Finisaż „Twórcy Niepodległej – 100-lecie odzyskania niepodległości”


Od piątku 05.10 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy można było oglądać wystawę pt. „Twórcy Niepodległej” – przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. MGCKiS w Choroszczy było partnerem akcji, w udział brały 22 miasta/gminy/instytucje, tym bardziej nam miło, że mogliśmy należeć do tak elitarnego grona. I mamy nadzieję, że to nie ostatnia tego typu akcja.

Podczas wystawy można było zapoznać się z postaciami wybitnych Polaków, którzy walczyli i współtworzyli odrodzoną po 123 latach niewoli Polskę. Oglądając przygotowane grafiki można było natrafić na postacie między innymi takie jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty – i zauważyć, że mimo dzielących ich wszelkich różnic ideowych, stawiali sobie za cel Polskę niepodległą. Jednocześnie reprezentowane przez nich obozy polityczne obierały różne drogi odzyskania wolności i w sposób odmienny sobie ową niepodległość wyobrażały, co idealnie ukazuje piękno prawdziwego patriotyzmu.

Wystawa od samego początku przyciągała wiele osób, została otwarta wernisażem, na którym prelekcję o przedstawionych postaciach wygłosił Józef Waczyński. Z kolei 09.11.2018 r. odbył się finisaż, który został uświetniony przez szczególnego gościa, jakim był Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Tak więc finisaż stał się inauguracją 3 dniowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Choroszczy.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili wystawę i do zobaczenia za rok.

Serdecznie zapraszamy