MnK-jesien-2017-fb-cala-trasa

Muzeum na kółkach w Choroszczy  


Choroszcz jest jednym z niewielu miast w Polsce, które bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Muzeum na kółkach” tworzonym przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. W październiku 2017 roku Choroszcz odwiedzi wystawa edukacyjna dotycząca żydowskiej przeszłości polskich miasteczek. Głównym punktem projektu „Muzeum na kółkach” jest przestrzeń wystawiennicza umieszczona w mobilnym module.

„Muzeum na kółkach” to podróżująca wystawa edukacyjna Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która opowiada o historii i tradycji polskich Żydów. Towarzyszy jej bogaty program wydarzeń, przy gotowanych przy współpracy z lokalnymi koordynatorami. Wystawa to 1000 lat historii polskich Żydów zmieszczonych na 30 metrach kwadratowych. Zobaczymy makietę sztetla (miejskie skupisko żydowskie), kalendarium zawierające główne punkty z historii polskich Żydów, poznamy cytaty z przedwojennych, żydowskich pamiętników.

W dniach 22 – 25 października 2017 w Choroszczy będzie gościła wystawa „Muzeum na kółkach” prezentowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Wystawie będzie towarzyszyć szereg działań skierowanych do społeczności lokalnej, którego celem będzie szerzenie dziedzictwa kultury żydowskiej. Odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których skonstruujemy budowle prezentujące architekturę żydowską, podczas warsztatów plastycznych dla dorosłych wykonamy płócienne torby z wzorem z tradycyjnej wycinanki żydowskiej, odbędzie się spacer historyczny dla młodzieży na Cmentarz Żydowski w Choroszczy, a także Spotkanie Pamięci, podczas którego przybliżona zostanie historia wyznawców Judaizmu zamieszkujących miasteczko w czasach przedwojennych. Nie zabraknie działań prowadzonych przez edukatorów z Muzeum POLIN: „Spotkanie z kulturą żydowską. O judaizmie i współczesnym życiu żydowskim w Polsce” oraz „Bliżej siebie. O równości w szkole. O tym jak przeciwdziałać dyskryminacji w szkole”.

Pawilon wystawowy będzie można zwiedzać codziennie w godzinach 12 – 18. Prezentowany będzie na Placu Brodowicza w Choroszczy, przed Miejsko – Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Szczegółowy harmonogram dostępny będzie już niebawem.

logo_polin

logo_muzeum_na_kolkachloga do muzeum na kółkachżydowskie dziedzictwo