foto: Z. Andruszkiewicz

XXIII Jarmark Dominikański – relacja


Gwiazdy XXIII Jarmarku Dominikańskiego – Don Wasyl wraz z zespołem Gwiazdy Cygańskiej Piosenki przyciągnęły setki osób, którym niestraszne były warunki atmosferyczne, komary i labirynt przygotowany przez wykonawców krajowej ósemki. Słuchacze pod przezornie przygotowanymi parasoli dali się porwać czarowi prawdziwej romskiej muzyki – m.in. przebojom „Jedno jest niebo dla wszystkich” czy „My, Cyganie”. Przez półtorej godziny park przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zdawał się być miejscem postoju olbrzymiego taboru celebrującego śpiew, muzykę i taniec. Dopełnieniem znakomitego występu romskich gwiazd był pokaz fajerwerków, dzięki któremu publiczność mogła dłużej przebywać w odświętnej, kolorowej przestrzeni jarmarku.

Nie były to jedyne atrakcje największej imprezy lata w gminie Choroszcz.

Od trzynastej na scenie gościła Fundacja „Zawisza”, która zaprezentowała techniki samoobrony oraz udzieliła praktycznych porad, jak dbać o własne bezpieczeństwo. Na placu w pobliżu zabytkowej stajni pojawiły się przykuwające wzrok pasjonatów motoryzacji pojazdy stowarzyszenia Moto-Retro, a przed wzniesieniem z altaną zobaczyć można było prezentowany przez Areoklub Białostocki błyszczący w słońcu szybowiec „Pirat”.

Ochotnicza Straż Pożarna z Choroszczy – obchodząca w tym roku stulecie założenia i działalności – zaprezentowała pokaz czynności ratowniczych, jakie strażacy potrafią przedsięwziąć w przypadku wypadku drogowego z ryzykiem wybuchu auta i koniecznością zastosowania nożyc hydraulicznych. Widzowie zapatrzyli się także w kosz, który wóz z drabiną wysunął na wysokość około 30 metrów ponad poziom gruntu.

Nie zabrakło ludowego akcentu i troski o kultywowanie regionalnych tradycji muzycznych – śpiewały znane i wielokrotnie nagradzane na przeglądach regionalnych i ogólnopolskich zespoły folklorystyczne Koplanianki (z Koplan), Klepaczanki (z Klepacz) i Narwianki (z Kruszewa).

Interesujące połączenie muzyki klasycznej i rozrywkowej zaprezentowała Estradowo-Symfoniczna Orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Grodnie. Po pełnym magii występie trzydziestoosobowej młodzieżowej orkiestry, na chwilę do czasów świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów przeniosła obecnych salwa Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego i Burmistrza Choroszczy.

Po głośnym wystrzale impreza stawała się coraz bardziej huczna. Rosnącą z każdą minutą publiczność pozytywnie nastroił występujący w ramach Programu Most zespół Patlis Band – gwiazda białoruskiej nowej fali z Mińska. Po bogatym, interesującym występie na scenie pojawiły się nie mniej rozgrzewające tłum gwiazdy nurtu disco-polo – znane i cenione w całym regionie zespoły Junior i Holiday. Wszystkie występy i atrakcje cieszyły się uznaniem publiczności i były nagradzane gromkimi brawami.

Miłośnicy robienia zakupów w parku przypałacowym znaleźli także coś dla siebie. Setki produktów – począwszy od lokalnych wyrobów gastronomicznych, jadła i ogórków znad Narwi i Biebrzy, poprzez wytwory rzemieślników, a na zabawkach i słodyczach dla najmłodszych kończąc – czekało na wszystkich, którzy do dwudziestej drugiej pojawili się na XXIII Jarmarku Dominikańskim.

Jarmark stał się również miejscem spotkań instytucji i organizacji pozarządowych ze społeczeństwem. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Powiatowy Urząd Pracy i Oddział Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku. Dużym zainteresowaniem cieszyło się gminne stoisko badań profilaktycznych, gdzie bezpłatnie badane było ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cukru.

XXIII Jarmark Dominikański zorganizowali: Miejsko-Gminne Centrum Kultury, Urząd Miejski w Choroszczy i Muzeum Wnętrz Pałacowych. Honorowy patronat nad XXIII Jarmarkiem Dominikańskim sprawował Burmistrz Choroszczy Jerzy Ułanowicz.

Sponsorami imprezy byli: marka Żubr oraz Adam Jarosław Masłowski P.P.U.H. „Plus”.

„Gazeta w Choroszczy” sprawowała patronat medialny nad wydarzeniem.

Następny, XXIV Jarmark Dominikański już za niecały rok – 4 sierpnia 2013. Zapraszamy!

tekst Wojciech Jan Cymbalisty 

fot. Zbigniew Andruszkiewicz

Copyright © „Gazeta w Choroszczy”