DSC_0715

XIII Międzynarodowy Dzień Ogórka w Kruszewie (foto i relacja)


fotorelacja: Przemek Waczyński

Za nami XIII Międzynarodowy Dzień Ogórka w Kruszewie.  Na święto nadnarwiańskich plantatorów warzyw przybyli licznie miłośnicy ogórków z całej Polski i z zagranicy. Nie zabrakło dziesiątków wystawców i handlowców oferujących tradycyjne wyroby rzemieślnicze, degustację wyrobów regionalnej kuchni oraz miody i zabawki. W tym roku dla zgromadzonej na terenie przy Szkole Podstawowej im. marszałka Józefa Piłsudskiego publiczności grało i śpiewało aż osiem zespołów.  na wielki koncert „Nadnarwiański folklor” złożyły się występy zespołów ludowych Narwianki, Wodniczka, Narwianie i Klepaczanki. Każda z grup zdobyła gorący aplauz, a zespół folklorystyczny z Klepacz wyróżnił się „ogórkowym przebojem” – piosenką „Koko, koko, będzie spoko”. Na scenie wystąpiły także rockowe grupy „The Everlasting” i „Acustic Room”. Bardzo ciepło został przyjęty koncert Chóru Miejskiego z Choroszczy. Do tańca zebranych porwała gwiazda wieczoru – grupa Zorka.

Część rozrywkową poprzedziła polowa Msza Święta celebrowana przez proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Konowałach ks. Bogusława Kieżela. Modlono się w intencji lokalnych plantatorów. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste przekazanie i poświęcenie otrzymanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kruszewie od Straży Granicznej pojazdu ratowniczo-gaśniczego, który zastąpił wysłużonego Żuka. Zaproszeni na uroczystość przedstawiciele PSP, OSP oraz władz samorządowych z Burmistrzem Choroszczy Jerzym Ułanowiczem na czele gratulowali kruszewianom pięknego wydarzenia i życzyli, by nowy sprzęt strażacki wspierał ich jak najlepiej w potrzebie.

Wśród stoisk goście imprezy mogli znaleźć gminny punkt informacyjny profilaktyki zdrowia. Policjantki z Komendy Miejskiej w Białymstoku informowały, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i gdzie można znaleźć pomoc w sytuacjach kryzysowych. Liczne atrakcje przygotował białostocki oddział KRUS – na wszystkich, którzy odwiedzili stoisko czekały konkursy promujące wiedzę o bezpiecznym zachowaniu w gospodarstwie rolnym. Punkt Starostwa Powiatowego w Białymstoku również przeprowadzał konkursy i zbierał podpisy pod sprzeciwem wobec zmian ustawy o obszarach chronionych.

Najwięcej emocji wzbudziły ogórkowe konkursy. Najcięższy ogórek należał do Janina Cieśluk, najdłuższy wyhodowała Mirosław Krysztopik, najdziwniejszy – Natalia Kucińska, najciekawszy stroik z ogórkiem przygotowała Anna Nikołajuk, najsmaczniejszą surówkę z ogórków przyrządził Wojciech Błaszko, a najbardziej interesujący przepis przedstawiła Beata Mościcka. Najcelniej ogórkami do beczki rzucał Bartłomiej Jaszczur, reprezentacja reszty świata wygrała w zawodach przeciągania liny z drużyną Kruszewa, najpiękniejszy wiersz o ogórku (do przeczytania w najbliższym wydaniu „Gazety…” napisała Weronika Krysiewicz, a wśród młodych plastyków najwyżej oceniono pracę „Przyjaciele” Michała Patykowskiego i kompozycję Katarzyny Szorc pt. „Kwiatki”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów! Nagrody i upominki w konkursach rozegranych podczas XIII Międzynarodowego Dnia Ogórka w Kruszewie – Nadnarwiański Folklor 2 września 2012 r. ufundowali: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Stowarzyszenie N.A.R.E.W.

XIII Międzynarodowy Dzień Ogórka w Kruszewie zorganizowało Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Urzędu Miejskiego w Choroszczy oraz Sołtysa Kruszewa. Sponsorami imprezy byli: Marka Żubr, Stowarzyszenie N.A.R.E.W. i Stowarzyszenie Kruszewskie Warzywa Herbowe. Wraz z redakcją „Gazety w Choroszczy” nad wydarzeniem patronat medialny sprawowało Polskie Radio Białystok i Podlaskie Stowarzyszenie Fotograficzne.

Pełne wyniki konkursów przeprowadzonych podczas XIII Międzynarodowego Dnia Ogórka w Kruszewie:

Najcięższy ogórek:

I miejsce: Janina Cieśluk, waga ogórka: 1,77 kg

II miejsce: Robert Zagórski, waga ogórka: 1,73

III Mirosław Krysztopik, waga ogórka: 1,71 kg

 

Najdłuższy ogórek:

I miejsce: Mirosław Krysztopik, długość ogórka: 46 cm

II miejsce: Marcin Krysztopik, długość ogórka: 42 cm

III miejsce: Magdalena Krysztopik, długość ogórka: 39 cm

 

Najdziwniejszy ogórek:

I miejsce: Natalia Kucińska, ogórek „Poduszkowiec”

II miejsce: Janina Cieśluk, ogórek „Dwa kolory”

III miejsce: Robert Zagórski, ogórek „Mozaika”

 

Najciekawsza kompozycja – stroik z ogórków:

Kategoria dzieci do lat 7:

I miejsce: Katarzyna Szorc, kompozycja „Kwiatki”

II miejsce: Oliwia Wąchocka, kompozycja „Opalający się ogórek”

III miejsce: Jakub Patykowski, kompozycja „Pingwin”

Kategoria dzieci od lat 7:

I miejsce: Michał Patykowski, kompozycja „Przyjaciele”

II miejsce: Justyna Gudel, kompozycja „Ogórkowa Justyna”

III miejsce: Karolina Janszczek, kompozycja „Figura wampira”

Kategoria dorośli:

I miejsce: Anna Nikołajuk, kompozycja „Ogórek w kapeluszu na spacerze z jeżem”

II miejsce: Bartosz Cieśluk, kompozycja „Międzynarodowa stacja kosmiczna”

III miejsce: Katarzyna Sokół, kompozycja „Pan ogórek”

 

Konkurs na wiersz o ogórku:

I miejsce: Weronika Krysiewicz

 

Konkurs na przebój ogórkowy:

I miejsce: Klepaczanki „Koko, koko, będzie spoko”

 

Przepis na najciekawszą potrawę z ogórków:

I miejsce: Beata Mościcka, przepis na zielony sorbet ogórkowy

 

Realizacja surówki z ogórków:

I miejsce: Wojciech Błaszko, surówka ogórkowo-owocowa

 

Konkurs rzutu ogórkiem:

I miejsce: Bartłomiej Jaszczur

II miejsce: Sebastian Sokół

III miejsce: Stanisław Jabłoński

 

Konkurs przeciągania liny:

I miejsce: reprezentacja reszty świata

II miejsce: reprezentacja Kruszewa

 

tekst: Wojciech Jan Cymbalisty © „Gazeta w Choroszczy”