Święto Wojska Polskiego, Choroszcz 15.08.2012 Fot. P. Waczyński

Święto Wojska Polskiego – relacja


Choroszczańska społeczność uroczyście obchodziła Święto Wojska Polskiego i 92. rocznicę Cudu nad Wisłą. 15 sierpnia 2012 przed pomnikiem 11 Listopada został zapalony znicz pamięci. O 18:00 rozpoczęła się Msza Święta za ojczyznę celebrowana przez ks. kanonika Leszka Struka – proboszcza choroszczańskiej parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. W nabożeństwie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe reprezentujące działające na terenie gminy jednostki OSP, ruchy katolickie i stowarzyszenia. Pocztami dowodził Tadeusz Lewkowicz, komendant gminny OSP. O 19.00 nastąpiła zbiórka na Rynku 11 Listopada, skąd autokarem i autami osobowymi około stuosobowa grupa patriotów udała się w kierunku Mogiły Powstańczej znajdującej się nad Horodnianką przy ul. Zastawie I, a następie na miejsce pamięci Szubienica przy ul. Kruszewskiej w Choroszczy.

Uroczystość przy Pomniku Powstania Styczniowego na Szubienicy (nazwa wzgórza pochodzi od stracenia przez carskich żołnierzy w tym miejscu 11 powstańców styczniowych) rozpoczęła się o 19.15. Zapalono znicz, podniesiono flagę na maszt i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie refleksję historyczną wygłosił Józef Waczyński, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. Apel poległych odczytał Wojciech Cymbalisty. Salwę honorową wykonał Tomasz Adamski. Wieńce i kwiaty złożyli m.in.: delegacja władz samorządowych na czele z Zastępcą Burmistrzem Choroszczy Mirosławem Zalewskim i z radnymi miejskimi, Koło Gminne PiS i radni Powiatu Białostockiego, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy, Zespół Szkół w Choroszczy, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Koło Emerytów i Rencistów nr 15 w Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy.

Ciepłe słowo do zebranych patriotów wygłosił ks. Tomasz Oświeciński, następnie odśpiewał wspólnie z zebranymi Anioł Pański. Modlitwie  towarzyszyły 92 wykonane przez Jana Adamskiego uderzenia w łuskę na cześć 92 rocznicy zwycięstwa polskich wojsk nad Armią Czerwoną w bitwie warszawskiej oraz ku czci poległych w niej polskich żołnierzy. Zebrani odśpiewali także Marsz Pierwszej Brygady. Warto odnotować uczestnictwo licznych pocztów sztandarowych – w tym reprezentujących miejscowe jednostki OSP z Choroszczy, Barszczewa, Klepacz, Paniek i Rogówka, Honorowych Dawców Krwi, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz Rzemieślników. Pani Regina Krysiewicz dała piękną deklamacją wzór żywej i troskliwej pamięci o poległych w obronie Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzach.

Na zakończenie Józef Waczyński podziękował wszystkim obecnym za udział w choroszczańskich obchodach Święta Wojska Polskiego. Zaprosił również zebranych na obchody 150. wybuchu powstania styczniowego i podkreślił, że w styczniu 2013 r. wzgórze Szubienica będzie warto odwiedzić nie tylko poprzez wzgląd na pamięć o zrywie niepodległościowym, lecz również dlatego, że miejsce zostanie gruntownie odrestaurowane.

Uroczystości na Szubienicy odbywają się z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy od 1985 roku. Wcześniej, w kwietniu 1984 Lucjan i Jan Adamscy postawili na wzgórzu brzozowy krzyż poświęcony w sierpniu tegoż roku przez ówczesnego proboszcza choroszczańskiej parafii ks. Piotra Bożyka. Pomnik Powstania Styczniowego zbudowano staraniem Społecznego Komitetu Upamiętniania Powstania Styczniowego w Choroszczy według projektu Wojciecha Załęskiego i w głównej mierze w wykonaniu Mieczysława Hulewicza, artysty-kowala z Czarnej Wsi Kościelnej. Pomnik 8 października 1989 roku odsłonił Adam Bobrowski, przewodniczący Społecznego Komitetu a poświęcił ks. Piotr Bożyk. Następna uroczystość na Szubienicy planowana jest tradycyjnie na 22 I – dzień wybuchu powstania styczniowego.

tekst: Wojciech Jan Cymbalisty, Copyright © „Gazeta w Choroszczy”

zdjęcia: Przemysław Waczyński

film: Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała