych zgłoszeń MNK wybierze osiem, których autorzy otrzymają podwójne bilety wstępu na wybraną wystawę czasową w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorzy trzech najlepszych zdjęć wybranych przez komisję konkursową otrzymają również wyjątkowe gadżety i wybrane publikacje Wydawnictwa MNK.

Źródło: MNK

Polscy artyści i marki udostępniają darmowe ilustracje do pokolorowania w domu. Znajdzie się tu coś i dla najmłodszych, i dla dorosłych fanów kreatywnego relaksu z kredkami.

LITERATURA
Musisz przeczytać lekturę, a przed „narodową kwarantanną” nie zdążyłeś jej wypożyczyć w Bibliotece? Mamy na to sposób!
W Cyfrowej Bibliotece pod adresem: www.wolnelektury.pl z pewnością odnajdziesz pozycję książkową, której potrzebujesz (i wiele innych!).
Pamiętaj jednak, że w domenie publicznej dostępne są tylko i wyłącznie utwory do których prawa autorskie wygasły (dzieje się tak, gdy od śmierci samego autora/tłumacza minie 70lat), bądź te na wolnych licencjach.

FILM
“Rejs”, w reż. Marka Piwowskiego. Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku. Płynący wodami Wisły statek donikąd, z pogrążoną w absurdalnych rozgrywkach, zniewoloną społecznością pasażerów, był odbierany jako oczywista metafora kraju za rządów Gomułki, chociaż w filmie polityki nie było.

MUZYKA
Misteria Paschalia 2.0 w Dwójce online
Festiwal Misteria Paschalia przenosi się – jak wiele kulturalnych wydarzeń nawiązujących do akcji #zostańwdomu – do internetu. W dniach 3-13 kwietnia, czyli w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, na stronie radiowej Dwójki będzie można wysłuchać aż 11 najlepszych koncertów z poprzednich odsłon krakowskiego święta muzyki dawnej.

Program transmisji – które znajdziecie na www.dwojka.polskieradio.pl oraz na profilu facebookowym Misteria Paschalia – znajdziecie w wydarzeniu. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 18.00

************************************************************************

Tydzień 30 marca – 5 kwietnia 2020

TEATR
“CARMEN” 31 marca i 2 kwietnia, godz. 19:00 Teatr Wielki
“Carmen” to jedna z najczęściej wystawianych oper na świecie. Mimo ogromnego powodzenia dzisiaj, jej początkowe losy były wyjątkowo trudne – prapremiera nie powiodła się, co przyczyniło się do przedwczesnej śmierci kompozytora. Nowatorska opera werystyczna od lat porywa słuchaczy niezwykłym temperamentem, hiszpańskim kolorytem i efektownością. Powoływana w kolejnych inscenizacjach historia cyganki-uwodzicielki to jednak nie tylko – jak zwykło się uważać – hymn na cześć życia z kultową uwerturą i Habanerą.

Fot. Teatr Wielki

TEATR DZIECIOM
Opera Helsińska “Pippi Långstrump”. Pippi Pończoszanka, silna i psotna dziewczyna z piegami i czerwonymi warkoczami, podbija klasyczny balet. Szwedzka tancerka i choreografka Pär Isberg zabiera bohaterkę powieści Astrid Lindgren na scenę operową w Helsinkach. Muzykę zapewniają Georg Riedel i Stefan Nilsson. Dostępne do 20 kwietnia!

Fot. East News

SZTUKA: MUZEA i GALERIE
Muzeum Etnograficzne w Warszawie – zwiedzanie online. Wirtualny spacer po wystawach Zwykłe-Niezwykłe, Zakochany Chopin oraz Czas Świętowania. Przeglądarka obiektów – stroje ludowe, akcesoria, tkaniny, wybór obrazów m.in. Ociepka, Sówka, Shummer, ekspozycje online ilustrowane fotografiami, grafikami i pocztówkami z archiwum PME.

Fot. Wikipedia

LITERATURA
Unia Literacka zaprasza na codzienne przeciwwirusowe spotkania literackie, zatytułowane „UL z książkami”.
Codziennie o godz. 18:00 na fanpage Unii Literackiej możecie „spotkać się on-line” z autorami popularnych książek, którzy czytają na żywo fragmenty swoich powieści/swojej poezji ( w tym również najnowszych dzieł, jeszcze nie dostępnych dla Czytelników!).

FILM
“Młyn i krzyż”– film w reżyserii Lecha Majewskiego. Jest to adaptacja książki Michaela Gibsona, poświęconej obrazowi “Droga krzyżowa” pędzla Pietera Bruegla (starszego).

