Fot. Krzysztof Chmielewski (11)

Instalacja, happening i landart – czyli ciąg dalszy projektu „Chcę tu być z moją sztuką. Nagraj to!”


Kolejnym wytworem powstałym w wyniku działań grupy młodych choroszczan uczestniczących w projekcie „Chcę tu być z moją sztuką. Nagraj to!” pod auspicjami Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy, jaki już można podziwiać, to instalacja „Nakarm poczwarkę, będzie pięknym motylem”. Instalacja posiada formę foliowych postaci-kokonów ludzkich rozmiarów w oknach auli na piętrze M-GCK od strony Placu Brodowicza. W najbliższych dniach zostanie uzupełniona komunikatami będącymi dokończeniem zdania: „Stanę się motylem, gdy mi dasz:…”. Natomiast kolejne działanie w przestrzeni miasta to land art- mandala „Łabędzie gniazdo” nad Kominowym Bajorem 24 marca od godz. 11:00. Poniżej zamieszczamy podsumowanie autorstwa Moniki Tekielskiej – koordynatorki projektu – i Kreatywnej Grupy Gimnazjalnej Młodzieży dotyczące happeningu „Drzewko szczęścia” oraz fotoreportaż Krzysztofa Chmielewskiego z montażu instalacji.

  

Nie rozgłos medialny, który udało się nam osiągnąć cieszy mnie najbardziej, a fakt spotkania. Formuła happeningu zakładała obecność absolutnie każdego. Pytanie „Co Ci jest potrzebne do szczęścia?” obejmuje wszystkich, niezależnie od wieku, stan zdrowia fizycznego i psychicznego, wykonywanej pracy, stanowiska i innych. Spodziewaliśmy się większego zróżnicowania odbiorców – zgodnie z zaproszeniami. Jednak naprawdę przyzwoita frekwencja ze strony personelu i pacjentów szpitala, dzieci ze świetlicy opiekuńczo-wychowawczej i pobliskich mieszkańców, zrekompensowała nam brak innych osób, których nieobecność tłumaczymy deszczową pogodą.
Sobotni happening miał dla mnie ogromną wartość, przede wszystkim dlatego, że stworzył wszystkim uczestnikom okazję do mentalnego zatrzymania się, przyjrzenia się samemu sobie i odpowiedzi na pytanie: co tak naprawdę jest mi potrzebne do szczęścia? Niezależnie od pogody, to wydarzenie miało ogromny sens przez sam fakt poszukiwania tej odpowiedzi.
Kolejną niepodważalną wartością była okazja do integracji środowiska lokalnego ze szpitalnym. Idea integracji jest mi bardzo bliska, chociażby przez fakt ukończonego kierunku – pedagogika niepełnosprawnych intelektualnie. Dlatego też cieszę się niezmiernie, że mogliśmy stworzyć warunki do spotkania – w pięknym celu – ludzi zdrowych i pacjentów szpitala z oddziałów otwartych psychiatrycznych i odwykowych. Mogliśmy na równi przyjrzeć się swoim potrzebom i przekonać jak bardzo są podobne. Wierzę, że młodzież i dzieci, które brały w tym udział będą po prostu mądrzejsze, bardziej otwarte i tolerancyjne, oraz, że nigdy i nigdzie nie będą się wstydziły, że są z Choroszczy.
Dziękujemy serdecznie dyrekcji szpitala za możliwość zorganizowania happeningu. Ordynatorom i terapeutom za pozytywny odbiór. Szczególne podziękowania kierujemy do kierowniczki Oddziału ZOL i terapeutek za współpracę, pomoc i otwartość. Pacjentom natomiast życzymy zdrowia i wszystkiego co na liściach zapisali.

Monika Tekielska
koordynatorka projektu „Chcę tu być z moją sztuką. Nagraj to!”
i Kreatywna Grupa Gimnazjalnej Młodzieży


PS. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych poczynać przez odwiedzanie bloga
www.ja-moja-sztuka.blogspot.com oraz profilu grupy na Facebook’u http://www.facebook.com/groups/297900400256094/