Zbiórki harcerskie


harcerze 1

„Ramię pręż, słabość krusz i nie zawiedź w potrzebie,

Podaj swą pomocną dłoń tym, co liczą na ciebie

Zmieniaj świat, zawsze bądź sprawiedliwy i odważny,

Śmiało zwalczaj wszelkie zło, niech twym bratem będzie każdy

I świeć przykładem, świeć!”

 

Głosi pieśń „Harcerskie ideały” oraz dziesiątki młodych mieszkanek i mieszkańców gminy Choroszcz tworzących drużyny zrzeszone w Związku Harcerstwa Polskiego, w 8. Szczepie Drużyn Specjalnościowych „Szemkel” im. Cichociemnych. Marzec 2017 pięknie zapisał się w historii harcerstwa w Choroszczy, bo 25 III powstała nowa, już trzecia w gminie drużyna, tym razem zrzeszająca harcerzy starszych. Ale zaczniemy od najmłodszych.

 Skarby Ziemi

1 Choroszczańska Gromada Obronna “Skarby Ziemi” w marcu tego roku skończyła dwa lata. Jej drużynową jest pwd. Marta Bokun, a przybocznymi są dh. Klara Kardasz i dh. Kornelia Lenczewska. Zbiórki odbywają się w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w roku szkolnym w soboty w godzinach 10:00-12:00 choć gdy tylko pogoda pozwoli wychodzimy na zewnątrz. Żółto-pomarańczowe dumnie nosi dziś ponad 30 zuchenek i zuchów w wieku 6-10 lat.

 Solum

Już czwarty rok działa w Choroszczy 1 Choroszczańska Drużyna Harcerska “Solum” im. Elżbiety Zawackiej ps. “Zo”. Drużyna zrzesza niespełna 40 młodych osób w wieku 10-13 lat. Drużynową jest pwd. Weronika Miastkowska zaś przybocznymi są dh. Zuzia Siemieniuk oraz dh. Krzysztof Polak. Zbiórki odbywają się w soboty w roku szkolnym w godz. 10:00-14:00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu lub na świeżym powietrzu.

 

I na koniec najmłodsza jednostka: 1 Choroszczańska Drużyna Starszoharcerska na próbie. Jej drużynowym jest dh Piotr Kadysz, jako przyboczna pomaga mu dh. Aneta Ambroziak. To drużyna dla osób w wieku 13-16 lat. Ma za sobą pierwsze zbiórki a w planach wiele ciekawych wędrówek, zajęć i sprawności do zdobycia. Od pierwszych chwil na zbiórki uczęszcza kilkanaście osób a to oznacza, że idea harcerstwa przyjęła się wyśmienicie wśród choroszczańskich uczniów. Gratulujemy całej organizacji pięknego rozwoju i życzymy dalszych wspaniałych osiągnięć!

 Harcerze2

Harcerstwo uczy i wychowuje, kształci w duchu patriotyzmu, pamięta o potrzebie rozwijania umiejętności współpracy. To wszystko w atrakcyjnych formach: Harcerze organizują gry patrolowe, gry terenowe, wycieczki rowerowe, wędrówki po Narwiańskim Parku Narodowym, spacery śladami miejsc historycznych, gry w parku linowym, podchody, naukę dobrych manier, a ponadto wyjazdy: trzydniowe biwaki, Harcerską Akcję Zimową (w czasie ferii) oraz Harcerską Akcję Letnią – dwutygodniowe obozy (na wakacje) – wymienia drużynowa dh. Weronika Miastkowska.

Dlaczego warto wstąpić już teraz w szeregi harcerstwa?

 

Harcerstwo jest czymś więcej niż dodatkowymi zajęciami poza szkołą. To sposobność na działanie w grupie, przełamywanie swoich barier, poznawanie świata i ludzi w najlepszy, moim zdaniem, sposób. To wywoływanie uśmiechu wśród dzieci, dawanie szansy na nabranie pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Od małego uczymy dzieci, że najważniejsze jest to co sobą reprezentujesz: nie jest istotny zasób portfela rodziców, to gdzie mieszkasz lub w jakich chodzisz ubraniach. Tu każdy jest równy, każdy coś wnosi i każdy jest bardzo ważny. Pokazujemy, że otaczająca rzeczywistość jest w naszych rękach, czasami wystarczy po nią sięgnąć. W jakim innym miejscu nauczysz się grać na gitarze za darmo (z pomocą starszego druha, który cierpliwie wysłucha Twoich pierwszych brzdęków i prawie się z Ciebie nie śmieje), zwiedzisz tyle przepięknych miejsc (choć fakt, możesz być zmęczony bo kilkanaście kilometrów w sobotni poranek „samo się nie zrobi” ale uwierz nam: następnym razem pójdzie o niebo lepiej), będziesz spał w lesie i pił herbatę z malin (uwaga na mrówki, mrowisko może i jest miękkie ale nie jest najlepszym posłaniem). Gdzie indziej starszy kolega, np. zastępowy, poda Ci pomocną dłoń w lesie, pokaże jak upiec zjadliwą kiełbaskę, klepnie po ramieniu jak coś Ci nie wyjdzie, będzie siedział nocami rozpisując Tobie zbiórki?  ­­– wylicza z uśmiechem pwd. Marta Bokun.

 Harcerze 3

Wszystko dzieje się tu i teraz. Harcerze nie lubią tracić czasu, zawsze łapią chwilę. Gdyby było inaczej, dlaczego w Choroszczy mielibyśmy prawie 100 osób w harcerskim mundurze?

 

Jak skontaktować się z drużynowymi i dowiedzieć się, kiedy i gdzie odbędzie się najbliższa zbiórka?

– pwd. Marta Bokun – tel. 881 733 904

– pwd. Weronika Miastkowska – tel. 692 081 596

– dh Piotr Kadysz – tel. 535 333 045

Czuj!

Czuwaj!