Sztuki XX wieku – warsztaty plastyczne w M-GCKiS


Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy lubi wpływać na rozwój osobisty odwiedzających, organizując różne warsztaty tematyczne. W sobotę 25.11.2017r. czas w centrum upłynął więc pod znakiem sztuk XX wieku. W tym dniu grupa dzieci z naszej gminy uczestniczyła w warsztatach plastycznych przygotowanych przez panią Karolinę Gołębiewską.


Zajęcia rozpoczęły się w południe. Po przywitaniu dzieci i rozdaniu identyfikatorów z imionami, pani Karolina przeszła do krótkiego omówienia wybranych nurtów w sztuce XX wieku. Pierwszym z nich był ekspresjonizm. Dzieci poznały tym samym główne cechy charakteryzujące ten nurt, między innymi kontrastowość barw i długie pociągnięcia pędzla. Z uwagą przyglądały się także prezentowanym dziełom, np. Van Gogha. Po chwili dzieci same mogły przekonać się, jakie emocje budzą w nich poszczególne obrazy – ich zadaniem było nazwanie i pokazanie konkretnych uczuć. Kolejnym prezentowanym nurtem w sztuce XX wieku był surrealizm, który najlepiej obrazują marzenia senne. Sądząc po żywiołowych reakcjach dzieci, był to nurt, który najbardziej przypadł im do gustu. Po obejrzeniu przykładowych obrazów od razu zaczęły dzielić się swoimi wyobrażeniami na temat otaczających ich przedmiotów. Ostatnim z nurtów był impresjonizm, którego głównym tematem jest codzienność i uchwycenie chwili. By dokładnie zobrazować dzieciom, co to jest „chwila” pani Karolina przygotowała ćwiczenie – miały one za zadanie jak najdłużej utrzymać piórko w powietrzu.

Po zakończeniu lekcji o XX-wiecznych nurtach w sztukach malarskich, zadaniem dzieci było stworzenie pracy plastycznej w wybranym przez nich nurcie. Za pomocą farb młodzi artyści stworzyli przepiękne i niepowtarzalne prace. Co ciekawe, każda praca była przykładem innego nurtu, co pokazało, jak dobrze dzieci przyswoiły przekazaną im wiedzę. Prace powstałe podczas warsztatów będzie można podziwiać na organizowanej przez M-GCKiS wystawie podsumowującej rok pracy.

                                                                                                                                               Tekst: SN

                                                                                                                                                Foto: SN