Wielki koncert Rytmów Czasu na stulecie odzyskania niepodległości


Stulecie niepodległości w Choroszczy przeszło do historii, a świętowanie ukoronowaliśmy koncertem „Niepodległa – nasz Dom” zespołu Rytmy Czasu w ramach programu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Gdy wydaje się, że historia się kończy – wzmóżmy czujność, bo wtedy ją tworzymy. To jedno z przesłań, jakie płynęło z niedzielnego koncertu zespołu Rytmy Czasu. Już po raz czwarty zespół wystąpił z piosenkami i pieśniami patriotycznymi, tym razem przed własną publicznością. Młode wokalistki zabrały ponad stuosobową publiczność w podróż po stuleciu niepodległej Polski. Na koncercie obecna była pani Izabela Dąbrowska, która opiekowała się projektem z ramienia Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Zabrzmiał utwór „Wojenko, wojenko”. „Wiązanka partyzancka” przywołała II wojnę światową i Powstanie Warszawskie. Czasy komuny wspomniały utwory „Psalm stojących w kolejce”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, „Polskie skrzydła”. Wspólnie zaśpiewano „Żeby Polska była Polską”. Występ wzbogacony był o utwór „Biały krzyż”, który wykonały wokalistki młodszej grupy zespołu oraz Hymn Polski zaśpiewany z publicznością. Dzięki tej podróży po dziejach młode pokolenia mogły odczuć czym było stanie w kolejkach, czy godzina policyjna w czasach PRL. Wokalistki przekazały widowni nie tylko płyty „Niepodległa – nasz Dom”, ale też emocje tamtych czasów i nadzieję, która w koncercie wybrzmiewa najgłośniej. 

Rytmy Czasu dzięki programowi Pomost dla Niepodległej przekazują historię i wzniecają miłość do Ojczyzny. W jego realizacji wzięły udział trzy pokolenia wokalistów. Płytę „Niepodległa – nasz Dom” nagrał starszy skład zespołu, młode wokalistki zagrały cztery koncerty, a najmłodsze pokolenie dziewcząt wystąpiło w niedzielę 11 listopada 2018 roku, śpiewając wspólnie ze starszymi koleżankami. Zespół od piętnastu lat prowadzi Jerzy Tomzik – dyrygent, autor aranżacji, który nie szczędzi czasu i serca, by w pełni profesjonalnie kształcić talenty. Historia trwa dalej dzięki muzyce, pasji i zaangażowaniu młodych, choroszczańskich serc. 

Koncert 11 listopada 2018 roku był zwieńczeniem programu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i obejmował wydanie płyty „Niepodległa – nasz Dom” oraz cztery koncerty pod tym samym tytułem w Filipowie, Czeremsze, Zambrowie oraz Choroszczy.