DSC_1546

II konkurs recytatorski „Słowo o Polsce”


W tegorocznej edycji konkursu recytatorskiego „Słowo o Polsce” wzięło udział 24 uczestników z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Choroszczy, ze Szkoły Podstawowej w Złotorii, Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kruszewie, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy oraz Filii w Barszczewie Samorządowego Przedszkola im. Jana Pawła II. Wszyscy młodzi miłośnicy poezji zaprezentowali wysoki poziom, uczniowie i młodsi, i ci starsi dokonali własnych interpretacji utworów a na scenie konkursowej dzielnie zmierzyli się ze stresem towarzyszącym publicznym wystąpieniom z wykorzystaniem profesjonalnego nagłośnienia. Jury w składzie Elżbieta Wróblewska, Józef Waczyński oraz Wojciech Cymbalisty stanęło przed trudnym wyzwaniem. Po długich obradach i wnikliwej analizie wystąpień zdecydowano, że wszyscy uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni.

W młodszej grupie I miejsce zajął Krystian Kosakowski ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kruszewie – znakomicie recytujący Hymn Juliusza Słowackiego. II  miejsce zdobyła Klaudia Okurowska ze Szkoły Podstawowej w Złotorii, która zaprezentowała wiersz Marii Konopnickiej Ojczyzna. Anna Maria Wrona ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy zajęła III miejsce. Specjalne wyróżnienie przyznano najmłodszemu i bardzo dobrze recytującemu wiersz Cypriana Kamila Norwida W mojej ojczyźnie Piotrowi Wronie z Filii w Barszczewie Samorządowego Przedszkola im. Jana Pawła II. W starszej grupie wśród uczniów Publicznego Gimnazjum im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Choroszczy znakomitą recytacją utworu Ojczyzna Marka Grechuty I miejsce zdobył Jakub Szumkowski, II miejsce zajął Mateusz Sikorski , który deklamował wiersz Wisławy Szymborskiej Gawęda o miłości do ziemi ojczystej. Natomiast III miejsce zajęła Beata Polak – recytująca wiersz Zofii Bobrówny W pamiętniku. Uczestnicy zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury oraz Redakcję „Gazety w Choroszczy”, która sprawowała patronat medialny nad wydarzeniem.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy na przyszłoroczną edycję i zapraszamy na IV Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Religijnej w kościele rzymskokatolickim w Choroszczy (pocz. 12:00), na którym zwycięzcy konkursu będą deklamować.

WJC