Kobiety (prze)Mówiły w Choroszczy już po raz trzeci. O marzeniach


Było tak gorąco, że trudno było wytrzymać. Od emocji, życzliwości, wspaniałej energii; pogoda także wyjątkowo dopisała. Ale najbardziej dopisały wspaniałe Kobiety – uczestniczki, prelegentki oraz przedstawicielki wystawców, które przyjęły zaproszenie do Choroszczy na trzecie już spotkanie z cyklu „Kobiety Mówią”. 13 maja br. aula choroszczańskiego Centrum Kultury i Sportu wypełniła się Kobietami i ich marzeniami.


Po rocznej przerwie, trudno było przywidzieć, czy Goście odpowiedzą na nasze zaproszenie. Choć zewsząd płynęły sygnały, że idea „Kobiety Mówią” podoba się Paniom, spotkanie jest potrzebne środowisku, ponieważ daje wiele pozytywnych emocji i zmian, jednak pozostawała spora doza niepewności.
Ale trzecia już edycja spotkania „Kobiety Mówią”, po raz kolejny zainicjowana i współorganizowana przez Katarzynę Wardzińską – żonę Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego i jednocześnie Prezes Fundacji Pro Future – trzeba to przyznać: udała się. Aula choroskiego Centrum nie tylko rozbrzmiewała gwarem ponad setki uczestniczek, ale niemal w niezmienionym składzie pozostały one do końca spotkania: zaciekawione, rozradowane, chłonące słowa i pozytywną energię, zainspirowane marzeniami. Z tego miejsca jeszcze raz za ten wspaniały odzew gorąco dziękujemy.
Ale chyba nie mogło być inaczej, ponieważ program tegorocznego spotkania „Kobiety Mówią” był wyjątkowo bogaty. O marzeniach, które wielokrotnie są treścią naszego życia, nieraz celem, a bywa, że trzymają nas w przysłowiowym „pionie”, zachciały opowiedzieć wspaniałe osoby – zaproszeni goście.
Agnieszka Lilia Fałat – mentorka i animatorka warsztatów W obronie marzeń, podzieliła się swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi z Rybnika i pokazała cuda, jakie podczas tych spotkań się zdarzają. Niemożliwe, wspaniałe sytuacje są tam na porządku dziennym – wbrew faktom i okolicznościom. Agnieszka przywiozła ze sobą także własną wystawę fotograficzną W obronie marzeń, którą uczestniczki mogły oglądać w Galerii Centrum w trakcie całego spotkania.
W dalszej części Urszula Paśnikowska – założycielka firmy i marki Matka Polka Hybrydowa opowiadała o prowadzeniu biznesu opartego na marzeniach, w pełnej zgodzie ze sobą oraz w zdrowej symbiozie z życiem rodzinnym.
Tomasz Stanisz – jedyny do tej pory prelegent-mężczyzna spotkań „Kobiety Mówią” (!) rozwiązał przed uczestniczkami tajemnicze równanie: M=m3, w którym przekonywał, że Mężczyzna Mocy to – wbrew utartym schematom kulturowym o zasadzeniu drzewa, wybudowaniu domu oraz spłodzeniu syna – ten, który słucha Kobietę, okazuje jej szacunek, uszczęśliwiając ją, łącząc w codziennym życiu miłość, moc i mądrość.
Spotkanie „Kobiety Mówią O MARZENIACH” uraczyły także swoją obecnością i osobowością dwie wspaniałe Kobiety mediów: Dorota Sokołowska oraz Magdalena Gołaszewska. Dorota Sokołowska, dziennikarka Polskiego Radia Białystok, przemówiła do uczestniczek swoim wspaniałym, słonecznym głosem i mówiła o nieznanej szerzej pasji, a mianowicie o pisaniu. Dzieliła się swoimi doświadczeniami o terapeutycznej roli pisania i mocy słowa, ale także opowiadała o swoim życiu, zarówno tym niełatwym, jak i o chwilach radosnych i pełnych szczęścia. Magdalena Gołaszewska z kolei przekonywała o Urodzie marzeń – inspirowała Kobiety do tego, aby absolutnie codziennie pamiętać o sobie, poznawać siebie i obdarzać siebie miłością. Wówczas czekające na wypełnienie punkty na mapie naszych marzeń, zrealizują się samoczynnie.
W przerwie oraz podczas całego spotkania „Kobiety Mówią” można było oddać się twórczej refleksji w Pokoju Marzeń, wspaniałej przestrzeni twórczej inspiracji, przygotowanej przez trzy kreatywne artystki i animatorki kultury: Izabelę Dąbrowską, Emilię Kosakowską i Darię Alicję Ostrowską. Pokój Marzeń był przestrzenią zaaranżowaną, by inspirować do marzeń. Wokół żywiołów: wody, ognia i ziemi ujętych w postaciach rysunków kobiet, oraz żywiołu powietrza, które zostało zaklęte w balonowych chmurach zawieszonych w przestrzeni, Pokój Marzeń zachęcał, by wsłuchać się w siebie, poddać własnej intuicji i stworzyć osobisty wiersz na temat marzeń. Pomóc w procesie twórczym mogły wizerunki – obrazy kobiet-żywiołów, wypisane na ścianach słowa kojarzące się z marzeniami, a także przepiękne talerze-koła życia, które zakręciwszy, podsuwały pomysły i rozwiązania.