Fot. Filmweb

“Uczta Babette” – przepiękne i poruszające arcydzieło kinematografii, na podstawie opowiadania autorki „Pożegnania z Afryką”, cyfrowo remasterowane. Mała, XIX-wieczna duńska osada rybacka. Służąca u dwóch sióstr Francuzka Babette postanawia urządzić wykwintną kolację. Jej niecodzienna sztuka kulinarna całkowicie odmienia życie skrępowanych zbytnią pobożnością mieszkańców małego miasteczka. Film ten, będący swoistym manifestem afirmacji życia, przedstawia tytułową ucztę w tak niesamowity sposób, że do dzisiaj jest ona niedoścignionym wzorem wszystkich wykwintnych restauratorów na całym świecie.

MUZYKA
Niestety, 29 marca 2020 pożegnaliśmy wielkiego polskiego kompozytora – Krzysztofa Pendereckiego. Urodzony 23 listopada 1933 w Dębicy kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.
Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

************************************************************************

Tydzień 23-29 marca 2020

TEATR
“Konformista 2029” Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, w reż. Bartosza Szydłowskiego, Transmisja 25 marca 2020 godz. 20:00 na na profilu FB Teatru Łaźnia Nowa.
Co z ludźmi, którzy chcą patrzeć tam, gdzie patrzą wszyscy? Nie chcą się odróżniać. Pragną razem z innymi nieść na sztandarach hasła Słusznej Sprawy. Nie przeszkadzają im ład i porządek wprowadzane dekretami, rozporządzeniami i paragrafami. Oto obowiązujący wzór na normalność. Oto strach przed wolnością.

Konformista 2029 fot. Monika Stolarska Teatr Łaźnia Nowa

“Zapiski oficera Armii Czerwonej” Teatr Dramatyczny Białystok reż Andrzej Jakimiec, Transmisja 26 marca 2020 godz. 20:00 pod linikiem: Zapiski oficera Armii Czerwonej online

Fot. Teatr Dramatyczny

Perypetie Miszy Zubowa tytułowego żołnierza Armii Czerwonej, który musi zmierzyć się z rzeczywistością okupowanej przez Sowietów, później Niemców Wileńszczyźnie. Rola Krzysztofa Ławniczaka, cieszy się gości na deskach białostockiego teatru już od 28 lat, co świadczy o jej popularności.

TEATR DZIECIOM
Teatr Guliwer rusza z projektem TeatrGuliwerOnline i serdecznie zaprasza na Wirtualne Podróże z Teatrem Guliwer na Facebooku.
W ramach Wirtualnych Podróży planuje wiele niespodzianek, zachęcamy do śledzenia fanpage’a !

Fot. Teatr Guliwer

SZTUKA: MUZEA i GALERIE
Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi nie tylko dzieła sztuki, ale także ich cyfrowe wizerunki oraz dane dzieł sztuki. Na swojej stronie udostępnia te informacje. Jest ich jeszcze niewiele w porównaniu z wielkością kolekcji MNW, która liczy ponad 800 tysięcy muzealiów, ale liczba udostępnionych zabytków systematycznie rośnie. Zachęcamy do częstego odwiedzania strony! Narodowe Muzeum Cyfrowe

Ferdynand Ruszczyc “Karczma przy drodze”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Zamkowe w Malborku – wirtualny spacer
Zamek na wyciągnięcie myszki! Możecie zwiedzać muzeum bez wychodzenia z domu.

Zamek w Malborku

LITERATURA

Sieć Empik z racji na pandemię koronawirusa udostępnia wszystkim użytkownikom Empik Premium darmowy dostęp przez 60 dni do ponad 11 tys. audiobooków i e-booków oraz do oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go.

Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choroszczy często czytają, bądź pytają, jak i ustawiają się w kolejce po książki m.in. takich autorów jak: Pilipiuk Andrzej, Bonda Katarzyna, Miszczuk Katarzyna Berenika, Figaro K.A., Lingas-Łoniewska Agnieszka, Miłoszewski Wojtek, Majcher Magdalena, Child Lee, Grzędowicz Jarosław, Droga Katarzyna, Carter Chris, itd.

Audiobooki, jak i e-booki powyższych autorów (jak i wielu innych polskich i zagranicznych) są dostępne całkowicie bezpłatnie dla Czytelników w wyżej wspomnianej aplikacji (do pobrania w Sklepie Google Play oraz App Store).

FILM
“Soból i panna” reż. Hubert Drapella (1983)
Historia romansu pomiędzy wysoko urodzonym studentem Michałem Rajeckim a wiejską dziewczyną Warszulką. Sceny filmu realizowane były na terenie parku w Choroszczy.

MUZYKA
Koncert zespołu Raz Dwa Trzy z okazji 20-lecia. Zarejestrowany w 2018 r.

Narodowe Forum Muzyki Online – transmisje i retransmisje koncertów muzyki poważnej z wrocławskiego Forum Muzyki.

Koncert live zespołu Chłopcy z Placu Broni – gwiazdy Jarmarku Dominikańskiego 2019 w Choroszczy. 28 marca, godz. 20:00 na fanpage’u Nowohuckiego Centrum Kultury

Fot. M-GCKiS w Choroszczy