Spotkaniem „Kobiety Mówią O MARZENIACH” w 2018 roku w wyjątkowy sposób opiekowała się Sztuka, jako że tuż na początku, całość otworzyła klimatyczna Nula Stankiewicz osobistą dedykacją – piosenką pt.:„Trzeba marzyć”. W trakcie spotkania dwie młode debiutantki: Luiza Sawicka i Maja Łazarska pokazały swą twórczość pianistyczną i zagrały utwory muzyki klasycznej, zaś choroszczańska poetka – p. Grażyna Cylwik napisała wiersz dedykowany Choroszczy i spotkaniu „Kobiety Mówią”.
Nie byłoby spotkania „Kobiety Mówią” bez wspaniałych sponsorów i wystawców, którzy hojnie obdarowali przybyłe Panie wspaniałymi upominkami. Profesjonalny makijaż, przez cały czas trwania spotkania, wykonywały niestrudzone stylistki i wizażystki: Anna Wardzińska-Ruła Anna Rua Make Up, Urszula Choruży Make up, Natalia Oświęcińska Make up by Nat. Poradnia Dietetyczna Smaczna Terapia udzielała porad w zakresie zdrowia i wymarzonej sylwetki, Cosinus Bezpłatne Szkoły dla Dorosłych Białystok oferowała zabiegi pielęgnacyjne na ręce i twarz, Salon Fryzjerki Kok&Lok tworzył wyśmienite fryzury, Matka Polka Hybrydowa wyczarowywała wspaniałe zdobienia paznokci, niezawodny Dwór Czarneckiego ufundował karnety do SPA, Restauracja Forma zaproszenia na kolację, Mydlarnia Cztery Szpaki – upominki pielęgnacyjne, Podlaski Sad – zdrowe, pożywne, naturalne soki, Biżuteria Naturalnie – niepowtarzalne ozdoby, Firma Zdunetti – opaski i czapki dla dzieci i dorosłych, Leszek Rajczuk, właściciel Sklepu Spożywczego w Choroszczy – napoje szlachetne.
Wspaniałą atmosferę, dzięki przepysznym słodkościom, zapewniły podczas spotkania członkinie Koła Emerytów i Rencistów nr 15 z Choroszczy, a organizacyjnie wydarzenie wsparło Stowarzyszenie Chcę Żyć.
Wszystkie uczestniczki spotkania „Kobiety Mówią o marzeniach” 13 maja opuszczały aulę choroszczańskiego Centrum Kultury i Sportu z upominkami: podarunki bieliźniarskie ufundowała firma Ava Lingerie, od Organizatorów zaś otrzymały Marzenniki – do zapisywania własnych marzeń, oraz breloki z wizerunkami talerzy -kół życia z Pokoju Marzeń. Marzenniki ufundowała Firma BIS i Stacja Paliw Orlen w Porosłach, zaś breloki wykonała Emila Kosakowska z firmy Mały Piec. Każda z Pań wyszła ze spotkania także z balonem, który następnie, wraz z zapisanymi marzeniami, mogła wypuścić w niebo. W ten sposób trzecia edycja spotkania „Kobiety Mówią O MARZENIACH” w 2018 roku zakończyła się.
„Kobiety Mówią ”o czas rozmów, inspiracji, oderwania się od codziennych obowiązków i celebrowania kobiecości. To spotkanie wyjątkowych Kobiet z innymi wyjątkowymi Kobietami. W poprzednich latach, z głębi duszy i ciała, rozmawiałyśmy o kobietach po prostu, inspirując do dbania o siebie i swoje zdrowie, doceniając naszą niecodzienną codzienność. W tym roku w pełni oddałyśmy się marzeniom. I trzeba przyznać, że było to spotkanie z wprost naszych marzeń – myśmy je po prostu sobie i Paniom – wymarzyły.
Organizatorkami spotkania „Kobiety Mówią O MARZANIACH” były: Katarzyna Wardzińska – inicjatorka i współorganizatorka wydarzenia, żona Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego i jednocześnie prezes Fundacji Pro Future – dzięki jej zaangażowaniu, osobowości i efektywnemu działaniu, spotkanie nie tylko jest realizowane, ale z roku na rok osiąga coraz wyższy poziom; Karolina Gołębiewska z Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy – bez jej zapału, kreatywnego zaangażowania i nadludzkiej wprost siły spotkanie „Kobiety Mówią” nie udałoby się w takiej formie, w jakiej miało miejsce; słowa uznania kierujemy także do pozostałych zaangażowanych pracowników Centrum: Anny Kulikowskiej, Wojciecha Błaszko, Sylwii Niemyjskiej, Ewy Sokół, Łukasza Kalinowskiego, Adama Kamieńskiego i Zenona Zinówko. Dziękujemy też inicjatorkom i twórczyniom Pokoju Marzeń: Izabeli Dąbrowskiej, Darii Alicji Ostrowskiej i Emilii Kosakowskiej – za wspaniale i nietuzinkowo zorganizowaną przestrzeń twórczej kreacji. Urszuli Glińskiej dziękujemy za profesjonalną i w pełni zaangażowaną opiekę konferansjerską imprezy.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: „Gazeta w Choroszczy”, Portal obcasypodlasia.pl, „Głos Choroszczy”, Twoja Telewizja Regionalna.
Fotorelację ze spotkania „Kobiety Mówią” można zobaczyć na Fanpage’u Spotkania Kobiety Mówią oraz na stronie internetowej Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz „Gazety w Choroszczy”.